Reklama
poniedziałek, 4 listopada 2024 19:17
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Łukasiewicz – ICSO ”Blachownia” świętuje 70-lecie istnienia

Łukasiewicz – Instytut Ciężkiej Syntezy Organicznej ”Blachownia” wchodzi w ósmą dekadę swojego istnienia – z jasno wyznaczonym kierunkiem dalszego rozwoju, wspierany przynależnością do cieszącej się uznaniem i rozpoznawalnej Sieci Badawczej Łukasiewicz.
  • Źródło: Łukasiewicz – ICSO ”Blachownia”
Łukasiewicz – ICSO ”Blachownia” świętuje 70-lecie istnienia

Obecnie jako połączenie tradycji i nowoczesności, doświadczenia i kreatywności, jest ukierunkowany na wykorzystywanie szans i  kreowanie aktywnych postaw. Oparty na doświadczeniu starszych pracowników i energii młodszych, dumny ze swojej przeszłości, ale i śmiało patrzący w przyszłość, mocno osadzony w regionie, ale nie obawiający się sięgać w stronę świata.

Jak to się zaczęło?

Instytut Ciężkiej Syntezy Organicznej ”Blachownia” (obecnie: Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Ciężkiej Syntezy Organicznej ”Blachownia”) rozpoczął swoje funkcjonowanie w roku 1952 jako oddział Instytutu Syntezy Chemicznej, należącego z kolei do Zakładów Azotowych Kędzierzyn. Do dziś jeszcze na terenie zakładów oglądać można skromny budynek z czerwonej cegły, w który „wszystko się zaczęło”. Kierownikiem oddziału został mgr inż. Józef Obłój. Instytut „wybił się na niepodległość” dopiero w 1959 roku, kiedy to przekształcono go w samodzielny Instytut Ciężkiej Syntezy Organicznej (ICSO), podlegający ówczesnemu Zjednoczeniu Przemysłu Syntezy Chemicznej w Gliwicach. Jednocześnie ICSO otrzymał dwupiętrowy, poniemiecki budynek w Blachowni Śląskiej, stopniowo przebudowywany i adaptowany do potrzeb jego działalności; ów budynek jest główną siedzibą instytutu po dziś dzień.

Powojenne lata w Polsce były trudne, naznaczone wieloma niedoborami, także technologicznymi, tym większe znaczenie miała więc działalność instytutu – dla regionu, ale także dla całego kraju. Bardzo szybko rozpoczęto ścisłą współpracę z przemysłem, na rzecz którego ICSO działa po dziś dzień – pierwsza technologia, opracowana w instytucie, została wdrożona w ZA Kędzierzyn już 1956 r. W kolejnych latach rozwijała się także działalność stricte naukowa – publikowano pierwsze artykuły, zorganizowano pierwszą międzynarodową konferencję (z udziałem naukowców z tzw. krajów demokracji ludowej), rozpoczęły się pierwsze wyjazdy na staże. Do pracy w instytucie trafiało coraz więcej naukowców, co pozwalało na tworzenie kolejnych zakładów i specjalizacji, ale i wymusiło konieczność zakwaterowania ich w najbliższej okolicy. W 1960 roku instytut przejął od Elektrowni Blachownia hotel pracowniczy (także usytuowany w dawnej Blachowni Śląskiej), by tam umieścić swoje świeże kadry. Trzy lata później ukończono budowę pierwszego bloku mieszkalnego dla pracowników ICSO.

Pierwsze innowacje

Rozwój instytutu przebiegał prężnie. W 1964 roku własnymi siłami podjęto się produkcji chromatografów, urządzeń do rozdzielania lub badania składu mieszanin związków chemicznych, pojawił się też, wydawany wspólnie z Biurem Projektów Prosynchem miesięcznik „Biuletyn Naukowo-Informacyjny, którego redaktorem był mgr inż. Jerzy Polaczek. Rok później w Zakładach Chemicznych Blachownia została uruchomiona doświadczalno-produkcyjna instalacja polietylenu, zaprojektowana w oparciu o założenia opracowane w ICSO.

Kolejne lata t rewolucyjne jak na owe czasy przekształcenie instytutu z jednostki budżetowej w jednostkę na samodzielnym rozrachunku gospodarczym. Uczestnictwo naukowców w efektach ekonomicznych wdrożeń przemysłowych zostało formalnie uregulowane, co także było wówczas novum, które z czasem rozprzestrzeniło się na wszystkie polskie jednostki naukowe i przemysłowe. Opracowywane technologie były coraz częściej nagradzane, a w zakładach chemicznych w całym kraju, m. in. w Brzegu Dolnym, Płocku czy Oświęcimiu rozpoczęto wdrażanie kolejnych z nich.

Myśląc także o wypoczynku dla swoich pracowników, Instytut wraz z Zespołem Budownictwa Przemysłowego Kędzierzyn wybudował własny ośrodek wczasowy w Łazach koło Koszalina. Tutaj także znalazły zastosowanie technologie opracowane w ICSO, a konkretnie wytwarzanie ścian domków campingowych z pianki poliuretanowe. Ośrodek przetrwał aż do początku XXI wieku (kiedy to został sprzedany), stając się miejscem niezliczonych wakacyjnych wspomnień pracowników i ich rodzin.

W pamięci pozostały także wydawane we współpracy z Instytutem Śląskim w Opolu od 1969 „Zeszyty Naukowe ICSO” a także biuletyn instytutu „Problemy Syntezy Organicznej”.

Kolejne technologie

Niepokoje wczesnych lat osiemdziesiątych nie ominęły także ICSO. W 1981 roku działacze zakładowej „Solidarności” zostali internowani.

Kilka lat później instytut zawarł pierwszy znaczący kontrakt z zagraniczną firmą na sprzedaż licencji. Technologia przemysłowego wytwarzania bisfenolu A powędrowała do Bułgarii. To początek pasma zagranicznych wdrożeń instytutu i eksportu jego myśli technicznej za granicę: do Chin, na Tajwan, do Korei Południowej, Iranu, Hiszpanii czy Egiptu.

W późnych latach osiemdziesiątych pojawiły się także dodatkowe inwestycje w infrastrukturę instytutu – w tym czasie powstała stacja uzdatniania ścieków i ich odstojnik, stokaż toluenu oraz dyspozytornia transportu. Kupowano nową aparaturę oraz wyposażano stanowiska w nowoczesne, jak na tamte czasy, komputery. To czasy, gdy zatrudnienie w ICSO osiągnęło absolutne szczyty – w 1988 roku stan załogi wynosił 962 osoby.

Na fali przemian, którą przyniosła ze sobą Jesień Ludów, instytut w 1991 r. stworzył spółkę pracowniczą ICSO Chemical Production, w której zachował 49% udziałów, aż do 2003 roku, kiedy ów pakiet kontrolny stracił. Do spółki przeszło niemal czterystu pracowników, przez co stan zatrudnienia w instytucie spadł drastycznie. Nowopowstałe przedsiębiorstwo przejęło całkowicie produkcyjną część działań ICSO, który z kolei koncentrował się głównie na pracy naukowo-badawczej. To także czas postępującej informatyzacji – w 1992 r. w instytucie została uruchomiona, pierwsza na Opolszczyźnie, pionierska sieć komputerowa LANICSO. Pozwalała, między innymi, na korzystanie z poczty elektronicznej oraz umożliwiała dostęp do ogólnoświatowej informacji naukowo-technicznej. Dwa lata później instytut zainicjował, wraz z Zakładami Chemicznymi Blachownia, Elektrownią Blachownia, Zakładami Azotowymi Kędzierzyn oraz Urzędem Miejskim powstanie zespołu do spraw budowy Miejskiej Sieci Komputerowej. Jego zadaniem była budowa nowoczesnych łączy teletransmisyjnych w technologii cyfrowej. Sam instytut uruchomił w tym czasie jeden z pierwszych w kraju serwerów informacyjnych WWW (www.icso.com.pl).

Sukcesy we wdrażaniu kolejnych technologii pobudzały działalność promocyjną. Instytut we wczesnych latach XXI prezentował się szeroko na targach branżowych i wystawach na całym świecie, zdobywając nagrody, wyróżnienia i medale m.in. w Seulu, Brukseli, Budapeszcie, Moskwie czy Szanghaju. Coraz śmielej także przystępowano do projektów europejskich, takich jak EUREKA, razem z krajowymi i zagranicznymi partnerami. By zachęcić kontrahentów i zagwarantować im wysoką jakość usług ICSO, wdrożony został w 2004 roku System Zarządzania Jakością.

