Reklama
wtorek, 5 listopada 2024 03:20
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Niejedna przyrodnicza ciekawostka

Choć dużo wody w Wiśle upłynęło od tego spotkania, dla przyrody, wokół której się ono koncentrowało, był to czas zupełnie nieznaczący. Szczególnie gdy mowa o drzewach, które przeżyły wiele ludzkich pokoleń.
Niejedna przyrodnicza ciekawostka

Autor: Kamil Nowak

W ramach działającego w Gminnym Ośrodku Kultury w Reńskiej Wsi Uniwersytetu Wiejskiego realizowany jest cykl otwartych wykładów i spotkań. Średnio raz w miesiącu - od października do czerwca - odbywają się spotkania poświęcone historii, podróżom, medycynie czy ekologii.

Z tą ostatnią sferą łączy się tematyka czwartego spotkania, podczas którego Kamil Nowak, przyrodnik z Kędzierzyna-Koźla, z pasją opowiadał o interesujących szczegółach związanych z szeroko pojętym środowiskiem przyrodniczym. 

- Będzie mowa o drzewach, kwiatach, formach ochrony przyrody i o parkach - zapowiadał przed spotkaniem Kamil Nowak. Zdradził, że opowie również o wyjątkowym buku, który rośnie tylko w gminie Reńska Wieś, a także o największym i najzdrowszym w powiecie dębie. - Opowiem też o egzotycznych gatunkach drzew oraz prehistorycznych owadach, które nadal tu żyją - zachęcał do udziału w spotkaniu.

Z Kamilem Nowakiem rozmawiamy po prelekcji. W ramach badań nad występowaniem chronionych gatunków owadów, które prowadzi jego Fundacja Wiedzieć Więcej, inwentaryzowane są parki czy aleje w kilkudziesięciu gminach - na terenach zielonych, które nie należą do nadleśnictw.

- Skupiamy się na tym, co można znaleźć poza nadleśnictwami. Te obszary są najczęściej niepoznane. Jeśli się człowiek przejdzie po jego zakamarkach, natrafia na różne cuda. Tymczasem informacje o okazach występujących w Lasach Państwowych z łatwością można znaleźć, bo są ogólnodostępne - argumentuje Kamil Nowak.

Jego fundacja wyszukuje drzewa pomnikowe, czyli takie, które przekraczają 350 cm obwodu. Podczas prelekcji w Reńskiej Wsi skupił się na najciekawszych drzewostanach alejowych, jakie występują na obszarze gminy sąsiadującej z miastem.

- Ciekawa jest cała przyroda, która występuje w dolinie Odry. To, co się w niej zachowało, czyli Łęg Zdzieszowicki, aleje, drzewa pomnikowe. W tym znaleziony przez nas jeden z największych dębów rosnących na terenie powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego. Okaz ma aż 680 cm w obwodzie i może liczyć około 250 lat - szacuje prezes Fundacji Wiedzieć Więcej.

Zachwycają też parki. W tym zlokalizowanym w Komornie znajdujemy egzotyczny drzewostan sprowadzany z Ameryki Południowej.

- Iglicznia trójcierniowa, odmiany dębu, które naturalnie występują tylko na południu Europy i w dalszych zakątkach świata - precyzuje rozmówca. Są również pozostałości parku w Długomiłowicach. To w nim rośnie jeden z ciekawszych okazów w opinii Kamila Nowaka. - Buk zwyczajny w formie okrągłolistnej o pomnikowych wymiarach. To ewenement, jedyny egzemplarz, jaki znam na terenie kilkudziesięciu gmin, które przebadaliśmy w ramach projektu "Ostoje przyrody" - dodaje. 

Rozmówca wskazuje też na godne uwagi przebiśniegi, kokorycz pustą czy czosnek niedźwiedzi, na które natrafić można na Łęgu Zdzieszowickim. - Nie zapominajmy też o byłej kopalni torfu na terenie Większyc, gdzie w latach 30. XX w. przez krótki czas istniał rezerwat przyrody z bardzo ciekawymi gatunkami, które nie przetrwały do dziś - podkreśla Nowak.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Rychu, taki lepszy RyszardTreść komentarza: Jestem za pojazdami elektrycznymi. Kumpel jest operatorem farm fotowoltaicznych i każą mu na weekend wyłączać fotowoltaikę by elektrownie węglowe działały, a można by wtedy ładować te autobusy. Ale do brzegu: autobusy elektryczne TAK ale POLSKIE, dlaczego Solaris ( no dobra już hiszpański ale w całości klepany w Polsce) nie wygrywa, chyba nie lubi Kędzierzyna. MAN miał kiedyś zakłady w Polsce ale też słabo, przeniósł się z Poznania do Starachowic ale tam robią jedynie konstrukcje... a reszta u Niemca... Jak Polska ma być bogata jeśli w Polsce robi ramę autobusu, a całe wnętrze w Niemczech, na koniec € z dotacji KPO trafia do Niemiec, a my na to pracujemy. Polacy, wiecie, że jestem sympatykiem Niemiec, ale czy wy się na to godzicie?Data dodania komentarza: 4.11.2024, 23:57Źródło komentarza: Urząd Miasta chce poznać zdanie mieszkańców na temat autobusów zeroemisyjnych w Kędzierzynie-KoźluAutor komentarza: Wysoki brunetTreść komentarza: Kurek jeszcze zagra? Tak pytam...Data dodania komentarza: 4.11.2024, 23:44Źródło komentarza: Oddaj krew i wejdź za darmo na mecz ZAKSY z Jastrzębskim WęglemAutor komentarza: KoźlaninTreść komentarza: Co wy promujecie ?Data dodania komentarza: 4.11.2024, 21:53Źródło komentarza: Julia Konik-Rańda: romskie serce i muzyczna pasja w "The Voice of Poland"Autor komentarza: Cała PrawdaTreść komentarza: NIE dla elektryków ! Nawet bogatsza jednostka komunikacji miejskiej MZA W-wa nie kupuje aż tyle elektryków tylko wciąż pojazdy z silnikiem spalinowym. To jest spisek UE przeciw Polsce.Data dodania komentarza: 4.11.2024, 21:52Źródło komentarza: Urząd Miasta chce poznać zdanie mieszkańców na temat autobusów zeroemisyjnych w Kędzierzynie-KoźluAutor komentarza: MatiTreść komentarza: My z sąsiadem Leszkiem, też mamy wspólne usługi i zakupy i dyrektora nie mamy.Data dodania komentarza: 4.11.2024, 20:25Źródło komentarza: Mariusz Wiśniewski nowym dyrektorem Powiatowego Centrum Usług WspólnychAutor komentarza: Ruchu, taki lepszy Ryszard.Treść komentarza: Z kim skoligacony? Ja Riczi chciałbym wiedzieć, by mieć pewność, że nie zachodzi podejrzenie o nepotyzm. My w PiS zawsze się tym brzydzimy, zawsze negujemy takie praktyki.Data dodania komentarza: 4.11.2024, 17:32Źródło komentarza: Mariusz Wiśniewski nowym dyrektorem Powiatowego Centrum Usług Wspólnych
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 4°CMiasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1032 hPa
Wiatr: 8 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama