Reklama
niedziela, 22 grudnia 2024 20:18
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

SEGREGUJĘ – BIORÓŻNORODNOŚĆ RATUJĘ!

W Polsce wytwarzanych jest rocznie 13,1 mln ton odpadów komunalnych. A zatem średnio na każdego mieszkańca naszego kraju przypada ponad 340 kg odpadów (wg danych GUS-u). Taka ilość nie pozostaje bez wpływu na środowisko. Pozostawione przez ludzi w lesie śmieci nie tylko szpecą krajobraz, ale też mogą być śmiertelną pułapką dla małych zwierząt. Giną w nich gryzonie, jaszczurki i liczne owady.
  • Źródło: materiał partnera
Gablota będzie eksponowana m.in. w placówkach oświatowych i instytucjach publicznych

Dlatego – chcąc chronić środowisko i ekosystemy – starajmy się wytwarzać jak najmniej odpadów, a jeśli powstaną – segregować je do odpowiednich pojemników/worków. Związek Międzygminny „Czysty Region” nie ustaje w edukowaniu lokalnej społeczności. Dlatego w ramach prowadzonej kampanii edukacyjnej stworzył – składającą się z trzech modułów – gablotę, która ma zobrazować, jak ważna jest selektywna zbiórka odpadów, z którą nieodłącznie wiąże się tzw. kultura segregacji, czyli odpowiednie postępowanie z odpadami przed ich wrzuceniem do właściwego pojemnika. W tym przypadku mowa o plastikowych butelkach, które dopiero po opróżnieniu z resztek i zgnieceniu powinny znaleźć się w żółtym koszu czy worku na śmieci. Oprócz wizualizacji różnicy pomiędzy objętością butelek zgniecionych i niezgniecionych, zainteresowani mogą dowiedzieć się różnych ciekawostek związanych z recyklingiem plastiku oraz o korzyściach dla otaczającego nas środowiska, które osiągamy dzięki właściwemu postępowaniu z odpadami:

  • odpady zostaną przekazane do miejsc ich zagospodarowania, a dzięki recyklingowi powstaną z nich nowe, przydatne produkty, np. bluzy polarowe, nowe słoiki, zeszyty
  • uchronimy faunę – inaczej zwierzęta mogą zaplątać się w porzucone odpady, zjeść je lub się nimi udusić
  • uratujemy florę – zapobiegniemy ewentualnym pożarom lub skażeniu gleby i wody
  • będziemy zdrowsi, nie musząc wdychać toksycznego dymu ze spalanych w domowych piecach odpadów

Dlatego zachęcamy – segregujmy odpady, pamiętając, że do śmieciarki zmieści się więcej odpadów, jeśli będą one zgniecione. Wówczas pojazd wykona nawet do trzech razy mniej kursów, co korzystnie wpływa na koszty, jakie ponosimy za gospodarowanie odpadami, oraz na jakość powietrza, którym oddychamy.

Artykuł powstał w ramach projektu „Partnerstwo na rzecz ochrony różnorodności biologicznej województwa opolskiego – etap IV”, współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Wysoki brunetTreść komentarza: A może czasem lepiej nie informować o robieniu tak wiele dla tak niewielu...Data dodania komentarza: 22.12.2024, 17:14Źródło komentarza: Na os. Zachód dobiega końca przebudowa ulicy Jasińskiego. ZDJĘCIAAutor komentarza: Wysoki brunetTreść komentarza: Jaszcze nic tutaj nie pokazał...Data dodania komentarza: 22.12.2024, 17:12Źródło komentarza: Bartosz Kurek zapowiedział odejście z ZAKSY po sezonie 2024/2025!Autor komentarza: z KoźlaTreść komentarza: Pomiędzy Zamkową a parkiem jest po deszczu bajoro, w słońcu kurz. Kilkanaście metrów. To droga "skrótowa" z Piastowskiej do Kraszewskiego, szczególna autostrada do budowlanki. Ludzie też chodzą, ale widocznie tacy nieważniData dodania komentarza: 22.12.2024, 14:50Źródło komentarza: Na os. Zachód dobiega końca przebudowa ulicy Jasińskiego. ZDJĘCIAAutor komentarza: dulcobisTreść komentarza: A nie można by zrobić hasła Zakochuj się? Takie permanentne bardziej.Data dodania komentarza: 22.12.2024, 14:44Źródło komentarza: Potężny podświetlany kaseton z hasłem "ZAKOCHAJ SIĘ W KK" stanie obok lokomotywyAutor komentarza: AlinaTreść komentarza: - Powiedz mi, po co jest ten miś? - Właśnie, po co? - Otóż to. Nikt nie wie po co i nie musisz się obawiać, że ktoś zapyta. Wiesz co robi ten miś? On odpowiada żywotnym potrzebom całego społeczeństwa. To jest Miś na skalę naszych możliwości. Ty wiesz co my robimy tym misiem? My otwieramy oczy niedowiarkom. Patrzcie - mówimy - to jest nasze, przez nas wykonane, i to nie jest nasze ostatnie słowo! I nikt nie ma prawa się przyczepić, bo to jest miś społeczny, w oparciu o sześć instytucji, który sobie zgnije, do jesieni na świeżym powietrzu. I co się wtedy zrobi? - Protokół zniszczenia. - Zapamiętaj: Prawdziwe pieniądze zarabia się na drogich, słomianych inwestycjach.Data dodania komentarza: 22.12.2024, 13:00Źródło komentarza: Potężny podświetlany kaseton z hasłem "ZAKOCHAJ SIĘ W KK" stanie obok lokomotywyAutor komentarza: ☹️Treść komentarza: Gracie ładnie, ale Janusz do Rzeszowa (?) Kurek powiedział, że szuka...Data dodania komentarza: 22.12.2024, 11:18Źródło komentarza: Karol Urbanowicz z ZAKSY: była w nas sportowa złość
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 2°C Miasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1001 hPa
Wiatr: 26 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna