Wiosną 2019 roku Magda Lassota wybrała się do bazy pod Mount Everestem. Zamiast przyjechać z zamiarem zdobycia dachu świata, Polka dociera do Everest Base Camp, żeby przez około dwa miesiące obserwować życie wspinaczy w bazie i fotografować codzienność pod największą z gór.
Najpierw trekking, a później bazowa codzienność sprawiły, że Magda Lassota przywiozła spod Everestu masę ciekawych historii i z bliska przyjrzała się temu, co wydarza się na co dzień w bazie. Miała okazję oko w oko stanąć z mitami i faktami dotyczącymi bazy oraz komercyjnych wypraw na najwyższy szczyt świata. Na spotkaniu opowie również o tym, na ile medialny przekaz o komercyjnym himalaizmie jest prawdziwy, a na ile zakłamany. Kolejki na szczyt czy Everest jako najwyżej położone wysypisko śmieci na Ziemi to tematy, które stały się głośne nawet w mediach głównego nurtu.
Jakie tajemnice kryją się w cieniu Everestu? Magda Lassota przeprowadziła setki rozmów. Przyglądała się organizacji bazy. Zaprzyjaźniła się z himalaistami, porterami i przewodnikami. Prowadząc swój projekt, próbowała dociec, jak wygląda życie osób obsługujących wyprawy w himalajskim sezonie i poza nim. Wspinaczy marzących o szczycie pytała o motywacje i pragnienia, które każą im zmierzyć się z grozą icefallu, wysokością, zimnem. Okazuje się, że Everest to góra o wielu obliczach. Każdy pod nim ma swoje motywy, marzenia i własną historię, które składają się właśnie na mozaikę życia w bazie pod Everestem.
Magda Lassota z zawodu jest tłumaczem, ale od pewnego czasu zajmuje się głównie podróżowaniem, pisaniem reportaży i profesjonalną fotografią. W 2018 r. zrealizowała projekt “To nie jest kraj dla słabych ludzi” – podróż i reportaż o życiu tragarzy w Himalajach. Publikowała w „National Geographic Polska” i czasopiśmie „Górski Magazyn Sportowy Góry”.
Początek spotkania Magdy Lassoty z czytelnikami w Filii nr 5 MBP w Kędzierzynie-Koźlu przy ul. Damrota 32 zaplanowano o godz. 18.00.
Napisz komentarz
Komentarze