- Hala zostanie w pełni doświetlona, dzięki czemu na jakości zyskają też transmisje telewizyjne o co apelowali zresztą przedstawiciele kanału Polsat Sport. Stare energochłonne lampy sodowe zastąpi nowoczesne oświetlenie ledowe, sterowane systemem DMX. Koszt całego przedsięwzięcia sięga około 800 tysięcy złotych z czego miasto uzyskało wsparcie finansowe w formie dotacji celowej w wysokości blisko 440 tysięcy złotych udzielonej przez Samorząd Województwa Opolskiego - wyjaśnia Tomasz Radłowski, dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Kędzierzynie-Koźlu.
MOSiR już kilka lat temu wnioskował o wymianę tego oświetlenia, ale z uwagi na wysokie koszty nie udało się zrealizować tego zadania.
- Nadarzyła się okazja w postaci dofinansowania tego przedsięwzięcia przez Samorząd Województwa Opolskiego i grzechem byłoby nie skorzystać z tej szansy. Za sprawą tej inwestycji w hali Azoty przybędzie lamp, dzięki czemu lepiej oświetlony będzie nie tylko parkiet, ale także część obiektu nad trybunami - dodaje dyrektor Radłowski.
Prace związane z wymianą dotychczasowego oświetlenia rozpoczęły się jeszcze jesienią zeszłego roku, zatem duża ich część została już zrealizowana. Cała infrastruktura energetyczna wraz z okablowaniem i częścią opraw pod nowe oświetlenie została już zainstalowana. Ale żeby dokończyć zaplanowane prace wysokościowe, wykonawca inwestycji, musi poczekać na nieco dłuższą przerwę w meczach Grupy Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle.
- Powinno to jeszcze zająć około 20 dni. Terminarz rozgrywek tak się poukładał, że od 13 lutego siatkarze ZAKSY nie będą rozgrywać meczów w hali przy ul. Mostowej, bo mają tylko spotkania wyjazdowe. I właśnie w tym czasie planujemy dokończenie tych robót. Na razie czekamy na dostawę kolejnych opraw oświetleniowych z Chin i mamy nadzieję, że dotrą one na czas. Na sam koniec czekają nas jeszcze odbiory techniczne, podpisanie stosownych protokołów itp. - wylicza dyrektor Radłowski, dodając, że zaletą nowego oświetlenia będzie m.in. jego segmentowość.
- Dzięki temu nie będziemy potrzeby włączania oświetlenia na całej hali, a jedynie w wybranych jej częściach. Co więcej, nie trzeba już będzie czekać na czasochłonne i kosztowne nagrzewanie się lamp. Nowoczesne oświetlenie ledowe pozwoli na zastosowanie różnych iluminacji i efektów świetlnych, które podziwiamy czasami podczas transmisji telewizyjnych z innych aren sportowych - zaznacza Tomasz Radłowski.
Gdy tuż przed rozpoczęciem spotkania, podczas prezentacji składów obu drużyn w hali pełnej kibiców zapanuje nagle całkowita ciemność, możliwości techniczne nowego oświetlenia sprawią, że przykładowo snop światła będzie można skierować na konkretnych siatkarzy lub nawet jednego zawodnika wbiegającego akurat na parkiet.
- Natomiast zaraz po zakończeniu prezentacji, natychmiast zapalamy wszystkie potrzebne lampy bez zbędnego oczekiwania na ich wychłodzenie i ponowne nagrzanie, jak miało to miejsce w przypadku żarówek sodowych - kończy nasz rozmówca.
Warto dodać, że do tej pory korzystanie z oświetlenia głównego parkietu nie było codziennością. Miało to miejsce przede wszystkim podczas rozgrywania spotkań ligowych i treningów.
Napisz komentarz
Komentarze