O tym, że chemia jest atrakcyjną nauką, przekonali się uczniowie z Blachowni, a także przedszkolaki z pobliskiej placówki nr 10, których zaproszono do szkoły. Pokaz prowadził Mateusz Stocki – absolwent wydziału chemii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Oprócz głównego bohatera prezentacji – ciekłego azotu, pojawiły się substancje, z którymi obcujemy na co dzień, a które zaskoczyły swoimi właściwościami. I tak zapaliła się piana wypełniona metanem, bąbelki powietrza zmieniały kolor barwnika, a styropianowe pałeczki rozpuszczały się w acetonie ukazując, co tak na prawdę chroni dom przed ucieczką ciepła. Dzieci dowiedziały się czym jest ciekły azot i jakie ma właściwości. Zobaczyły, co się dzieje z bananami, różami, balonami i piłeczkami, po włożeniu do ciekłego azotu. Przekonały się też, co się dzieje, kiedy gorącą wodę wleje się do ciekłego azotu.
Kilkoro śmiałków uczestniczyło w przeprowadzeniu eksperymentów. W ostatnim doświadczeniu pod sufit sali gimnastycznej wzbiła się prawdziwa chmura i było to efektowne podsumowanie wyjątkowego spotkania z nauką.
Pokazy były pasjonujące i pełne efektów specjalnych, a spotkanie z panem Mateuszem Stockim było zwróceniem uwagi uczniom, jak wykorzystać zdobytą wiedzę w życiu codziennym. Ten dzień wszystkim na długo zostanie w pamięci, a uczniowie i przedszkolaki wyszły z sali zafascynowane i rozemocjonowane - czytamy na facebookowym profilu PSP nr 10.
Napisz komentarz
Komentarze