Reklama
poniedziałek, 23 grudnia 2024 02:21
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Wycieczka śladami sukcesji ekologicznej w żwirowni w CEMEX Polska w Bierawie

Na co dzień żwirownia CEMEX Polska w Bierawie jest czynnym zakładem wydobywczym, a od niedawna stała się także miejscem edukacji ekologicznej - została tam utworzona ścieżka przyrodnicza "Bierawa - kopalnia przywrócona naturze".

Autor: CEMEX

W czerwcu tego roku firma zaprosiła uczniów ze szkoły podstawowej z woj. śląskiego na lekcję w terenie, aby mogli przekonać się na czym naprawdę polega sukcesja ekologiczna. Na obszarach przyległych do nieeksploatowanych już zbiorników, na których styka się środowisko wodne i lądowe, przyroda dobrze koegzystuje z działalnością wydobywczą i samoistnie wkracza na wyeksploatowane tereny.

Uczniowie oprowadzani przez edukatorki ekologiczne odkrywali kolejne punkty na ścieżce. Dzięki udostępnionym materiałom edukacyjnym i przeprowadzonym warsztatom, uczestnicy wycieczki poznali charakterystyczne dla tego etapu sukcesji gatunki roślin, ptaków, płazów i ssaków, a także dowiedzieli się, jak rozpoznać ich ślady i tropy. Zobaczyli też unikalną atrakcję tego miejsca - „czarne dęby”, czyli drewno dębów, które znalazły się pod wodą co najmniej kilkaset lat temu.

- Jednym z elementów wdrażania strategii zrównoważonego rozwoju CEMEX jest budowanie świadomości ekologicznej społeczności lokalnych, w sąsiedztwie których prowadzimy działalność. Poprzez projekty edukacji ekologicznej pragniemy pokazać bogactwo i wartość otaczającego nas środowiska, jak również zachęcić do jego ochrony – mówi Monika Wosik, Dyrektor Ochrony Środowiska i Zrównoważonego Rozwoju w CEMEX Polska. - W CEMEX Polska staramy się nie tylko, przywrócić wartości przyrodnicze i użytkowe nieeksploatowanych już terenów, ale również nadać poeksploatacyjnym obszarom nowe funkcje, zgodne z otaczającym środowiskiem i wpisujące się w potrzeby społeczeństwa danego regionu. W Bierawie postawiliśmy na edukację o sukcesji i zwiększającej się dzięki niej bioróżnorodności - dodaje. 

Ścieżka „Bierawa – kopalnia przywrócona naturze” składa się z 10 stanowisk, rozmieszczonych wokół zbiorników poeksploatacyjnych, w bezpośrednim sąsiedztwie przepływającej obok rzeki Odry. Dzięki informacjom zawartym na tablicach można dowiedzieć się, w jaki sposób przyroda koegzystuje z działalnością wydobywczą i samoistnie wkracza na wyeksploatowane obszary. Tereny przekształcone w wyniku działalności górniczej kreują dobre warunki do rozwoju siedlisk dla licznych gatunków roślin i zwierząt. Ścieżka powstała we współpracy z Uniwersytetem im. Jana Długosza w Częstochowie i Stowarzyszeniem Ruch Inicjatyw Społeczno-Ekologicznych Przytulia. Więcej o ścieżce można przeczytać na stronie www.cemex.pl/edukacja-ekologiczna

Ścieżka jest dostępna nieodpłatnie wyłącznie dla grup zorganizowanych. Z uwagi na prowadzone w jej sąsiedztwie wydobycie kruszywa, zwiedzanie ścieżki wymaga uprzedniego zgłoszenia do zespołu ochrony środowiska: tel. 22 571 74 27 lub 22 571 77 01. CEMEX Polska zaprasza do zwiedzania.

O CEMEX Polska

CEMEX to globalna firma z branży materiałów budowlanych, która troszczy się o lepszą przyszłość dla kolejnych pokoleń, dzięki zrównoważonym produktom i rozwiązaniom. Poprzez nieustanne innowacje oraz szeroko zakrojone prace badawcze i rozwojowe, firma dąży do osiągnięcia neutralności klimatycznej. CEMEX to lider gospodarki o obiegu zamkniętym w sektorze budowlanym, a dzięki wdrażaniu nowych technologii, jest również pionierem w zakresie wykorzystania paliw alternatywnych i surowców wtórnych w procesach produkcyjnych. CEMEX oferuje cement, beton towarowy, kruszywa oraz rozwiązania urbanizacyjne na rozwijających się rynkach całego świata, a międzynarodowy zespół świadczy na rzecz klientów wysokiej jakości usługi, wykorzystując technologie cyfrowe.

Więcej informacji na www.cemex.pl



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: anty onucaTreść komentarza: W Wołgogradzie też mają podobne pomysły.Data dodania komentarza: 22.12.2024, 20:27Źródło komentarza: Potężny podświetlany kaseton z hasłem "ZAKOCHAJ SIĘ W KK" stanie obok lokomotywyAutor komentarza: Wysoki brunetTreść komentarza: A może czasem lepiej nie informować o robieniu tak wiele dla tak niewielu...Data dodania komentarza: 22.12.2024, 17:14Źródło komentarza: Na os. Zachód dobiega końca przebudowa ulicy Jasińskiego. ZDJĘCIAAutor komentarza: Wysoki brunetTreść komentarza: Jaszcze nic tutaj nie pokazał...Data dodania komentarza: 22.12.2024, 17:12Źródło komentarza: Bartosz Kurek zapowiedział odejście z ZAKSY po sezonie 2024/2025!Autor komentarza: z KoźlaTreść komentarza: Pomiędzy Zamkową a parkiem jest po deszczu bajoro, w słońcu kurz. Kilkanaście metrów. To droga "skrótowa" z Piastowskiej do Kraszewskiego, szczególna autostrada do budowlanki. Ludzie też chodzą, ale widocznie tacy nieważniData dodania komentarza: 22.12.2024, 14:50Źródło komentarza: Na os. Zachód dobiega końca przebudowa ulicy Jasińskiego. ZDJĘCIAAutor komentarza: dulcobisTreść komentarza: A nie można by zrobić hasła Zakochuj się? Takie permanentne bardziej.Data dodania komentarza: 22.12.2024, 14:44Źródło komentarza: Potężny podświetlany kaseton z hasłem "ZAKOCHAJ SIĘ W KK" stanie obok lokomotywyAutor komentarza: AlinaTreść komentarza: - Powiedz mi, po co jest ten miś? - Właśnie, po co? - Otóż to. Nikt nie wie po co i nie musisz się obawiać, że ktoś zapyta. Wiesz co robi ten miś? On odpowiada żywotnym potrzebom całego społeczeństwa. To jest Miś na skalę naszych możliwości. Ty wiesz co my robimy tym misiem? My otwieramy oczy niedowiarkom. Patrzcie - mówimy - to jest nasze, przez nas wykonane, i to nie jest nasze ostatnie słowo! I nikt nie ma prawa się przyczepić, bo to jest miś społeczny, w oparciu o sześć instytucji, który sobie zgnije, do jesieni na świeżym powietrzu. I co się wtedy zrobi? - Protokół zniszczenia. - Zapamiętaj: Prawdziwe pieniądze zarabia się na drogich, słomianych inwestycjach.Data dodania komentarza: 22.12.2024, 13:00Źródło komentarza: Potężny podświetlany kaseton z hasłem "ZAKOCHAJ SIĘ W KK" stanie obok lokomotywy
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 2°C Miasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1004 hPa
Wiatr: 12 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna