Reklama
poniedziałek, 4 listopada 2024 18:47
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Spod ich rąk wyszło ponad 600 rogali. To na wspomnienie świętego. ZDJĘCIA

Mieszkańcy Ciska, Landzmierza i okolicznych sołectw tradycyjnie uczestniczyli w obchodach Dnia św. Marcina. Uroczystość rozpoczęła się w ciseckiej świątyni.
Spod ich rąk wyszło ponad 600 rogali. To na wspomnienie świętego. ZDJĘCIA

Autor: DFK w Cisku

Głównym organizatorem wydarzenia z 11 listopada była mniejszość niemiecka (DFK) w Cisku z przewodniczącą Ireną Wycisk na czele.

Obchody rozpoczęły się nabożeństwem ku czci św. Marcina w kościele parafialnym w Cisku. Zwieńczyły je występy dzieci z miejscowego przedszkola oraz szkół podstawowych w Landzmierzu i Cisku.

Po uroczystości w kościele, przy dźwiękach Parafialnej Orkiestry Dętej w Cisku, odbył się przemarsz ulicami sołectwa. Poprowadził go odtwórca postaci św. Marcina na koniu.

Zwyczajowo metę wyznaczono na placu przy budynku GOK-u. Odegrano tam scenkę podzielenia się świętego Marcina szatą z żebrakiem. Następnie świętowano podczas wspólnej biesiady przy ognisku.

Rzecz jasna, nie zabrakło świętomarcińskich rogali. Przygotowano ich ponad 600! W wytworzeniu tego smakołyku czynny udział wzięły członkinie ciseckiego DFK.      

Obchody dla wspomnienia świętego z Tours przeprowadza się w Cisku od ośmiu lat. Dwa razy nie mogły się odbyć z powodu pandemii.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Ruchu, taki lepszy Ryszard.Treść komentarza: Z kim skoligacony? Ja Riczi chciałbym wiedzieć, by mieć pewność, że nie zachodzi podejrzenie o nepotyzm. My w PiS zawsze się tym brzydzimy, zawsze negujemy takie praktyki.Data dodania komentarza: 4.11.2024, 17:32Źródło komentarza: Mariusz Wiśniewski nowym dyrektorem Powiatowego Centrum Usług Wspólnych A Autor komentarza: HansTreść komentarza: "Biedny" Niemiec rozpoczął wojnę, a potem uciekał, bo tyle krzywd zdążył w parę lat wyrządzić, że dobrze wiedział, iż wreszcie dosięgnie go ręka sprawiedliwości. Ale i tak zdążył wywieźć kilkadziesiąt pociągów zagrabionych dzieł sztuki, złota i innych kosztowności, których do dziś nie oddał okradzionym narodom. Smutna prawda...Data dodania komentarza: 4.11.2024, 17:05Źródło komentarza: Archeologiczna ciekawostka, czyli kozielskie czółno i toporki neolityczne. ZDJĘCIAAutor komentarza: stawikTreść komentarza: Muszą dojechać, przecież nie będą targać tych skrzynek z piwem z parkingu.Data dodania komentarza: 4.11.2024, 14:05Źródło komentarza: Zdrowe Morsy Dębowa Kędzierzyn-Koźle zainaugurowały sezon. ZDJĘCIAAutor komentarza: RuchTreść komentarza: Może morsy zadbały by jeszcze o otoczenie dębowej i nie wjeżdżały na zakaz pod samą plaże.Data dodania komentarza: 4.11.2024, 12:43Źródło komentarza: Zdrowe Morsy Dębowa Kędzierzyn-Koźle zainaugurowały sezon. ZDJĘCIAAutor komentarza: Ja kaziaTreść komentarza: Może ktoś zajmie się "cudem" XXI wieku tj.kontenerami zardzewiałymi przy stadionie koźle i między biedronką a Lidlem i hałdami śmieci pod nimi.Data dodania komentarza: 4.11.2024, 12:15Źródło komentarza: Likwidacja kolejnych koczowisk w kędzierzyńskich lasach!Autor komentarza: ZzzzTreść komentarza: Gdzie to ranczo w Kędzierzynie Koźlu?Tylko dlaczego" ranczo"?Data dodania komentarza: 4.11.2024, 11:41Źródło komentarza: Julia Konik-Rańda: romskie serce i muzyczna pasja w "The Voice of Poland"
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 7°CMiasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1031 hPa
Wiatr: 1 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama