Celem projektu, w którym biorą udział uczniowie klas VI-VIII, jest zachowanie wspomnień świadków historii w oparciu o szeroko pojętą historię Górnego Śląska oraz jego kulturę i propagowanie historii lokalnej.
To pokłosie kwietniowej wizyty w placówce przedstawicielki Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej w Opolu, która opowiedziała o projekcie prowadzonym przez tę instytucję od 2009 r.
Projekt, koordynowany w ZSP w Większycach przez Elżbietę Freier,
zakłada udział uczniów w szkoleniach dziennikarskich, zajęciach prowadzonych przez historyków, nagrywanie rozmów ze świadkami historii wybranymi dowolnie przez uczniów, obróbkę nagrań przy współpracy z profesjonalistami oraz konferencję z udziałem dziennikarzy radia i uczniów wraz z ich rozmówcami, na której przedstawione zostaną wyniki przedsięwzięcia.
Nagrania, których dokonają adepci dziennikarstwa, znajdą się na stronie internetowej Archiwum Historii Mówionej.
Uczniowie uczestniczący w projekcie gościli już w Radiu Opole, gdzie od Krzysztofa Dobrowolskiego, dziennikarza radiostacji, dowiedzieli się, jak dobrze przeprowadzić wywiad. Zwiedziili też studio nagraniowe. W Centralnej Bibliotece Polsko-Niemieckiej im. J. von Eichendorffa przeprowadzili wywiad z Rudolfem Urbanem, redaktorem naczelny tygodnika "Wochenblatt.pl".
Wzięli również udział w warsztatach pn. "Komunikacja interpersonalna w negocjacjach", które odbyły się w Domu Kultury w Walcach. Kolejny etap projektu wyznaczono na 15 czerwca w Opolu.
Napisz komentarz
Komentarze