Nowy regulamin wprowadził znaczące zmiany dla wszystkich właścicieli nieruchomości. Najważniejszą z nich i jednocześnie najtrudniejszą operacyjnie jest ujednolicenie systemu segregacji odpadów.
Nieruchomości niezamieszkałe, na których powstają odpady komunalne (firmy, instytucje), od 1 lipca zostały objęte selektywną zbiórką papieru i bioodpadów. Ze względów ekonomicznych i technicznych nie będzie już możliwości zbierania odpadów w pojemnikach o pojemności 60 l, a w przypadku niektórych frakcji również 660 l. Zmiany wymagają od właścicieli nieruchomości niezamieszkałych obowiązkowego złożenia nowych deklaracji, o czym zostaną indywidualnie poinformowani przez Związek.
„Rewolucja odpadowa” obejmie też nieruchomości zamieszkałe. Od lipca bioodpady (odpady z surowych warzyw i owoców, liście, kwiaty, gałązki) odbierane będą przez cały rok. Nowością będzie wprowadzona od 1 października obowiązkowa selektywna zbiórka popiołu w szarym metalowym lub plastikowym pojemniku zakupionym przez właściciela nieruchomości. Pojemnik musi być dostosowany do polskiej normy: PN EN 840 1:2013 05. Wszystkie inne pojemniki nieposiadające kołnierzy/chwytaków nie będą współpracowały z pojazdami specjalistycznymi i tym samym nie będą mogły być skutecznie opróżniane lub mogą zostać uszkodzone podczas odbioru. Aby popiół spod nieruchomości został odebrany, należy wypełnić odpowiednie zgłoszenie (druki będą dostępne w biurze i na stronie www.czystyregion.pl, również w urzędzie), a pojemnik oznaczyć otrzymaną naklejką.
Zmian doczekała się także zbiórka odpadów w systemie akcyjnym organizowana przez Związek dla nieruchomości zamieszkałych. Od 1 lipca podczas zbiórek nie będzie odbierany już zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny (ZSEiE), jedynie odpady wielkogabarytowe i opony o średnicy do 56 cm. Wszystko po to, by ukrócić licznie zgłaszane przez mieszkańców nielegalne „rozkradanie” i rozbieranie sprzętów AGD i RTV. Od teraz odbiór zużytego sprzętu zgłaszać można telefonicznie pod numer (+48) 323383888 do specjalistycznej firmy. W regulaminie doprecyzowano także definicję odpadów wielkogabarytowych odbieranych podczas zbiórek.
Są to przede wszystkim stoły, krzesła, łóżka, tapczany, szafy, fotele, sofy, dywany, materace, zabawki dużych rozmiarów, rowery, ramy okienne bez szkła. Co ważne, nie zalicza się do nich zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, komunalnych odpadów budowlanych (gruzu, odpadów z ceramiki itp.) oraz odpadów zielonych (np. choinek, tuj) – te należy dostarczać do MPSZOK.
Więcej informacji na temat nowego systemu gospodarki odpadami można znaleźć na stronie: czystyregion.pl oraz w biurze informacji i obsługi mieszkańców, tel. 77 4461193 lub 97.
Napisz komentarz
Komentarze