Adama Bujaka nasi czytelnicy mogli poznać, gdy był przewodniczącym Młodzieżowej Rady Gminy Reńska Wieś. Tę funkcję sprawował przez trzy lata.
Obecnie nastolatek jest przewodniczącym grupy ds. transformacji energetycznej i przeciwdziałania zmianom klimatu w Młodzieżowej Radzie Klimatycznej, która jest organem doradczym Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Reprezentuje w niej województwo opolskie.
Uczeń klasy III o profilu biologiczno-chemicznym w I LO w Kędzierzynie-Koźlu już myśli o tym, co będzie robił po maturze. I choć skrystalizowanych planów jeszcze nie ma, zastanawia się nad medycyną.
W ubiegłym roku długomiłowiczanin był reprezentantem województwa opolskiego na Europejskim Kongresie Rad Młodzieżowych.
Przed dwoma laty Adam Bujak znalazł się w gronie osób z Polski uczestniczących w europejskiej "Konferencji w sprawie przyszłości Europy", podczas której zajmowano się kwestiami związanymi ze zdrowiem osób młodych.
Jest absolwentem Akademii Zmian Lokalnych - półtorarocznego projektu dla osób aktywnych w województwie - prowadzonej przez Europa Iuvenis - stowarzyszenia zajmującego się edukacją obywatelską, europejską, wspieraniem inicjatyw młodzieżowych i współpracy międzynarodowej młodzieży.
I to właśnie prezes tegoż stowarzyszenia była jedną z osób zaproszonych na spotkanie z młodzieżą. Magdalena Lenartowicz jest doktorem nauk o polityce (specjalność: stosunki międzynarodowe), inicjatorką i koordynatorką wielu projektów edukacyjnych, również międzynarodowych, w tym rozwijających narzędzia polityki młodzieżowej.
Trenerka podczas warsztatów i szkoleń dla młodzieży, nauczycieli i przedstawicieli samorządów, współautorka podręcznika Przedstawicielstwa Regionalnego Komisji Europejskiej dotyczącego programów i inicjatyw UE skierowanych do ludzi młodych opowiadała w Koźlu m.in. o skierowanej do młodzieży europejskiej sieci Eurodesk, wsparciu, jakie oferuje Unia Europejska młodym ludziom, a także o Europejskim Korpusie Solidarności oraz inicjatywach programu wymiany studenckiej Erasmus+.
Drugim z prelegentów był Tobiasz Gajda, członek Komisji Europejskiej, doktorant w Centrum Badań Problemów Prawnych i Ekonomicznych Komunikacji Elektronicznej Uniwersytetu Wrocławskiego. Związany z Wydziałem Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Wydziałem Nauk o Polityce i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Opolskiego.
Tobiasz Gajda w wykładzie zatytułowanym "Unia Europejska lokalnie i regionalnie" mówił o tym, czym dla niego jest Unia Europejska i co oferuje młodym. Opowiedział także o projektach międzynarodowych i wymianach młodzieżowych. Przedstawił różnice między - zrealizowanymi w naszym mieście - zadaniami twardymi i miękkimi oraz wymienił przykłady inwestycji zrealizowanych ze środków europejskich.
Ostatnim z prelegentów był Arkadiusz Małachowski. Przewodniczący i radny wielu młodzieżowych rad, prezes Stowarzyszenia LynxCerasus podzielił się z młodzieżą doświadczeniami, jakie nabył w trakcie korzystaniu z programów europejskich na rzecz lokalnych działań młodzieżowych.
W trakcie wystąpień przeprowadzano konkursy dla uczestników.
Skąd wziął się pomysł na tematykę spotkania? Jak przyznaje Adam Bujak, dużą rolę w wyborze odgrywają jego własne zainteresowania i doświadczenia. Nastolatek lubi działać i pracować z młodymi.
- Tobiasz Gajda był u nas już drugi raz. Poprzednio - jesienią ubiegłego roku - mówił o faktcheckingu, walce z dezinformacją i projektach międzynarodowych - wyjaśnia Adam Bujak. - Było to wydarzenie towarzyszące Europejskiemu Kongresowi Rad Młodzieżowych, organizowanemu przez Fundację Civis Polonus z Warszawy oraz Komisję Europejską. Tegoroczna edycja odbędzie się w 26-28 maja w Europejskiej Stolicy Młodzieży 2023 - Lublinie - precyzuje.
Napisz komentarz
Komentarze