- Szukałem obiektów obronnych z okresu wczesnego średniowiecza w okolicy Pokrzywnicy i Komorna ze względu na bardzo prawdopodobną opcję granicy między plemionami która według jednej z hipotez mogła właśnie tamtędy przebiegać. Zakładając że potężne grodzisko w Komornie było na granicy, więc doszedłem do wniosku że warto przeszukać za pomocą lidara tereny między Pokrzywnicą a Większycami - wyjaśnia Sławomir Wilkowski, przypominając, że lidar to, lotnicze skanowanie laserowe, które umożliwiło już odkrycie wielu cennych obiektów. Czasami w trudno dostępnych, tajemniczych miejscach. Swój udział w tych odkryciach mają też amatorzy, którzy chętnie korzystają z tego narzędzia dostępnego dla każdego z nas w sieci. Dzięki temu odkryto nieznane dotąd cmentarzyska, okopy, grodziska czy ruiny. Pisaliśmy o tym dokładnie rok temu Technologia, która odsłania tajemnice z przeszłości
- Trafiłem na interesujący kształt, który nosił wszystkie znamiona miejsca obronnego w dodatku z fosą. Na miejscu okazało się że jest to prawdopodobnie pozostałość po średniowiecznym grodzisku typu stożkowego. Obiekt jest zniwelowany i praktycznie niewidoczny, lecz można dostrzec delikatne zarysy wału i fosy. Przy okazji wspomnę, iż również na terenie Kędzierzyna-Koźla natrafiłem na dwa bardzo interesujące obiekty - dodaje Sławomir Wilkowski.
Wspomniany przez naszego czytelnika gródek stożkowaty to rodzaj obiektu mieszkalnego o cechach obronnych, forma przejściowa pomiędzy grodem, wieżą rycerską, dworem obronnym a zamkiem. Składała się z otaczającego budowle wewnętrzne wału oraz drewnianych lub kamiennych fortyfikacji.
Obiekty tego typu budowane były w Europie od IX do XIV wieku. W X–XI w. pojawiły się w Szwajcarii, w XI wieku we Francji, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Holandii, Niemczech, od połowy XIII wieku były budowane na terenie Polski, Czech i Austrii. W Polsce założenia w postaci kopców występują najczęściej na terenie Śląska (np. Mikołów, Stare Tarnowice), Zagłębia Dąbrowskiego (Sosnowiec Zagórze) i Małopolski, jak również i na obszarze Polski centralnej i zachodniej - dowiadujemy się z Wikipedii.
W średniowieczu obiekty tego typu budowali zazwyczaj niżsi feudałowie, których nie stać było na wzniesienie zamków. W okresie nowożytnym na terenach ziem polskich pełniły one funkcje siedzib szlacheckich. Forma gródka stożkowatego obecna była do XVIII wieku
Określenie gródek stożkowaty pochodzi od formy założenia w postaci nasypu ziemnego o kształcie ściętego stożka, wysokiego na ok. 3-5 metrów, o średnicy u podstawy do ok. 30 metrów, a przy wierzchołku ok. 10-15 metrów. Znane są większe założenia tego typu: 60 metrów średnicy u podstawy do 20 metrów na szczycie przy wysokości 10 metrów. Grody stożkowate zazwyczaj były otoczone rowem (który powstawał podczas wybierania ziemi, z której usypano stożek), a niekiedy także wałem. Na szczycie umiejscowiona była drewniana lub kamienna wieża mieszkalno-obronna. Do kopca przylegał często rodzaj podgrodzia, niekiedy otoczonego palisadą, nad którym górowała wieża. Zaletą tego typu obiektów oprócz cech obronnych była łatwość wznoszenia.
Maria Legut-Pintal (archeolog, historyk architektury, pracownik Katedry Historii Architektury, Sztuki i Techniki Politechniki Wrocławskiej) i Paweł Rajski (architekt, archeolog, badacz architektury średniowiecznej, specjalista od zastosowania technik cyfrowych w badaniach historyczno-architektonicznych) w swojej publikacji z 2019 roku poświęconej grodom i zamkom z umocnieniami drewniano-ziemnymi na Śląsku, opisywali takie budowle:
„Definicja obiektu typu motte odwołuje się przede wszystkim do jego formy – kopca będącego głównym elementem założenia. Kopiec ten, zazwyczaj sztucznie uformowany, ma podstawę kolistą, owalną lub czworoboczną i otoczony jest fosą/fosą i wałem. Węższa definicja odwołuje się jedynie do sztucznie usypanych kopców (przeważnie wiązanych z terenem nizinnym), szersza obejmuje także obiekty wykorzystujące istniejące formy terenowe. Definicja ta nie odnosi się do sposobu zagospodarowania kopca ani do jego wielkości, stąd do obiektów tego typu zaliczyć można część zamków, jak również – w przeważającej części – pozostałości średniowiecznych i nowożytnych dworów rycerskich o niewielkiej skali (tzw. gródki stożkowate, dwory na kopcach).
W przypadku obiektów późnośredniowiecznych zaliczanych do tzw. motte centralna część założenia, na której znajdowała się budowla obronna, jest zazwyczaj podniesiona w stosunku do poziomu otaczającego ją terenu (materiał uzyskany z kopania fosy użyty został do nadsypania majdanu i usypania wału zewnętrznego). Podejmowane badania wskazują, że dominującą formą zabudowy były drewniane lub drewnianogliniane konstrukcje, zapewne o charakterze wieżowym, wznoszone często na kamiennym fundamencie, a budowle murowane stanowiły rzadkość (…) Motte, w przeważającej części będące pozostałościami siedzib rycerskich, tworzą liczną grupę stanowisk archeologicznych (wg Nowakowskiego ponad 400 na Śląsku). Grupa ta byłaby zapewne jeszcze liczniejsza, gdyby uwzględnić te zupełnie zniszczone przez budowę rezydencji nowożytnych w tym samym miejscu i te jeszcze niezidentyfikowane”.
Napisz komentarz
Komentarze