Projekt został stworzony w celu umożliwienia pracownikom aktywnego uczestnictwa w działaniach poprawiających środowisko pracy i otoczenie w kędzierzyńskich zakładach.
Inicjatywy mogą być zgłaszane przez każdego pracownika Grupy Azoty ZAK zatrudnionego na umowę o pracę. Kluczowym warunkiem przyjęcia zgłoszenia jest zebranie minimum 50 podpisów kolegów i koleżanek z pracy popierających dany pomysł.
Propozycje zmian i udogodnień oceniane są w czterech kategoriach: zasadność realizacji inicjatywy pracowniczej, kosztorys mieszczący się w założeniach budżetu, efekt skali oraz kompletność zgłoszenia. Komisja rozpatrująca wnioski dąży do realizacji jak największej liczby inicjatyw w ramach budżetu zaplanowanego na dany rok.
Projekt został szczególnie dobrze odebrany wśród zakładowych rowerzystów, a ich pomysły znacząco zdominowały konkursowe inwestycje. Do tej pory dzięki funduszom z Budżetu Inicjatyw Pracowniczych zdecydowano o postawieniu ośmiu wiat na rowery, a trzy miejsca postojowe dla jednośladów postanowiono rozbudować. Ponadto, przy bramach wjazdowych do zakładu, zamontowano stacje napraw rowerów oraz w ramach udogodnienia dla cyklistów przeniesiono czytniki kart na specjalnie przeznaczone dla nich bramki. Zgłaszane przez pracowników zapotrzebowania dotyczyły również utwardzenia terenu pod miejsca parkingowe, a także zakupu tablic z radarowym pomiarem prędkości.
- Po kilku latach działania Budżet Inicjatyw Pracowniczych wciąż cieszy się zainteresowaniem pracowników naszej spółki. Po zgłaszanych inicjatywach widać, że coraz więcej osób docierających do pracy przesiada się na rowery, jeśli oczywiście pozwalają na to warunki pogodowe. To bardzo pozytywny kierunek. Cieszy mnie, że nasz zakładowy budżet obywatelski propaguje ekologiczny, zdrowy styl życia - ocenia Paweł Stańczyk, prezes zarządu Grupy Azoty ZAK.
Inicjatywy pracownicze można zgłaszać co roku w terminie od 1 kwietnia do 31 maja.
Napisz komentarz
Komentarze