Przypomnijmy w gronie laureatów 34. Konkursu Fair Play za 2000 rok, jedną z nagród za zachowanie siatkarskiej widowni sportowej otrzymał ówczesny Klub Kibica „Mostostal - Azoty” Kędzierzyn Koźle.
Od wielu lat fani siatkarskiego zespołu z Kędzierzyna-Koźla są wzorem do naśladowania. Nie raz pokazali jak należy wspierać swój ukochany klub i z czystym sumieniem można ich uznać za 7 zawodnika na boisku.
Polski Komitet Olimpijski oraz Klub Fair Play PKOI co roku przyznaje Nagrodę Fair Play sportowcom, trenerom, działaczom, kibicom sportowym bądź instytucjom za promowanie zasad uczciwego współzawodnictwa w sporcie, popularyzację idei olimpijskiej oraz promowanie humanistycznej postawy wobec drugiego człowieka podczas rywalizacji sportowej.
Jednak wyróżnienie dla kibiców to rzadkość.
- To nagroda nadana jedynemu klubowi kibica w naszym kraju. To duma dla całego miasta, ponieważ nie ma w Polsce drugiego takiego klubu kibica, który mógłby poszczycić się tym zaszczytnym wyróżnieniem - przyznaje w rozmowie z „Lokalną” Kamil Mrugała.
W przypadku fanów sportu, warto przypomnieć, że wśród laureatów 46. Konkursu Fair Play za rok 2012 podobne wyróżnienie otrzymali kibice Irlandii w piłce nożnej. Podczas EURO 2012 Irlandczycy zaprezentowali w Polsce rzadki na stadionach piłkarskich typ życzliwej spontaniczności. Pomimo przegranych meczów swojej drużyny, kultura dopingu nie osłabła.
„Kibice z Zielonej Wyspy wciągnęli w krąg swojej afirmacji życia i radości, jaką daje sport, także licznych Polaków, gości Euro oraz stróżów porządku, upowszechniając znakomite wzorce zachowań na zawodach sportowych i po ich zakończeniu” – czytamy na stronie PKOl.
Warto przypomnieć, że PKOl i Klub Fair Play PKOl co roku przyznają Nagrodę Fair Play sportowcom, trenerom, działaczom, kibicom sportowym bądź instytucjom w czterech kategoriach:
- Nagroda Fair Play PKOl: trofeum honoruje szczególny czyn „czystej gry”, którego dokonał zawodnik lub zawodniczka, zespół sportowy, trener, czy działacz. Czynem tym pomógł innym, poświęcając nawet swoje szanse wygranej, dając tym samym wyraz szacunku dla pisanych i niepisanych praw w sporcie oraz swojej humanistycznej postawy wobec drugiego człowieka.
Wyróżnienie indywidualne za całokształt kariery sportowej i godne życie po jej zakończeniu: dla zawodnika lub zawodniczki, którzy wyróżnili się postawą fair play w sporcie i godnym życiem po zakończeniu kariery sportowej – osobistym, zawodowym, w działaniach na rzecz młodzieży uprawiającej sport itp.
Wyróżnienie za promocję wartości Fair Play: dla osób, stowarzyszeń lub instytucji, promujących ideę fair play oraz szczególnie aktywnie działających w zakresie jej upowszechniania i wdrażania.
Wyróżnienie Fair Play Dziennikarzy Sportowych: dla osób lub podmiotów nominowanych w kategorii 1 i 3.
Poniżej (w załączniku PDF) lista z laureatami konkursów Fair Play PKOI na przestrzeni lat.
Napisz komentarz
Komentarze