Reklama
wtorek, 5 listopada 2024 03:21
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

W gminie Reńska Wieś zakończono tegoroczną turę zebrań sołeckich

Przeprowadzane na początku roku zebrania sołeckie mają charakter sprawozdawczo-informacyjny. Sołtysi, tradycyjnie, przedkładają sprawozdanie z działalności w roku ubiegłym i informują o zamierzeniach na rok bieżący. W zebraniach uczestniczył wójt Tomasz Kandziora, który również przedstawił informację z działalności gminy w roku 2022, a także główne plany inwestycyjne i działania na rok 2023.
W gminie Reńska Wieś zakończono tegoroczną turę zebrań sołeckich
Siedziba reńskowiejskich urzędników - tu można załatwić swoje sprawy. Dobrą okazją, by spotkać się z przedstawicielami władz samorządowych w miejscu swojego zamieszkania, są zebrania wiejskie

Autor: W

Frekwencja, jak zwykle, była bardzo zróżnicowana. Najłatwiej osiągnąć wysoką w sołectwach niewielkich, a najtrudniej w tych większych, gdzie nawet kilkadziesiąt osób obecnych na zebraniu stanowi jedynie niewielki odsetek ogółu mieszkańców sołectwa.

W oczy rzuca się ogólny spadek frekwencji, który można by tłumaczyć popandemicznym spadkiem aktywności społecznej obserwowanym w ostatnim czasie i niejako odzwyczajeniem się mieszkańców od tego typu zebrań (ostatnie takie odbyły się w 2020 roku, jeszcze przed pandemią).

Wśród poruszanych tematów dominowały te związane z infrastrukturą - drogową, rzeczną, wodno-kanalizacyjną oraz energetyczną.

Jak zwykle poruszano zagadnienia związane z szeroko pojętym bezpieczeństwem i porządkiem publicznym. W zdecydowanej większości są to tematy poza kompetencjami gminy. Bo o ile w temacie sieci wodno-kanalizacyjnej czy dróg gminnych UG jest właściwym adresatem ewentualnych uwag, o tyle większość zgłaszanych problemów dotyczy innych instytucji, takich jak GDDKiA, Wody Polskie, powiat, spółka wodna, nadzór budowlany czy policja.

Wśród tych tematów można wymienić np. stan dróg powiatowych, brak chodników wzdłuż dróg krajowych w Większycach, Pokrzywnicy czy Długomiłowicach, stan rzek i urządzeń hydrotechnicznych będących w zarządzie Wód Polskich, stan infrastruktury energetycznej Tauronu, utrzymanie rowów przydrożnych i tych będących w gestii Gminnej Spółki Wodnej, nieprzestrzeganie przez kierowców przepisów ruchu drogowego (np. ograniczenia prędkości, ograniczenia tonażowe etc.).

Oczywiście wzorem lat poprzednich, Urząd Gminy w Reńskiej Wsi wystosuje zbiorcze pisma do ww. instytucji, wskazując na zgłoszone na zebraniach problemy i wnioski i licząc na ich rozwiązanie lub ustosunkowanie się do nich w odpowiedzi zwrotnej.

- Jeśli chodzi o zgłoszone kwestie będące w kompetencji samej gminy, to oczywiście dokonamy ich analizy i z pewnością przymierzymy się do ich rozwiązania - mówi Tomasz Kandziora, wójt gminy Reńska Wieś. - Trzeba przyznać, że istnieje też katalog spraw, które powtarzają się na zebraniach od lat - dodaje.

Wśród spraw gminnych najczęściej powtarzają się te dotyczące stanu dróg, ewentualnych ograniczeń tonażowych czy prędkościowych na nich lub instalacji luster czy progów zwalniających.

Innym powtarzającym się tematem jest kwestia oświetlenia ulic - dobudowy kolejnych punktów czy niewłaściwego funkcjonowania istniejących.

