Reklama
poniedziałek, 24 lutego 2025 03:57
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

W gminie Reńska Wieś zakończono tegoroczną turę zebrań sołeckich

Przeprowadzane na początku roku zebrania sołeckie mają charakter sprawozdawczo-informacyjny. Sołtysi, tradycyjnie, przedkładają sprawozdanie z działalności w roku ubiegłym i informują o zamierzeniach na rok bieżący. W zebraniach uczestniczył wójt Tomasz Kandziora, który również przedstawił informację z działalności gminy w roku 2022, a także główne plany inwestycyjne i działania na rok 2023.
W gminie Reńska Wieś zakończono tegoroczną turę zebrań sołeckich
Siedziba reńskowiejskich urzędników - tu można załatwić swoje sprawy. Dobrą okazją, by spotkać się z przedstawicielami władz samorządowych w miejscu swojego zamieszkania, są zebrania wiejskie

Autor: W

Frekwencja, jak zwykle, była bardzo zróżnicowana. Najłatwiej osiągnąć wysoką w sołectwach niewielkich, a najtrudniej w tych większych, gdzie nawet kilkadziesiąt osób obecnych na zebraniu stanowi jedynie niewielki odsetek ogółu mieszkańców sołectwa.

W oczy rzuca się ogólny spadek frekwencji, który można by tłumaczyć popandemicznym spadkiem aktywności społecznej obserwowanym w ostatnim czasie i niejako odzwyczajeniem się mieszkańców od tego typu zebrań (ostatnie takie odbyły się w 2020 roku, jeszcze przed pandemią).

Wśród poruszanych tematów dominowały te związane z infrastrukturą - drogową, rzeczną, wodno-kanalizacyjną oraz energetyczną.

Jak zwykle poruszano zagadnienia związane z szeroko pojętym bezpieczeństwem i porządkiem publicznym. W zdecydowanej większości są to tematy poza kompetencjami gminy. Bo o ile w temacie sieci wodno-kanalizacyjnej czy dróg gminnych UG jest właściwym adresatem ewentualnych uwag, o tyle większość zgłaszanych problemów dotyczy innych instytucji, takich jak GDDKiA, Wody Polskie, powiat, spółka wodna, nadzór budowlany czy policja.

Wśród tych tematów można wymienić np. stan dróg powiatowych, brak chodników wzdłuż dróg krajowych w Większycach, Pokrzywnicy czy Długomiłowicach, stan rzek i urządzeń hydrotechnicznych będących w zarządzie Wód Polskich, stan infrastruktury energetycznej Tauronu, utrzymanie rowów przydrożnych i tych będących w gestii Gminnej Spółki Wodnej, nieprzestrzeganie przez kierowców przepisów ruchu drogowego (np. ograniczenia prędkości, ograniczenia tonażowe etc.).

Oczywiście wzorem lat poprzednich, Urząd Gminy w Reńskiej Wsi wystosuje zbiorcze pisma do ww. instytucji, wskazując na zgłoszone na zebraniach problemy i wnioski i licząc na ich rozwiązanie lub ustosunkowanie się do nich w odpowiedzi zwrotnej.

- Jeśli chodzi o zgłoszone kwestie będące w kompetencji samej gminy, to oczywiście dokonamy ich analizy i z pewnością przymierzymy się do ich rozwiązania - mówi Tomasz Kandziora, wójt gminy Reńska Wieś. - Trzeba przyznać, że istnieje też katalog spraw, które powtarzają się na zebraniach od lat - dodaje.

Wśród spraw gminnych najczęściej powtarzają się te dotyczące stanu dróg, ewentualnych ograniczeń tonażowych czy prędkościowych na nich lub instalacji luster czy progów zwalniających.

Innym powtarzającym się tematem jest kwestia oświetlenia ulic - dobudowy kolejnych punktów czy niewłaściwego funkcjonowania istniejących.

Również w temacie sieci wodno-kanalizacyjnej w niektórych sołectwach zdarzały się uwagi. Część tych zgłoszeń być może rozwiąże realizowana właśnie inwestycja wodociągowa.

Powtarzającym się tematem jest stan techniczny i estetyczny pustostanów prywatnych, które z pewnością nie są ozdobą sołectw. Tutaj z pomocą mógłby przyjść powiatowy nadzór budowlany, pod warunkiem że obiekt ma uregulowane sprawy własnościowe.

Poza tym każde sołectwo ma swoje specyficzne potrzeby i zgłaszane kwestie, jak chociażby brak świetlicy (Komorno), brak sieci kanalizacji sanitarnej (Kamionka) czy uciążliwy ruch samochodów ciężarowych (Reńska Wieś).


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: sonyTreść komentarza: a realnymi problemami tej miejscowości zajmą się gremliny powinny dać radęData dodania komentarza: 23.02.2025, 12:36Źródło komentarza: W okowach lodu morsowali z posłem i wójtem. ZDJĘCIAAutor komentarza: dianaTreść komentarza: Tylko patrzeć , jak synkowie dorosną i wezmą się za mamusię i tatusia .Brawa dla Pana policjanta .Data dodania komentarza: 23.02.2025, 11:38Źródło komentarza: Co się wydarzyło w kozielskim parku? Policja wyjaśnia zdarzenieAutor komentarza: BeciaTreść komentarza: Czy zostanie przeprowadzone śledztwo jak te butelki znalazły się w miejskim parku? Czy skoro to miejski park, to odpowiedzialność za to, że są tam butelki ponosi: straż miejska, prezydent miasta? Gdyby butelek nie było, to pan funkcjonariusz nie musiałby zeskakiwać z roweru.Data dodania komentarza: 23.02.2025, 10:52Źródło komentarza: Co się wydarzyło w kozielskim parku? Policja wyjaśnia zdarzenieAutor komentarza: FabianTreść komentarza: Macdonald będzie.Data dodania komentarza: 23.02.2025, 10:45Źródło komentarza: Budowa łącznika z obwodnicą Kędzierzyna-Koźla dobiega końcaAutor komentarza: olmeczkaTreść komentarza: no to przepraszam tego nie wiedzialam moj blad nie mam faceboka jeszcze raz sorryData dodania komentarza: 23.02.2025, 09:12Źródło komentarza: Festiwal Dmuchańców przyjeżdża do Kędzierzyna-Koźla. Rozdajemy zaproszenia!Autor komentarza: KoźlaninTreść komentarza: To czemu nie zgłaszasz interwencji cwaniaczku np.w nocy jak dewastują park ? A może cwaniaku pełne gacie masz ? Takich jak ty mocnych w pisaniu jest sporo ale by cokolwiek zdziałać to się boi cwaniak.Data dodania komentarza: 22.02.2025, 16:59Źródło komentarza: Co się wydarzyło w kozielskim parku? Policja wyjaśnia zdarzenie
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 3°C Miasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1029 hPa
Wiatr: 7 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklamawłączenie społeczne
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna