"Rzeźba poddana była pracom konserwatorskim w roku 2007. Usunięto wówczas wtórne przemalowania farb olejnych i emulsyjnych z powierzchni kamienia. Uzupełniono również ubytki formy rzeźbiarskiej, m.in. zrekonstruowano twarz i lewą rękę. Figurę przeniesiono w nowe miejsce i posadowiono na wtórnym, murowanym cokole" - czytamy w programie opracowanym przez konserwatora dzieł sztuki Rafała Rzeźniczka.
Z tegoż programu dowiadujemy się, że głównym zadaniem prac ma być przywrócenie prawidłowego stanu technicznego dla ochrony materialnych i artystycznych wartości zabytku z Dębowej. Zakres prac konserwatorskich jest szeroki. Obejmuje m.in. usunięcie porostu mikroorganizmów połączone z zabiegiem dezynfekcji, uzupełnienie ubytków formy rzeźbiarskiej czy renowację aureoli.
Z opisu inwentaryzacyjnego obiektu wynika, że zabytek (autor nieznany) powstał pod koniec XVIII w. Wykonany jest z piaskowca drobnoziarnistego.
Koszt wykonania dokumentacji oraz prac konserwatorskich to 18 tys. zł brutto. Pieniądze pochodzą z budżetu gminy Reńska Wieś. Zadanie zakończy się w czwartym kwartale tego roku.
To kolejny ważny dla dziedzictwa kulturowego obiekt, o które zatroszczył się reński samorząd w ostatnim czasie. Wcześniej odnowiono dawny cmentarz żydowski w Dębowej, dawny dworzec w Reńskiej Wsi, figurę (również św. Jana Nepomucena) w Łężcach, kaplicę cmentarną w Reńskiej Wsi, kaplicę wiejską w Radziejowie czy salę wiejską w Pokrzywnicy.
Napisz komentarz
Komentarze