Dokument, który przedstawiasz potencjalnemu pracodawcy, musi natychmiast przyciągnąć jego uwagę. W przeciwnym wypadku CV od razu wyląduje na kupce „odrzucone”. Warto, by było schludne i czytelne. Ale co dalej? Z pewnością wielu kandydatów ma podobne kompetencje i doświadczenie, co Ty. Jak się spośród nich wyróżnić? By odpowiedzieć sobie na to pytanie, warto postawić się w roli przeciętnego pracodawcy w Polsce i dowiedzieć się, czego tak naprawdę szuka.
Doświadczenie zawodowe
Doświadczenie to najważniejszy element CV i pierwsza sekcja, na którą patrzy rekruter. Jeśli nie ubiegasz się o stanowisko dla początkujących w zawodzie, Twoje doświadczenie powinno wynosić kilka lat – o dokładnych wymaganiach poinformuje Cię oferta pracy. Warto jednak wiedzieć, co tak właściwie powinno się znaleźć w tej sekcji życiorysu.
Przede wszystkim opisuj to, co jest istotne dla stanowiska, o które się ubiegasz. Nie pisz, że siedem lat temu pracowałeś w budce z lodami. Takie informacje są nieistotne dla rekrutera, a tylko niepotrzebnie zapychają dokument. Zamiast tego pochwal się nie tylko tym, gdzie pracowałeś, ale przede wszystkim – co robiłeś. Jakie były Twoje obowiązki? Jeśli doprowadziłeś do jakiegoś sukcesu w swoim dziale – opisz go.
Co w razie braku doświadczenia?
Jeśli nie masz doświadczenia w zawodzie, nie przejmuj się – każdy gdzieś zaczyna. Postaw na swoje wykształcenie i bądź przy tym dokładny – opisz, co i gdzie studiowałeś i w jaki sposób wyróżniałeś się na tle innych studentów. Jeśli byłeś na przykład członkiem samorządu, pochwal się tym faktem. Napisz też o przebytych kursach, szkoleniach oraz korzystnych cechach charakteru, takich jak uczciwość, zaangażowanie, odporność na stres.
Umiejętności miękkie
W czasach, w których prawie połowa młodych Polaków ma wykształcenie wyższe, pracodawcy coraz wyżej cenią te kompetencje, które trudniej nabyć z podręcznika – a więc umiejętności miękkie, takie jak sprawna komunikacja czy zdolność do pracy w zespole. W wielu zawodach to właśnie te cechy są kluczowe, bo w dobie Internetu można stosunkowo łatwo zdobywać niektóre zdolności praktyczne, np. dzięki kursom online, ale trudniej nauczyć się dogadywania ze współpracownikami.
Jeśli w swoim CV umieścisz istotne dla stanowiska umiejętności miękkie, takie jak zarządzanie zespołem, kultura osobista czy skuteczne rozwiązywanie problemów, będziesz w lepszej sytuacji niż kandydat, który ma podobny staż pracy, ale takimi umiejętnościami się nie chwali.
Dodatkowa wiedza i umiejętności
Jak wspomniano wyżej, w dobie Internetu zdobywanie nowych umiejętności jest stosunkowo łatwe. Oczywiście jeśli jesteś chirurgiem czy prawnikiem, raczej nie poszerzysz swoich kompetencji na dwudniowym szkoleniu online. Ale jeżeli zajmujesz się programowaniem, marketingiem czy zarządzaniem zasobami ludzkimi, w sieci znajdziesz mnóstwo źródeł branżowej wiedzy.
Pracodawcy przychylnym wzrokiem patrzą na kandydatów, którzy nie spoczywają na laurach i nie zakończyli swojego rozwoju na etapie edukacji szkolnej, dlatego bierz udział w szkoleniach, kursach czy webinarach, a potem chwal się nimi w swoim CV. Dodatkowa wiedza branżowa przyda się podczas pracy, a poza tym udowodni, że możesz być zaangażowanym pracownikiem.
Narzędzia pracy
Niezależnie od tego, czy jesteś marketingowcem, czy operatorem wózków widłowych – w swojej pracy korzystasz z pewnych narzędzi. Niektórzy kandydaci w swoich CV zapominają je wymienić, a przecież znajomość narzędzi jest bardzo ważna dla pracodawcy. W zależności od tego, o jaką pracę się ubiegasz, pochwal się tym, że sprawnie obsługujesz Excela, bazy danych czy kasy fiskalne.
Napisz komentarz
Komentarze