Również w temacie sieci wodno-kanalizacyjnej w niektórych sołectwach zdarzały się uwagi. Część tych zgłoszeń być może rozwiąże realizowana właśnie inwestycja wodociągowa.

Powtarzającym się tematem jest stan techniczny i estetyczny pustostanów prywatnych, które z pewnością nie są ozdobą sołectw. Tutaj z pomocą mógłby przyjść powiatowy nadzór budowlany, pod warunkiem że obiekt ma uregulowane sprawy własnościowe.

Poza tym każde sołectwo ma swoje specyficzne potrzeby i zgłaszane kwestie, jak chociażby brak świetlicy (Komorno), brak sieci kanalizacji sanitarnej (Kamionka) czy uciążliwy ruch samochodów ciężarowych (Reńska Wieś).


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Rychu, taki lepszy RyszardTreść komentarza: Jestem za pojazdami elektrycznymi. Kumpel jest operatorem farm fotowoltaicznych i każą mu na weekend wyłączać fotowoltaikę by elektrownie węglowe działały, a można by wtedy ładować te autobusy. Ale do brzegu: autobusy elektryczne TAK ale POLSKIE, dlaczego Solaris ( no dobra już hiszpański ale w całości klepany w Polsce) nie wygrywa, chyba nie lubi Kędzierzyna. MAN miał kiedyś zakłady w Polsce ale też słabo, przeniósł się z Poznania do Starachowic ale tam robią jedynie konstrukcje... a reszta u Niemca... Jak Polska ma być bogata jeśli w Polsce robi ramę autobusu, a całe wnętrze w Niemczech, na koniec € z dotacji KPO trafia do Niemiec, a my na to pracujemy. Polacy, wiecie, że jestem sympatykiem Niemiec, ale czy wy się na to godzicie?Data dodania komentarza: 4.11.2024, 23:57Źródło komentarza: Urząd Miasta chce poznać zdanie mieszkańców na temat autobusów zeroemisyjnych w Kędzierzynie-KoźluAutor komentarza: Wysoki brunetTreść komentarza: Kurek jeszcze zagra? Tak pytam...Data dodania komentarza: 4.11.2024, 23:44Źródło komentarza: Oddaj krew i wejdź za darmo na mecz ZAKSY z Jastrzębskim WęglemAutor komentarza: KoźlaninTreść komentarza: Co wy promujecie ?Data dodania komentarza: 4.11.2024, 21:53Źródło komentarza: Julia Konik-Rańda: romskie serce i muzyczna pasja w "The Voice of Poland"Autor komentarza: Cała PrawdaTreść komentarza: NIE dla elektryków ! Nawet bogatsza jednostka komunikacji miejskiej MZA W-wa nie kupuje aż tyle elektryków tylko wciąż pojazdy z silnikiem spalinowym. To jest spisek UE przeciw Polsce.Data dodania komentarza: 4.11.2024, 21:52Źródło komentarza: Urząd Miasta chce poznać zdanie mieszkańców na temat autobusów zeroemisyjnych w Kędzierzynie-KoźluAutor komentarza: MatiTreść komentarza: My z sąsiadem Leszkiem, też mamy wspólne usługi i zakupy i dyrektora nie mamy.Data dodania komentarza: 4.11.2024, 20:25Źródło komentarza: Mariusz Wiśniewski nowym dyrektorem Powiatowego Centrum Usług WspólnychAutor komentarza: Ruchu, taki lepszy Ryszard.Treść komentarza: Z kim skoligacony? Ja Riczi chciałbym wiedzieć, by mieć pewność, że nie zachodzi podejrzenie o nepotyzm. My w PiS zawsze się tym brzydzimy, zawsze negujemy takie praktyki.Data dodania komentarza: 4.11.2024, 17:32Źródło komentarza: Mariusz Wiśniewski nowym dyrektorem Powiatowego Centrum Usług Wspólnych
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 4°CMiasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1032 hPa
Wiatr: 8 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama