Reklama
niedziela, 23 lutego 2025 20:01
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Warto sięgnąć po te pieniądze. Startuje 5. edycja Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego

Druga połowa wakacji to czas na zgłaszanie zadań do 5. edycji Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego. Podobnie, jak w poprzednich latach, do podziału na zadania w pięciu subregionach, są 3 miliony złotych. Warto sięgnąć po te pieniądze.
Warto sięgnąć po te pieniądze. Startuje 5. edycja Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego

Rusza kolejna edycja Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego. Już po raz piąty mieszkańcy regionu mają do dyspozycji 3 miliony złotych na realizację swoich pomysłów i inicjatyw. Zadania można zgłaszać od 1 sierpnia do 2 września. Jak zaznacza marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła, na tym etapie bardzo ważna jest rzetelność i spełnienie wszystkich wymogów wynikających z regulaminu. – Uczulam na to, żeby wszystkie tabele zostały wypełnione. W poprzednich edycjach część pomysłów została odrzucona z powodu braków formalnych. Chcemy tego uniknąć. Na składanie wniosków jest miesiąc, to dużo czasu – mówi marszałek. W sumie w trakcie poprzednich edycji w głosowaniach wzięło udział 420 tysięcy osób, zostało zrealizowanych 100 zadań za kwotę ponad 10 milionów 500 tysięcy złotych. 

Wzorem lat ubiegłych, 3 miliony złotych zostaną równo podzielone pomiędzy 5 subregionów, czyli każdy subregion otrzyma 600 tysięcy złotych. Mieszkańcy będą mogli zgłaszać zadania subregionalne (obejmujące co najmniej 2 powiaty) o wartości od 70 tysięcy zł do 150 tysięcy zł oraz zadania powiatowe o wartości od 50 tysięcy zł do 100 tysięcy zł. – Każdy mieszkaniec województwa opolskiego może zgłosić zadanie, wypełniając formularz zgłaszania zadań i przekazując go do urzędu osobiście lub listownie wraz z listą poparcia. Dla zadania subregionalnego powinno to być 100 podpisów mieszkańców subregionu, dla zadania powiatowego 50 popisów mieszkańców danego powiatu – mówi marszałek i apeluje jednocześnie, żeby lista poparcia została sumiennie przygotowana.

Jak dodaje Anna Kurdej-Michniewicz zadania będą składane na  papierowym formularzu. – Będzie on dostępny na stronie internetowej. W poprzedniej edycji, pomimo, że nie zmienialiśmy zasad, największym problemem były błędnie, bądź nie dodane listy poparcia. Na 24 zadania aż 17 zawierało takie błędy – zwraca uwagę zastępca przewodniczącego zespołu ds. MBO, dodając jednocześnie, że wszystkie zgłoszenia, które wpłyną po terminie, będą również dyskwalifikowane.

Po formalnej i merytorycznej ocenie zadań głosowanie mieszkańców nad projektami planowane jest od 20 października do 10 listopada 2022 roku. Głosować będzie mógł każdy mieszkaniec województwa, niezależnie od wieku, a będzie można głosować na jedno zadanie subregionalne i jedno powiatowe. Maja Michniewicz, przewodnicząca zespołu ds. MBO dodaje, że nie każdy pomysł może być zrealizowany, bo zgłaszane zadania muszą wynikać z zadań samorządu województwa bądź powinny być planowane na terenie, gdzie właścicielem jest samorząd województwa. – To zadania związane z działalnością kulturalną, sportową, ekologiczną, turystyczną, edukacyjną, zdrowiem i integracją – mówi.

Wyniki głosowania powinniśmy poznać do 10 stycznia 2023 roku – tak, aby wszystkie zadania mogły zostać realizowane już od lutego przyszłego roku. Wszystkie szczegółowe informacje wraz z formularzami dostępne będą na stronie: https://budzet.opolskie.pl/

Przypominamy nasze subregiony:

  • SUBREGION: m. Opole i powiat opolski
  • SUBREGION: powiaty nyski i brzeski
  • SUBREGION: powiaty kluczborski, namysłowski i oleski
  • SUBREGION: powiaty głubczycki, krapkowicki i prudnicki
  • SUBREGION: powiaty strzelecki i kędzierzyńsko-kozielski

Ocena formalno-prawna to m.in.:

  • prawidłowe wypełnienie formularza
  • wymagana liczba podpisów
  • terminowość zgłoszenia zadania

Ocena merytoryczna to m.in.:

  • zgodność z kompetencjami i zadaniami Województwa
  • możliwość realizacji
  • rzeczywisty koszt wykonania,
  • korzyści dla regionu i jego mieszkańców

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

aa 20.07.2022 09:49
spoczko

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: sonyTreść komentarza: a realnymi problemami tej miejscowości zajmą się gremliny powinny dać radęData dodania komentarza: 23.02.2025, 12:36Źródło komentarza: W okowach lodu morsowali z posłem i wójtem. ZDJĘCIAAutor komentarza: dianaTreść komentarza: Tylko patrzeć , jak synkowie dorosną i wezmą się za mamusię i tatusia .Brawa dla Pana policjanta .Data dodania komentarza: 23.02.2025, 11:38Źródło komentarza: Co się wydarzyło w kozielskim parku? Policja wyjaśnia zdarzenieAutor komentarza: BeciaTreść komentarza: Czy zostanie przeprowadzone śledztwo jak te butelki znalazły się w miejskim parku? Czy skoro to miejski park, to odpowiedzialność za to, że są tam butelki ponosi: straż miejska, prezydent miasta? Gdyby butelek nie było, to pan funkcjonariusz nie musiałby zeskakiwać z roweru.Data dodania komentarza: 23.02.2025, 10:52Źródło komentarza: Co się wydarzyło w kozielskim parku? Policja wyjaśnia zdarzenieAutor komentarza: FabianTreść komentarza: Macdonald będzie.Data dodania komentarza: 23.02.2025, 10:45Źródło komentarza: Budowa łącznika z obwodnicą Kędzierzyna-Koźla dobiega końcaAutor komentarza: olmeczkaTreść komentarza: no to przepraszam tego nie wiedzialam moj blad nie mam faceboka jeszcze raz sorryData dodania komentarza: 23.02.2025, 09:12Źródło komentarza: Festiwal Dmuchańców przyjeżdża do Kędzierzyna-Koźla. Rozdajemy zaproszenia!Autor komentarza: KoźlaninTreść komentarza: To czemu nie zgłaszasz interwencji cwaniaczku np.w nocy jak dewastują park ? A może cwaniaku pełne gacie masz ? Takich jak ty mocnych w pisaniu jest sporo ale by cokolwiek zdziałać to się boi cwaniak.Data dodania komentarza: 22.02.2025, 16:59Źródło komentarza: Co się wydarzyło w kozielskim parku? Policja wyjaśnia zdarzenie
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 3°C Miasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1029 hPa
Wiatr: 8 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklamawłączenie społeczne
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna