Reklama
wtorek, 26 listopada 2024 04:00
Reklama
Reklama
Reklama

Widok na osiemnastowieczne Koźle. Weduty Friedricha Wernera

Jednym z największych śląskich rysowników w XVIII wieku był Friedrich Bernhard von Werner, którego dzieła w całej Europie są podstawą wielu prac badawczych i konserwatorskich. Opracował topografię Śląska, która liczyła około 3000 stron i zawierała 1400 widoków 740 miejscowości. Znalazły się tam też weduty kozielskie.
Widok na osiemnastowieczne Koźle. Weduty Friedricha Wernera

Friedrich Bernhard von Werner urodził się 28 stycznia 1690 w Topoli koło Kamieńca Ząbkowickiego jako syn Melchiora Wernera i Barbary Morawitz. Kształcił się w kolegium jezuickim w Nysie. Nie dokończył jednak nauki, ponieważ zaciągnął się do wojska. Tam również nie zagościł zbyt długo, gdyż udał się na tułaczkę po Europie. Po kilku latach powrócił w rodzinne strony, gdzie 18 października 1718 roku ożenił się z Marią Eleonorą Teresą Kirchpitter.

Nie wiemy dokładnie, gdzie i kiedy Werner nauczył się tak wspaniale rysować, domniemywać należy, że wielu zasad uczył się sam. W latach 1726-1727 był kancelistą u biskupa wrocławskiego Franciszka Ludwika von Neuburg. Tu ujawnił się jego talent artystyczny do sporządzania przepięknych rysunków i widoków budowli architektonicznych. W związku z tym otrzymał zlecenie od wydawców z Augsburga i udał się w podróż do Francji i na Sycylię. Przemierzył całą Europę, w kierunku na północ dotarł do Kilonii, a na wschodzie do Krakowa oraz Królewca. Wykonane rysunki miały być podstawą do sporządzenia miedziorytów. W 1733 roku otrzymał zamówienie od największego wydawcy map, firmy Hommans Erben w Norymberdze, na wykonanie wedut, które miały być uzupełnieniem planowanego wydania atlasu Śląska. Począwszy od 1735 roku, wyszło w Norymberdze kolejno 11 tablic miedziorytniczych, które zawierały 84 widoki Śląska.

Oficjalnie Werner rozpoczął pracę na zlecenie Prusaków dopiero w 1742 roku, wtedy to otrzymał posadę jako „królewsko-pruski scenographicus”. Opracował topografię Śląska, która liczyła około 3000 stron i zawierała 1400 widoków 740 miejscowości. Ponadto wydał, pomimo swej przynależności do wiary katolickiej, księgę z 163 widokami ewangelickich domów modlitewnych na Śląsku. Materiały do wydawnictwa pochodziły jednak z jego podróży po Europie odbytej w latach 30. Zadziwiające jest to, że autor przede wszystkim skupiał się na murach miejskich i fortyfikacjach. Ze szczególnym pietyzmem wyrysowywał dachy budynków, kościołów itp., wskazując na ich budulec i powierzchnie. Dzięki takim informacjom żołnierze kierujący ostrzałem artyleryjskim doskonale wiedzieli, w jakie miejsca kierować ogień, tak aby dokonać największych zniszczeń i zmusić przeciwnika do kapitulacji.

Nie wiemy, kiedy Werner przebywał w Koźlu. Wydaje się, że kozielskie weduty zostały sporządzone w latach 30. XVIII wieku, podczas jego podróży. Przedstawiają więc miasto przed wkroczeniem wojsk pruskich. Werner przedstawił widok Koźla zarówno od strony Krapkowic, jak i od strony Raciborza. Ciekawostką jest to, że właśnie z tych stron prowadzono najczęściej ostrzał artyleryjski, w roku 1745 podczas oblężenia generał Nassau właśnie tam ustawił swoje baterie dział. Czerwonym kolorem Werner zaznaczył dachy kościoła parafialnego, ratusza, zamku oraz wieżę bramną. Nie wiadomo, w jakim stopniu jego rysunki przydatne były wojskom pruskim podczas inwazji na Śląsk w 1740 roku, gdyż większość miast śląskich poddała się Prusakom bez walki, podobnie było w Koźlu.

Werner kilkakrotnie wydawał swoje dzieła, a jego Scenographia Urbium Silesiae doczekała się tego trzykrotnie. Zamieścił on tam na jednej z kart weduty miast księstwa opolsko-raciborskiego, w tym Koźla. Mylnie datuje się powstanie tego dzieła na 1760 rok. Przedstawia on Koźle bez jakichkolwiek fortyfikacji, a na rysunku widać także w całości średniowieczny mur miejski zburzony po roku 1743, kiedy to postawiono w tym miejscu koszary wojskowe. Nie umniejsza to oczywiście walorów poznawczych pracy Wernera. Przeciwnie, mamy bowiem możliwość zapoznania się z topografią i architekturą Koźla tuż przed budową twierdzy i zniszczeniami dokonanymi przez działania wojenne, podczas których wiele budynków zostało wyburzonych i nigdy nieodbudowanych.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: LLLTreść komentarza: Małe państwo Izrael otoczone jest państwami islamskimi, które głośno wyrażają swą nienawiść do Żydów i obiecują, że doprowadzą do unicestwienia ich państwa. W tej walce nie liczą się ze swoimi cywilami i często traktują ich jak żywe tarcze, a prywatne domy, szkoły czy szpitale stanowią zakamuflowane zaplecze zbrojne terrorystów. Gdy Izrael reaguje, podnoszą larum na cały świat, że Żydzi dopuszczają się ludobójstwa.Data dodania komentarza: 25.11.2024, 22:36Źródło komentarza: Chór I LO uświetnił galę XVIII edycji Nagrody im. Ireny Sendlerowej „Za naprawianie Świata”. ZDJĘCIAAutor komentarza: Cała PrawdaTreść komentarza: I Pan tu potwierdza !Data dodania komentarza: 25.11.2024, 20:51Źródło komentarza: Drogowcy kontynuują prace na ulicy Jordanowskiej w Azotach. ZDJĘCIAAutor komentarza: AlinaTreść komentarza: Podziwiam ludzi walczących z antysemityzmem i przypominających o holokauście w sytuacji ludobójstwa Palestyńczyków przez dzisiejszych Żydów. Hm.Data dodania komentarza: 25.11.2024, 20:26Źródło komentarza: Chór I LO uświetnił galę XVIII edycji Nagrody im. Ireny Sendlerowej „Za naprawianie Świata”. ZDJĘCIAAutor komentarza: ZedTreść komentarza: Mieszka ulicę dalej.Data dodania komentarza: 25.11.2024, 19:38Źródło komentarza: Drogowcy kontynuują prace na ulicy Jordanowskiej w Azotach. ZDJĘCIAAutor komentarza: Sztrucel w diesluTreść komentarza: Spokojnie, prawo w tej materii jest po stronie kierującego, dalej będzie mógł spokojnie wtopić się w ruch drogowy.Data dodania komentarza: 25.11.2024, 18:36Źródło komentarza: Kierował autem z niesprawnym oświetleniem i bez prawa jazdy. Był też osobą poszukiwaną przez policjęAutor komentarza: KoźlaninTreść komentarza: Proszę pod arkadami w Koźlu obok rynku posprzątać....Data dodania komentarza: 25.11.2024, 15:29Źródło komentarza: Biegacze posprzątali tereny zielone w naszym mieście. ZDJĘCIA
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 4°C Miasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1016 hPa
Wiatr: 28 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklamadotacje rpo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna