Nowy sezon został zainaugurowany 30 września pojedynkiem Jastrzębskiego Węgla z GKS-em Katowice. Dzień później swój pierwszy mecz rozegrają obrońcy tytułu z Kędzierzyna-Koźla - o godz. 14.45 zagrają na wyjeździe z Indykpolem AZS-em Olsztyn. Grupa Azoty ZAKSA przed własną publicznością w hali "Azoty" zaprezentuje się 4 października o godz. 21, gdy podejmie LUK Lublin.
Wiele drużyn kompletnie przebudowało składy, ale są też takie, w których zmiany można nazwać kosmetycznymi. Tak postąpił na przykład Jastrzębski Węgiel, który ma niemal taką samą kadrę, poprowadzi ją jednak nowy szkoleniowiec. A jest nim Argentyńczyk Marcelo Mendez, który przyszedł z Asseco Resovii Rzeszów. Niewielkich roszad dokonano też w GKS-ie Katowice, a najważniejszą jest zamiana amerykańskiego rozgrywającego Micaha Ma'a na reprezentanta Bułgarii Georgia Seganova.
Całkiem nowy zespół zbudowano w Zawierciu. Z ekipy brązowych medalistów poprzedniego sezonu odeszło dziewięciu zawodników i trener. Do gwiazd Aluronu CMC Warty - Urosa Kovacevicia i Dawida Konarskiego - dołączyli m.in. Krzysztof Rejno i Michał Kozłowski z ZAKSY, a także przyjmujący reprezentacji Polski Bartosz Kwolek, doświadczony przyjmujący Marcin Waliński oraz reprezentant Argentyny – libero Santiago Danani. Trenerem został Michał Winiarski.
PGE Skra straciła świetnego przyjmującego Milada Ebadipoura, ale w jego miejsce pozyskała doświadczonego Włocha – Filippa Lanzę, który ostatnio grał w Chinach, a także reprezentanta Czech Lukasa Vasinę. Co ciekawe, trenerem bełchatowian będzie Brytyjczyk – Joel Banks, który prowadził do tej pory drużyny holenderskie i belgijskie.
Kilka nowych twarzy zobaczymy w Rzeszowie. Resovia po raz kolejny zawiodła oczekiwania swoich fanów i mimo świetnej kadry uplasowała się poza podium. Dokonano więc kolejnych roszad w składzie. Odszedł m.in. znany również z występów w ZAKSIE Sam Deroo; zastąpi go reprezentant Stanów Zjednoczonych Torey DeFalco. Przyjęcie wzmocnić ma też Francuz Thibault Rossard, który występował już w Asseco w sezonach 2016-2019. Zespół poprowadzi nowy szkoleniowiec - Giampaolo Medei, który kiedyś prowadził m.in. Cucine Lube Civitanova, a ostatnio Ziraat Bankası Ankara.
Indykpol AZS Olsztyn stracił Toreya DeFalco, ale pozyskał na przyjęcie Bartłomieja Lipińskiego z Trefla oraz reprezentanta Niemiec Moritza Karlitzeka, który poprzedni sezon spędził w lidze francuskiej. Z kolei Jana Firleja na rozegraniu zastąpi Joshua Tuaniga ze Ślepska Suwałki.
Mocno przebudowano skład Trefla. Gdańsk opuścił szkoleniowiec Michał Winiarski i dziesięciu siatkarzy (m.in. Dmytro Paszycki, Łukasz Kozub, Mateusz Mika i Kevin Sasak). W ich miejsce zakontraktowano ciekawych graczy, jak choćby Piotra Orczyka i Patryka Niemca z Aluronu, Bartłomieja Bołądzia ze Ślepska, reprezentanta Argentyny, przyjmującego Jana Martineza Franchi czy Australijczyka Luke’a Perry’ego na libero.
Spore przemeblowanie również w Warszawie. W składzie Projektu nie zobaczymy już reprezentanta kraju Bartosza Kwolka, a także obu atakujących (Dusan Petković, Michał Superlak) i rozgrywających (Angel Trinidad de Haro, Jay Blankenau). Nowi gracze klubu ze stolicy to m.in. rozgrywający Jan Firlej, przyjmujący reprezentacji Francji Kevin Tillie, atakujący Niels Klapwijk z Holandii czy kolejny atakujący Linus Weber z Niemiec oraz środkowy reprezentacji Ukrainy, mierzący 210 cm, Jurij Semeniuk. Z kolei charyzmatycznego trenera Andreę Anastasiego zastąpi inny Włoch – Roberto Santilli.
