Ze statystyk przedstawionych przez urząd miasta wynika, że aż 52% zanieczyszczeń pyłami PM10 i PM2,5 pochodzi z palenia w kotłowniach przydomowych. Natomiast 17% zanieczyszczeń, to emisja z transportu drogowego. Kolejno 10% to procesy spalania w sektorze produkcji, 9% to procesy spalania w przemyśle, 8% to procesy produkcyjne, a 4% to inne.
- Jedyne na co mamy wpływ, to spalanie w kotłowniach przydomowych. Dodatkowym problemem, z którym od wielu lat Kędzierzyn-Koźle się boryka, to średnioroczne stężenie benzenu. W 2011 roku to stężenie było przekroczone dwukrotnie. Wystarczyło zamknąć jedną instalację w zakładach azotowych i od razy wpłynęło to na poprawę jakości powietrza. Od 2016 roku jesteśmy poniżej tego dopuszczalnego średniorocznego stężenia, które z roku na rok spadało. Dopiero teraz w 2021 nieznacznie wzrosło. Natomiast w przypadku pyłów PM 2,5 i PM 10 pojawiła się tendencja wzrostowa - powiedziała Sabina Nowosielska, prezydent miasta.
Główny Inspektorat Ochrony Środowiska przeprowadził analizę, która pokazuje, że największe stężenie benzenu notowała stacja na osiedlu Piastów. To akurat nie jest tajemnicą, bo wgląd do aplikacji mobilnych ma każdy z mieszkańców, a wyniki na bieżąco śledzi Komitet Ochrony Powietrza z Kędzierzyna-Koźla.
- Udało nam się ustalić, że problemy wynikające z wysokich stężeń benzenu są problemami związanymi z napływem z rejonu Blachowni. Natomiast nasze badania wykazały, że zakłady azotowe nie wpływają na stężenia benzenu w mieście. Podobnie jest w przypadku pyłów zawieszonych - powiedziała Barbara Toczko, zastępca ds. jakości powietrza Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska.
Podczas dyskusji wytłumaczono, jak duży wpływ na stężenie benzenu mają warunki pogodowe. Przedstawiono prezentację dotyczącą przeprowadzonych kontroli w zakładach przemysłowych. Jak się okazuje, benzen i pyły zawieszone PM2,5 i PM10, to nie jedyny problem dla naszego miasta.
- Jest jeszcze benzopiren, o którym nie rozmawiamy, a jest częścią pochodną emisji pyłu - dodała Barbara Toczko.
Retransmisję ze spotkania można zobaczyć TUTAJ.
Napisz komentarz
Komentarze