W 2004 roku ruszył projekt Platforma Innowacji Technologicznej Regionu Opolszczyzny. To działanie, mające na celu integrację opolskich przedsiębiorców z naukowcami (głównie w branżach chemicznej, przeróbki węgla i ropy oraz farb i lakierów, tworzysz sztucznych i energetyki) doczekało się kilku kolejnych edycji. W jego ramach organizowano w Opolu Targi Wiedzy Technologicznej, cieszące się co roku niesłabnącym powodzeniem. Projekt został też wyróżniony licznymi nagrodami, w tym przez byłe Ministerstwo Rozwoju Regionalnego (obecnie Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej).

Mijały kolejne lata, instytut obchodził kolejne jubileusze, konsekwentnie poszerzając swoje możliwości badawcze i swoje portfolio technologiczne. Ściślejsza współpraca z Grupą Azoty ZAK S.A. zaowocowała powstaniem instalacji produkcyjnej teleftalanu dioktylu, oferowanego na rynku pod nazwą Oxoviflex, pierwszego polskiego nieftalanowego plastyfikatora, cieszącego się dużym zainteresowaniem kupujących, co poskutkowało rychłą rozbudową instalacji i poszerzeniem jej możliwości produkcyjnych. W 2012 roku nastąpiło uroczyste otwarcie na terenie instytutu Centrum Badawczego Tworzyw Sztucznych. Rozpoczęła się budowa instalacji uwodornień, która służy testowaniu nowych rozwiązań technologicznych. Instytut przeszedł także gruntowny remont i termomodernizację. Powstała modelowa instalacja procesu wytwarzania bisfenolu A, eksportowego hitu ICSO oraz Regionalne Laboratorium Chemii Specjalistycznej i Stosowanej.

By zagwarantować swoim kontrahentom najwyższą jakość wykonywanych badań i analiz, instytut uzyskał certyfikat Dobrej Praktyki Laboratoryjnej. Podczas kolejnych audytów, ów certyfikat stale jest aktualizowany.

Boom innowacji

Największą zmianę we współczesnej historii ICSO przyniósł rok 2019 r. Wtedy to, razem z 36 innymi polskimi instytutami badawczymi, znalazł się w strukturach Sieci Badawczej Łukasiewicz, jednej z największych sieci naukowych w Europie. W ślad za tym wydarzeniem poszła zmiana nazwy na Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Ciężkiej Syntezy Organicznej ”Blachownia”, pod którą działa od tamtej pory. W siedemdziesięcioletnich dziejach instytutu otwarł się tym samym zupełnie nowy rozdział.

Dziś współdziałanie w ramach Łukasiewicza określa codzienne funkcjonowanie instytutu. Ściślejszą współpracę, nie tylko stricte naukową, między poszczególnymi jednostkami umożliwiło utworzenie ponadistytutowych Grup Badawczych, skoncentrowanych na głównych kompetencjach Łukasiewicza: Zrównoważonej Gospodarce i Energii, Inteligentnej i Czystej Mobilności, Transformacji Cyfrowej oraz Zdrowiu. Wspierane są one przez pomocnicze ciała w postaci Platform Kompetencji, także zrzeszających przedstawicieli z każdego instytutu: IT, HR, Finanse, Organizacja, Zarządzanie Projektami, Komunikacja oraz Komercjalizacja.

Ogromnym novum okazał się wprowadzony przez Łukasiewicza system wyzwań: w systemie tym grupa 4 500 naukowców w nie więcej niż 15 dni roboczych przyjmuje wyzwanie biznesowe i proponuje przedsiębiorcy opracowanie skutecznego rozwiązania wdrożeniowego. Angażuje przy tym najwyższe w Polsce kompetencje naukowców i unikalną w skali kraju aparaturę naukową. Co najważniejsze – przedsiębiorca nie ponosi żadnych kosztów związanych z opracowaniem pomysłu na prace badawcze. Przedsiębiorca może zdecydować się na kontakt nie tylko przez formularz na stronie https://lukasiewicz.gov.pl, ale także w innych lokalizacjach: Instytutach Łukasiewicza i ich oddziałach w całej Polsce. Wszędzie otrzyma ten sam – wysokiej jakości – produkt lub usługę.