W Lubinie wymieniono połowę zespołu. Odeszli obaj rozgrywający: Przemysław Stępień do ZAKSY, a Masahiro Sekita wrócił do Japonii. Z klubem pożegnał się też atakujący Grzegorz Bociek, a podstawowy przyjmujący Marcin Waliński przeniósł się do Zawiercia. Do składu Cuprumu dołączyli natomiast: rozgrywający Grzegorz Pająk, środkowy Moustapha M’Baye oraz przyjmujący Alexander Berger z Austrii i Illia Kowalow z Ukrainy.
Ciekawy zespół skompletowano w Lublinie. Ubiegłoroczny beniaminek zamierza namieszać w rozgrywkach, a pomóc w tym mają nowi siatkarze: rozgrywający Marcin Komenda ze Stali Nysa, przyjmujący Nicolas Szerszeń z Resovii Rzeszów, atakujący Mateusz Malinowski z Warty Zawiercie, a także Brazylijczyk Cristiano Torelli i reprezentant Stanów Zjednoczonych Jeffrey Jendryk. W LUK-u liczą też na Dominika Hudzika, który po czterech latach gry wraca ze Szwajcarii.
W Suwałkach stracili lidera Bartłomieja Bołądzia, ma go zastąpić Bartosz Filipiak z Lublina. Z kolei na rozegraniu pojawił się Argentyńczyk Matías Pages Sánchez, który ostatnio występował w lidze francuskiej. Stamtąd do Ślepska przyszedł też reprezentant Serbii Miran Kujundžić.
Czarni Radom będą chcieli wypaść lepiej niż w sezonie 2021/2022. Ściągnięto więc Pawła Woickiego i Timo Tammemaę z Rzeszowa, Piotra Łukasika z Suwałk, a przede wszystkim reprezentanta Brazylii – Mauricio Borgesa. Trenera Jakuba Bednaruka zastąpi Jacek Nawrocki, który odnosił sukcesy z PGE Skrą Bełchatów, a w ostatnich latach pracował z kadrą narodową siatkarek.
Od dna zamierzają się odbić w Nysie, gdzie kompletnie przebudowano drużynę. Odeszli m.in. Marcin Komenda, Bartosz Bućko i Kamil Dębski, a Maciej Zajder i Michał Ruciak zakończyli karierę. Z nowych graczy, których będzie miał do dyspozycji trener Daniel Pliński, ciekawie zapowiadają się młodzi: przyjmujący Michał Gierżot, atakujący z Japonii Kento Miyaura oraz argentyński środkowy Nicolas Zerba. Pierwszym rozgrywającym ma być doświadczony Chorwat Tsimafei Zhukouski, który ma za sobą występy m.in. w Cucine Lube Civitanova, Sir Safety Perugia czy Fakieł Nowy Urengoj. Przyjęcie natomiast wspomoże doświadczony Rafał Buszek, który w przeszłości odnosił sukcesy z ZAKSĄ.
W sezonie 2022/2023 w PlusLidze zagrają dwie nowe drużyny. BBTS Bielsko-Biała po czterech latach wraca do ekstraklasy. Do zawodników, którzy wywalczyli awans z pierwszej ligi, dołączyli m.in. węgierski przyjmujący Roland Gergye, atakujący z Kanady Daulton Sinoski oraz rozgrywający drużyny narodowej Niemiec Jan Zimmermann.
W Polsce zagra też mistrz Ukrainy Barkom Każany Lwów, który opiera się na reprezentantach kraju, m.in. atakującym Wasylu Tupcziju czy środkowym Artiomie Smolarze, ale pozyskano też trzech obcokrajowców. A są to: norweski przyjmujący Jonas Kvalen, turecki rozgrywający Murat Yenipazar oraz przyjmujący Julius Firkal ze Słowacji.
Faworyci do medali? Tytuł mistrzowski obronić chcą kędzierzynianie, ale apetyt na złoto mają kluby z Jastrzębia-Zdroju, Rzeszowa czy Bełchatowa. Mocne składy mają też w Zawierciu, Warszawie, Lublinie czy Olsztynie. Wypaść lepiej niż w poprzednim sezonie zapewne będą chciały drużyny z Nysy, Radomia czy Suwałk, ale i skazywane na pożarcie ekipy BBTS-u Bielsko-Biała i Barkomu Każany Lwów, który swoje mecze rozgrywać będzie w Krakowie, zechcą sprawić niejedną niespodziankę.
Napisz komentarz
Komentarze