Ranking został przygotowany przez „Perspektywy” już po raz 24. Wzięto pod uwagę dane 1256 liceów ogólnokształcących i 1165 techników, które spełniły tzw. kryterium wejścia: maturę w maju 2021 roku zdawało w nich minimum 12 maturzystów, a wyniki średnie z języka polskiego i matematyki zdawanych obowiązkowo były nie niższe niż 0,75 średniej krajowej.
Zasady rankingu ustaliła kapituła złożona z przedstawicieli uczelni, komisji ds. kształcenia KRASP, dyrektorów okręgowych komisji egzaminacyjnych (OKE) i przedstawicieli komitetów głównych olimpiad. Pracom kapituły przewodniczyła dr hab. Barbara Marcinkowska, prof. APS, rektor Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie.
Kryteria rankingu liceów 2022 to: wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (30%), wyniki matury z przedmiotów dodatkowych (45%) oraz sukcesy w olimpiadach (25%). Po raz kolejny w tej kategorii uwzględnione zostały osiągnięcia w olimpiadach międzynarodowych.
Kryteria rankingu techników 2022 to: sukcesy szkoły w olimpiadach (20%), wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (20%), wyniki matury z przedmiotów dodatkowych (30%) oraz wyniki egzaminu zawodowego (30%).
Ranking najlepszych techników na Opolszczyźnie otwiera Publiczne Technikum nr 5 w Opolu.
Najwyżej sklasyfikowana placówka z Kędzierzyna-Koźla to Technikum nr 1 w Zespole Szkół nr 1 im. Powstańców Śląskich, które jest szóste w województwie i 181. w kraju (przed rokiem odpowiednio: 4. i 63.). Za taki wynik szkoła posiada znak jakości, tzw. srebrną tarczę.
Brązową tarczę otrzymało Technikum nr 3 w Zespole Szkół nr 3 im. Mikołaja Reja, które zajęło 15. miejsce w województwie i 440. w kraju (przed rokiem: 9. i 184.).
Na 19. pozycji w regionie sklasyfikowano Technikum nr 2 w Zespole Szkół Żeglugi Śródlądowej im. Bohaterów Westerplatte. Natomiast 22. lokatę zajęło Technikum nr 4 w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Marii Skłodowskiej-Curie. Obie placówki w rankingu krajowym są poza czołową pięćsetką.
W klasyfikacji liceów na Opolszczyźnie po raz kolejny najlepsze było PLO nr 3 dwujęzyczne im. Marii Skłodowskiej-Curie w Opolu.
II Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika z Kędzierzyna-Koźla zajęło 9. lokatę. W krajowym rankingu jest 400., a rok temu było 423. Szkoła posiada srebrną tarczę jakości.
Z kolei I Liceum Ogólnokształcące im. Henryka Sienkiewicza zajęło 16. pozycję w regionie. Natomiast w rankingu ogólnopolskim jest na 671. miejscu (przed rokiem było 486.) i posiada brązową tarczę.
Pełny ranking liceów
Pełny ranking techników
Napisz komentarz
Komentarze