Oczywiście, pracując, jak zawsze, na rzecz przemysłu, instytut nie zaniedbuje pracy typowo naukowej, a nawet z powodzeniem łączy obie te kwestie, realizując program doktoratów wdrożeniowych - alternatywną drogę do uzyskania tego stopnia naukowego. Jak dotąd, szesnaścioro pracowników instytutu skorzystało z tej szansy, pracując nad swoimi doktoratami pod pieczą Politechniki Śląskiej, Politechniki Wrocławskiej i Politechniki Krakowskiej, rozwiązując przy tym konkretne problemy technologiczne przedsiębiorstw.

Regularnie organizowane nabory stale zapewniają instytutowi napływ „świeżej krwi” – młodych naukowców, pełnych oryginalnych pomysłów, zdecydowanych związać swoją karierę z chemią organiczną. Z myślą o poszerzaniu ich horyzontów, Łukasiewicz – ICSO zapewnia im możliwość udziału w stażach w zagranicznych placówkach, tak naukowych, jak i przedsiębiorstwach. Do tej pory mieli okazję odwiedzić Słowenię, Maltę, Szwajcarię oraz Belgię.

Czego można życzyć tak zacnemu jubilatowi, jeśli nie co najmniej kolejnych, równie owocnych siedemdziesięciu lat?



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Ruchu, taki lepszy Ryszard.Treść komentarza: Z kim skoligacony? Ja Riczi chciałbym wiedzieć, by mieć pewność, że nie zachodzi podejrzenie o nepotyzm. My w PiS zawsze się tym brzydzimy, zawsze negujemy takie praktyki.Data dodania komentarza: 4.11.2024, 17:32Źródło komentarza: Mariusz Wiśniewski nowym dyrektorem Powiatowego Centrum Usług Wspólnych A Autor komentarza: HansTreść komentarza: "Biedny" Niemiec rozpoczął wojnę, a potem uciekał, bo tyle krzywd zdążył w parę lat wyrządzić, że dobrze wiedział, iż wreszcie dosięgnie go ręka sprawiedliwości. Ale i tak zdążył wywieźć kilkadziesiąt pociągów zagrabionych dzieł sztuki, złota i innych kosztowności, których do dziś nie oddał okradzionym narodom. Smutna prawda...Data dodania komentarza: 4.11.2024, 17:05Źródło komentarza: Archeologiczna ciekawostka, czyli kozielskie czółno i toporki neolityczne. ZDJĘCIAAutor komentarza: stawikTreść komentarza: Muszą dojechać, przecież nie będą targać tych skrzynek z piwem z parkingu.Data dodania komentarza: 4.11.2024, 14:05Źródło komentarza: Zdrowe Morsy Dębowa Kędzierzyn-Koźle zainaugurowały sezon. ZDJĘCIAAutor komentarza: RuchTreść komentarza: Może morsy zadbały by jeszcze o otoczenie dębowej i nie wjeżdżały na zakaz pod samą plaże.Data dodania komentarza: 4.11.2024, 12:43Źródło komentarza: Zdrowe Morsy Dębowa Kędzierzyn-Koźle zainaugurowały sezon. ZDJĘCIAAutor komentarza: Ja kaziaTreść komentarza: Może ktoś zajmie się "cudem" XXI wieku tj.kontenerami zardzewiałymi przy stadionie koźle i między biedronką a Lidlem i hałdami śmieci pod nimi.Data dodania komentarza: 4.11.2024, 12:15Źródło komentarza: Likwidacja kolejnych koczowisk w kędzierzyńskich lasach!Autor komentarza: ZzzzTreść komentarza: Gdzie to ranczo w Kędzierzynie Koźlu?Tylko dlaczego" ranczo"?Data dodania komentarza: 4.11.2024, 11:41Źródło komentarza: Julia Konik-Rańda: romskie serce i muzyczna pasja w "The Voice of Poland"
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 6°CMiasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1032 hPa
Wiatr: 5 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna