Unieważnienie umowy kredytowej czy jej odfrankowienie - szukajmy najlepszych rozwiązań
W obecnej sytuacji prawnej jedno jest pewne - banki udzielając kredytów we frankach, łamały prawo Unii Europejskiej. Tak mówią postanowienie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (artykuł 6 Dyrektywy Rady 93/13/EWG). Banki powołują się tutaj jeszcze na konieczność uzyskania w tej sprawie wyroku polskiego Sądu Najwyższego, ale nie jest on w tej sprawie konieczny, gdyż nadrzędne jest tutaj prawo unijne. W sprawach frankowych warto więc zachować zimną krew, zebrać pełną dokumentację dotyczącą kredytu i udać się z tym do właściwego sądu. W rachubę bowiem wchodzą dwie możliwości postępowania w sprawach frankowych. Można więc ubiegać się o unieważnienie takiej umowy albo o jej odfrankowienie, czyli spłata reszty zobowiązania w walucie polskiej, a rata takiego kredytu przestaje być zależna od kursu CHF. Unieważnienie umowy może być korzystne wtedy, gdy spłaciliśmy już większość kredytu albo jego całość. Właściwym dla tego typu postępowania, będzie sąd okręgowy i nie będzie konieczne tutaj korzystanie z usług Sądu Najwyższego, co z pewnością pozytywnie wpłynie na szybkość postępowania w tej sprawie.
Warto pilnować swoich spraw frankowych
Różnego typu sprawy z bankiem, w tym kredyt we franku, mogą być bardzo skomplikowanym postępowaniem. Postępowania obejmujące kredyty frankowe, odbywające się na podstawie przepisów kodeksu cywilnego, itp. mogą wymagać pomocy doświadczonych prawników, którzy prowadzą takie sprawy od wielu lat. Uzyskanie wyroku o nieważności umowy kredytowej może zająć sporo czasu, a więc dobrze by było, gdyby umowa kredytu oraz inne dokumenty przeszły fachową ocenę. Umowy na kredyty frankowe mogły też zawierać klauzule abuzywne, które mogą być podstawą złożenia pozwu, gdyż są niezgodne z zasadami współżycia społecznego i uderzają bezpośrednio w kredytobiorcę. Przed zawarciem umowy kredytowej nikt nie informował o tym ludzi, którzy pożyczali pieniądze. Kredyty frankowe stały się więc pułapką dla części osób, które musiały spłacać o wiele większe kwoty, niżby to miało miejsce w przypadku kredytów w złotówkach. Wniesienie sprawy o unieważnieniu umowy, np. w sprawie kredytów indeksowanych, kredytów denominowanych w polskich sądach nie jest obecnie szczególnie kosztowne. Od lipca 2019 roku koszt maksymalny wpisu sądowego w sprawie obejmującej kredyty frankowe wynosi tysiąc złotych. W przypadku wygrania sprawy, np. przed sądem II instancji jest on w całości zwracany.
Dobre zakończenie spraw kredytów frankowych - tak, to możliwe
Warto pamiętać, że w przypadku postępowania dotyczącego kwot do siedemdziesięciu pięciu tysięcy złotych, właściwym sądem będzie sąd rejonowy. Powyżej tej kwoty sprawy trzeba będzie dochodzić przed sądem okręgowym. Znakomita większość postępowań w tego typu sprawach odbywa się więc przed sądami okręgowymi - ze względu na potencjalną wysokość roszczeń. Od momentu złożenia niezbędnej dokumentacji oraz pozwu we właściwym sądzie zapewne trzeba będzie poczekać pewien czas, by sprawa ruszyła z kopyta. O wszystkich działaniach w tej sprawie sąd poinformuje nas odpowiednimi pismami. Należy też pamiętać, że przedawnienie naszych roszczeń z tytułu spraw frankowych następuje dopiero po dziesięciu latach, ale pamiętajmy że każda rata takiej pożyczki przedawnia się osobno. Sąd Najwyższy nadal pracuje nad tego typu sprawami, warto więc śledzić także najnowsze doniesienia dotyczące takich spraw jak kredyty frankowe. W przypadku takich sytuacji jak zawieszenie postępowania, czy też innych spraw spornych pomocą może nam służyć Rzecznik Praw Obywatelskich. Można też skorzystać z pomocy Rzecznika Finansowego. W przyszłości jednak należy pamiętać o tym, by unikać walut obcych jako pieniędzy, w których bierzemy pożyczkę, jeśli zarabiamy w złotówkach. Procesy frankowe zwróciły także uwagę na potencjalne klauzule niedozwolone - warto więc dokładnie czytać umowy finansowe, jeśli to możliwe - z kimś, kto się na tym naprawdę zna.
Przygotowano na podstawie informacji ze strony: https://adwokat-wroclaw.biz.pl/prawo-bankowe/sprawy-frankowe/.
Napisz komentarz
Komentarze