Reklama
poniedziałek, 4 listopada 2024 23:33
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

W okolicach Kotlarni widziano wilka. Nie ma powodu do obaw

Taki obrazek ukazał się dziś rano (9 maja) oczom jednego z mieszkańców naszego powiatu. Pan Tomasz w drodze do pracy natknął się w okolicach Kotlarni na… wilka. Stojące na skraju drogi zwierzę zachowywało się spokojnie i jedynie przyglądało się mężczyźnie.
W okolicach Kotlarni widziano wilka. Nie ma powodu do obaw

W ostatnich latach coraz częściej słyszymy o wilkach obserwowanych w lasach województwa opolskiego. Jednak nie powinniśmy się ich obawiać, ponieważ zwierzęta te lubią spokój, unikają kontaktu z człowiekiem i bardzo trudno je napotkać. 

Wbrew pozorom to wilki boją się ludzi i trzymają się od nas na dystans. Tak naprawdę to my stanowimy dla nich większe zagrożenie niż one dla nas.

 Okolice Kotlarni, 9 maja 2023 r. - na zdjęciu napotkany przez pana Tomasza wilk

Wilki żywią się głównie średniej i dużej wielkości ssakami kopytnymi (jelenie, dziki, sarny), nie gardząc mniejszymi zwierzętami czy padliną, a jeśli stado jest duże, wspólnie polują także na większe ssaki lub ich stada. Przy braku pożywienia, lub w okresie wychowywania młodych, zdarza im się atakować zwierzęta hodowlane, ale do takich przypadków dochodzi sporadyczne.

Od czasu do czasu dochodzi zatem do ataków na owce, kozy, krowy czy konie, ale wynika to z niedostatecznej populacji dzikich zwierząt kopytnych, na co wpływ może mieć ich nadmierny odstrzał.

Wilków na terenie Polski stopniowo przybywa, choć szacunki są rozbieżne. Stowarzyszenie dla Natury „Wilk” szacuje, że jest ich najwyżej 560. Główny Inspektor Ochrony Środowiska podaje liczbę ok. 2 tysięcy w roku 2019. Na Opolszczyźnie Polski Związek Łowiecki na podstawie obserwacji terenowych szacuje, że wilków jest od 30 do 40. Występują na terenie całej Opolszczyzny, ale najdłużej są obserwowane w Borach Stobrawskich, a także w rejonie Kędzierzyna-Koźla.

Samce wilków (basiory) są większe od samic (wadery) o ok. 20-25%. Długość ciała dorosłego wilka wynosi przeciętnie 100–130 cm nie licząc ogona.

W roku 1995 wilki zostały objęte ochroną w części Polski, a od 1998 są chronione w całym kraju. W uzasadnieniu do tej decyzji, podkreślono pozytywną rolę drapieżników w utrzymaniu równowagi ekologicznej w lasach.

Wielkość dorosłych osobników

Wysokość w kłębie: samiec 70–85 cm (niekiedy do 90 cm), samica 60–75 cm,

Długość ciała: przeciętnie 100–130 cm; niekiedy do 160 cm,

Długość ogona: 30–50 cm,

Masa ciała: samiec 45–60 kg (wyjątkowo do 75 kg), samica 30–50 kg.

 


Podziel się
Oceń

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: KoźlaninTreść komentarza: Co wy promujecie ?Data dodania komentarza: 4.11.2024, 21:53Źródło komentarza: Julia Konik-Rańda: romskie serce i muzyczna pasja w "The Voice of Poland"Autor komentarza: Cała PrawdaTreść komentarza: NIE dla elektryków ! Nawet bogatsza jednostka komunikacji miejskiej MZA W-wa nie kupuje aż tyle elektryków tylko wciąż pojazdy z silnikiem spalinowym. To jest spisek UE przeciw Polsce.Data dodania komentarza: 4.11.2024, 21:52Źródło komentarza: Urząd Miasta chce poznać zdanie mieszkańców na temat autobusów zeroemisyjnych w Kędzierzynie-KoźluAutor komentarza: MatiTreść komentarza: My z sąsiadem Leszkiem, też mamy wspólne usługi i zakupy i dyrektora nie mamy.Data dodania komentarza: 4.11.2024, 20:25Źródło komentarza: Mariusz Wiśniewski nowym dyrektorem Powiatowego Centrum Usług WspólnychAutor komentarza: Ruchu, taki lepszy Ryszard.Treść komentarza: Z kim skoligacony? Ja Riczi chciałbym wiedzieć, by mieć pewność, że nie zachodzi podejrzenie o nepotyzm. My w PiS zawsze się tym brzydzimy, zawsze negujemy takie praktyki.Data dodania komentarza: 4.11.2024, 17:32Źródło komentarza: Mariusz Wiśniewski nowym dyrektorem Powiatowego Centrum Usług Wspólnych A Autor komentarza: HansTreść komentarza: "Biedny" Niemiec rozpoczął wojnę, a potem uciekał, bo tyle krzywd zdążył w parę lat wyrządzić, że dobrze wiedział, iż wreszcie dosięgnie go ręka sprawiedliwości. Ale i tak zdążył wywieźć kilkadziesiąt pociągów zagrabionych dzieł sztuki, złota i innych kosztowności, których do dziś nie oddał okradzionym narodom. Smutna prawda...Data dodania komentarza: 4.11.2024, 17:05Źródło komentarza: Archeologiczna ciekawostka, czyli kozielskie czółno i toporki neolityczne. ZDJĘCIAAutor komentarza: stawikTreść komentarza: Muszą dojechać, przecież nie będą targać tych skrzynek z piwem z parkingu.Data dodania komentarza: 4.11.2024, 14:05Źródło komentarza: Zdrowe Morsy Dębowa Kędzierzyn-Koźle zainaugurowały sezon. ZDJĘCIA
Reklama
zachmurzenie małe

Temperatura: 5°CMiasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1032 hPa
Wiatr: 6 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama