Reklama
poniedziałek, 24 lutego 2025 02:55
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Niejedna przyrodnicza ciekawostka

Choć dużo wody w Wiśle upłynęło od tego spotkania, dla przyrody, wokół której się ono koncentrowało, był to czas zupełnie nieznaczący. Szczególnie gdy mowa o drzewach, które przeżyły wiele ludzkich pokoleń.
Niejedna przyrodnicza ciekawostka

Autor: Kamil Nowak

W ramach działającego w Gminnym Ośrodku Kultury w Reńskiej Wsi Uniwersytetu Wiejskiego realizowany jest cykl otwartych wykładów i spotkań. Średnio raz w miesiącu - od października do czerwca - odbywają się spotkania poświęcone historii, podróżom, medycynie czy ekologii.

Z tą ostatnią sferą łączy się tematyka czwartego spotkania, podczas którego Kamil Nowak, przyrodnik z Kędzierzyna-Koźla, z pasją opowiadał o interesujących szczegółach związanych z szeroko pojętym środowiskiem przyrodniczym. 

- Będzie mowa o drzewach, kwiatach, formach ochrony przyrody i o parkach - zapowiadał przed spotkaniem Kamil Nowak. Zdradził, że opowie również o wyjątkowym buku, który rośnie tylko w gminie Reńska Wieś, a także o największym i najzdrowszym w powiecie dębie. - Opowiem też o egzotycznych gatunkach drzew oraz prehistorycznych owadach, które nadal tu żyją - zachęcał do udziału w spotkaniu.

Z Kamilem Nowakiem rozmawiamy po prelekcji. W ramach badań nad występowaniem chronionych gatunków owadów, które prowadzi jego Fundacja Wiedzieć Więcej, inwentaryzowane są parki czy aleje w kilkudziesięciu gminach - na terenach zielonych, które nie należą do nadleśnictw.

- Skupiamy się na tym, co można znaleźć poza nadleśnictwami. Te obszary są najczęściej niepoznane. Jeśli się człowiek przejdzie po jego zakamarkach, natrafia na różne cuda. Tymczasem informacje o okazach występujących w Lasach Państwowych z łatwością można znaleźć, bo są ogólnodostępne - argumentuje Kamil Nowak.

Jego fundacja wyszukuje drzewa pomnikowe, czyli takie, które przekraczają 350 cm obwodu. Podczas prelekcji w Reńskiej Wsi skupił się na najciekawszych drzewostanach alejowych, jakie występują na obszarze gminy sąsiadującej z miastem.

- Ciekawa jest cała przyroda, która występuje w dolinie Odry. To, co się w niej zachowało, czyli Łęg Zdzieszowicki, aleje, drzewa pomnikowe. W tym znaleziony przez nas jeden z największych dębów rosnących na terenie powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego. Okaz ma aż 680 cm w obwodzie i może liczyć około 250 lat - szacuje prezes Fundacji Wiedzieć Więcej.

Zachwycają też parki. W tym zlokalizowanym w Komornie znajdujemy egzotyczny drzewostan sprowadzany z Ameryki Południowej.

- Iglicznia trójcierniowa, odmiany dębu, które naturalnie występują tylko na południu Europy i w dalszych zakątkach świata - precyzuje rozmówca. Są również pozostałości parku w Długomiłowicach. To w nim rośnie jeden z ciekawszych okazów w opinii Kamila Nowaka. - Buk zwyczajny w formie okrągłolistnej o pomnikowych wymiarach. To ewenement, jedyny egzemplarz, jaki znam na terenie kilkudziesięciu gmin, które przebadaliśmy w ramach projektu "Ostoje przyrody" - dodaje. 

Rozmówca wskazuje też na godne uwagi przebiśniegi, kokorycz pustą czy czosnek niedźwiedzi, na które natrafić można na Łęgu Zdzieszowickim. - Nie zapominajmy też o byłej kopalni torfu na terenie Większyc, gdzie w latach 30. XX w. przez krótki czas istniał rezerwat przyrody z bardzo ciekawymi gatunkami, które nie przetrwały do dziś - podkreśla Nowak.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: sonyTreść komentarza: a realnymi problemami tej miejscowości zajmą się gremliny powinny dać radęData dodania komentarza: 23.02.2025, 12:36Źródło komentarza: W okowach lodu morsowali z posłem i wójtem. ZDJĘCIAAutor komentarza: dianaTreść komentarza: Tylko patrzeć , jak synkowie dorosną i wezmą się za mamusię i tatusia .Brawa dla Pana policjanta .Data dodania komentarza: 23.02.2025, 11:38Źródło komentarza: Co się wydarzyło w kozielskim parku? Policja wyjaśnia zdarzenieAutor komentarza: BeciaTreść komentarza: Czy zostanie przeprowadzone śledztwo jak te butelki znalazły się w miejskim parku? Czy skoro to miejski park, to odpowiedzialność za to, że są tam butelki ponosi: straż miejska, prezydent miasta? Gdyby butelek nie było, to pan funkcjonariusz nie musiałby zeskakiwać z roweru.Data dodania komentarza: 23.02.2025, 10:52Źródło komentarza: Co się wydarzyło w kozielskim parku? Policja wyjaśnia zdarzenieAutor komentarza: FabianTreść komentarza: Macdonald będzie.Data dodania komentarza: 23.02.2025, 10:45Źródło komentarza: Budowa łącznika z obwodnicą Kędzierzyna-Koźla dobiega końcaAutor komentarza: olmeczkaTreść komentarza: no to przepraszam tego nie wiedzialam moj blad nie mam faceboka jeszcze raz sorryData dodania komentarza: 23.02.2025, 09:12Źródło komentarza: Festiwal Dmuchańców przyjeżdża do Kędzierzyna-Koźla. Rozdajemy zaproszenia!Autor komentarza: KoźlaninTreść komentarza: To czemu nie zgłaszasz interwencji cwaniaczku np.w nocy jak dewastują park ? A może cwaniaku pełne gacie masz ? Takich jak ty mocnych w pisaniu jest sporo ale by cokolwiek zdziałać to się boi cwaniak.Data dodania komentarza: 22.02.2025, 16:59Źródło komentarza: Co się wydarzyło w kozielskim parku? Policja wyjaśnia zdarzenie
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 3°C Miasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1029 hPa
Wiatr: 7 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklamawłączenie społeczne
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna