Reklama
wtorek, 5 listopada 2024 01:14
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Światowy Dzień Wody i nowa technologia spółki MWiK. ZDJĘCIA

Wystarczą zwykłe, codzienne nawyki - jak zakręcanie kranu w trakcie mycia zębów - aby przyczynić się do ratowania naszej planety. Ten prosty, ale jakże ważny przekaz szczególnie mocno wybrzmiał podczas Światowego Dnia Wody. Tradycyjnie już w obchody tego globalnego święta zaangażowały się Miejskie Wodociągi i Kanalizacja w Kędzierzynie-Koźlu.
Światowy Dzień Wody i nowa technologia spółki MWiK. ZDJĘCIA

Z tej okazji spółka zorganizowała „dni otwarte” w swojej siedzibie przy ul. Dunikowskiego. Na wycieczkę do stacji uzdatniania wody zaproszeni zostali podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy „Promyczek”. Wśród odwiedzających była również prezydent Sabina Nowosielska. Goście mogli zajrzeć do pomieszczeń technicznych, które na co dzień nie są dostępne. Wysłuchali oni również wykładu na temat tego, jak ważne jest oszczędzanie wody. Wystarczy pamiętać o kilku podstawowych zasadach: o zakręcaniu kranu w trakcie mycia zębów, częstszym korzystaniu z prysznica zamiast wanny, czy uruchamianiu wypełnionej pralki lub zmywarki.

W ramach obchodów rozstrzygnięto specjalny konkurs skierowany do placówek oświatowych. Nowoczesne dystrybutory wody ufundowane przez MWiK trafią do Publicznej Szkoły Podstawowej nr 15 oraz ŚDS "Promyczek" w Kędzierzynie-Koźlu.  

Praca dla mięczaków

Ogromną atrakcją dla uczestników była również prezentacja ogromnego „akwarium”, w którym znajduje się 8 małż. Okazuje się, że mięczaki stoją na straży jakości wody w Kędzierzynie-Koźlu i monitorują jej jakość.

Mowa w tym przypadku o Systemie Biomonitoringu SYMBIO, który jest  jedynym dostępnym na rynku w pełni zautomatyzowanym i bezobsługowym, system monitorowania ujmowanej wody, zwiększającym bezpieczeństwo pod względem ogólnej jej toksyczności.

Wśród korzyści stosowania Systemu Biomonitorungu SYMBIO wymienić warto: uzyskanie informacji co 1 sekundę o jakości ujmowanej wody; wygenerowanie w sposób szybki i jednoznaczny sygnału o radykalnej zmianie jakości wody; możliwość wcześniejszego przeciwdziałania sytuacjom kryzysowym; niski koszt monitorowania; możliwość ustalenia indywidualnych warunków współpracy; poprawa wizerunku przedsiębiorstwa wodociągowego.

System Biomonitoringu SYMBIO służy do ciągłej kontroli jakości wody ujmowanej, a poznańska firma PROTE, która udostępniła tę technologię spółce MWiK, monitoruje już w ten sposób wodę dla 10 milionów ludzi w całej Polsce. 

„W naszym systemie zastosowaliśmy małże słodkowodne – skójkę zaostrzoną (gatunek krajowy), których naturalną reakcją na nagłą, znaczną zmianę ogólnej toksyczności wody jest zamykanie muszli małża. Reakcja ta jest szybka i jednoznaczna - następuje zamknięcie muszli grupy małży. Dodatkową zaletą przemawiającą za ich wykorzystaniem na potrzeby skonstruowania bezobsługowego systemu zabezpieczenia ujęć, jest praktycznie osiadły tryb życia. 

Reagują błyskawicznie

Małże stosowane w systemie SYMBIO spełniają wszystkie warunki stawiane organizmom wskaźnikowym: reagują szybko i jednoznacznie na nagłe zmiany w środowisku, ich reakcja (zamknięcie muszli) jest łatwa do zaobserwowania i zarejestrowania, a warunki i tryb życia pozwalają na ciągłe monitorowanie ich zachowań w warunkach laboratoryjnych” - czytamy na stronie formy PROTE.

Reakcja małży nie dostarcza nam informacji o tym, co i w jakich ilościach znajduje się w wodzie, ale nagłe zamknięcie muszli sygnalizuje zmianę warunków w środowisku – parametrów wody - rozpoznaną przez nie za szkodliwą i niebezpieczną.

W sytuacji nagłego skażenia chemicznego wody system wygeneruje alarm który będzie zasygnalizowany:

  • na monitorze komputera;
  • poprzez głośniki komputera;
  • przez zapalenie się lampy sygnalizacyjnej.

Dzięki podłączeniu SYMBIO do internetu, informacja o zaistniałym alarmie, może zostać wysłana na wybrany e- mail lub telefon komórkowy.

W zbiorniku SYMBIO, umieszczanych jest osiem osobników małży. Wykonany on jest ze stali nierdzewnej i został tak skonstruowany, by wyeliminować lub zminimalizować wpływ czynników fizycznych, mogących niekorzystnie wpłynąć na aktywność małży. Do małży umieszczonych w zbiorniku doprowadzane są sondy pomiarowe, które współpracują z magnesem przytwierdzonym do muszli małża. Sondy pomiarowe rejestrują stopień rozwarcia muszli mięczaka.

Pod innym hasłem

Przypomnijmy od 1993 r., Światowy Dzień Wody obchodzony jest pod innym hasłem. Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych ustanowiło Światowy Dzień Wody na dzień 22 marca.

Tegoroczny Światowy Dzień Wody ma na celu przyspieszenie zmian w celu rozwiązania kryzysu związanego z wodą i kanalizacją. A ponieważ woda ma wpływ na nas wszystkich, wszyscy musimy podjąć działania. To znaczy Ty! Ty i Twoja rodzina, szkoła i społeczność możecie coś zmienić, zmieniając sposób, w jaki korzystacie, konsumujecie  i zarządzacie wodą w swoim życiu. Twoje zobowiązania zostaną dodane do programu działań na rzecz wody, który zostanie zainaugurowany podczas Konferencji Wodnej ONZ 2023 - pierwszego tego rodzaju wydarzenia od prawie 50 lat. 

Więcej na ten temat w najbliższym wydaniu Nowej Gazety Lokalnej, która ukaże się 28 marca. 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Rychu, taki lepszy RyszardTreść komentarza: Jestem za pojazdami elektrycznymi. Kumpel jest operatorem farm fotowoltaicznych i każą mu na weekend wyłączać fotowoltaikę by elektrownie węglowe działały, a można by wtedy ładować te autobusy. Ale do brzegu: autobusy elektryczne TAK ale POLSKIE, dlaczego Solaris ( no dobra już hiszpański ale w całości klepany w Polsce) nie wygrywa, chyba nie lubi Kędzierzyna. MAN miał kiedyś zakłady w Polsce ale też słabo, przeniósł się z Poznania do Starachowic ale tam robią jedynie konstrukcje... a reszta u Niemca... Jak Polska ma być bogata jeśli w Polsce robi ramę autobusu, a całe wnętrze w Niemczech, na koniec € z dotacji KPO trafia do Niemiec, a my na to pracujemy. Polacy, wiecie, że jestem sympatykiem Niemiec, ale czy wy się na to godzicie?Data dodania komentarza: 4.11.2024, 23:57Źródło komentarza: Urząd Miasta chce poznać zdanie mieszkańców na temat autobusów zeroemisyjnych w Kędzierzynie-KoźluAutor komentarza: Wysoki brunetTreść komentarza: Kurek jeszcze zagra? Tak pytam...Data dodania komentarza: 4.11.2024, 23:44Źródło komentarza: Oddaj krew i wejdź za darmo na mecz ZAKSY z Jastrzębskim WęglemAutor komentarza: KoźlaninTreść komentarza: Co wy promujecie ?Data dodania komentarza: 4.11.2024, 21:53Źródło komentarza: Julia Konik-Rańda: romskie serce i muzyczna pasja w "The Voice of Poland"Autor komentarza: Cała PrawdaTreść komentarza: NIE dla elektryków ! Nawet bogatsza jednostka komunikacji miejskiej MZA W-wa nie kupuje aż tyle elektryków tylko wciąż pojazdy z silnikiem spalinowym. To jest spisek UE przeciw Polsce.Data dodania komentarza: 4.11.2024, 21:52Źródło komentarza: Urząd Miasta chce poznać zdanie mieszkańców na temat autobusów zeroemisyjnych w Kędzierzynie-KoźluAutor komentarza: MatiTreść komentarza: My z sąsiadem Leszkiem, też mamy wspólne usługi i zakupy i dyrektora nie mamy.Data dodania komentarza: 4.11.2024, 20:25Źródło komentarza: Mariusz Wiśniewski nowym dyrektorem Powiatowego Centrum Usług WspólnychAutor komentarza: Ruchu, taki lepszy Ryszard.Treść komentarza: Z kim skoligacony? Ja Riczi chciałbym wiedzieć, by mieć pewność, że nie zachodzi podejrzenie o nepotyzm. My w PiS zawsze się tym brzydzimy, zawsze negujemy takie praktyki.Data dodania komentarza: 4.11.2024, 17:32Źródło komentarza: Mariusz Wiśniewski nowym dyrektorem Powiatowego Centrum Usług Wspólnych
Reklama
zachmurzenie małe

Temperatura: 4°CMiasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1032 hPa
Wiatr: 8 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama