O planach wycinki lasu w Kędzierzynie-Koźlu oraz okolicznych gminach pisaliśmy tutaj:
Seniorzy też walczą o kędzierzyński las
Wycinka drzew niepokoi też w gminie Bierawa. Jest interpelacja w tej sprawie
Leśnicy ograniczą wycinkę lasu w Kędzierzynie-Koźlu!
Planowana wycinka lasu pod złoża kruszyw przyczyną sporu
W związku z obawami dotyczącymi tak dużej skali wycinki, senator zawnioskował, aby nadleśnictwa zorganizowały z mieszkańcami spotkania konsultacyjne oraz spacery terenowe mające na celu wyjaśnienie mieszkańcom powodów tej sytuacji.
- Poprosiłem również o przestawienie danych dotyczących wycinki, jak i przychodów ze sprzedaży drewna w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim w ostatnich pięciu latach. Z uzyskanych danych wynika, że tylko w 2020 roku wycinka na terenie powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego wyniosła 175 hektarów i była największa w ciągu ostatnich sześciu lat. Dla porównania w 2019 roku powierzchnia zrębów wyniosła 65,28 ha, a w 2018 r. – 104,86 ha. Oczywiście przełożyło się to też na przychody ze sprzedaży drewna, które w 2020 roku wyniosły ponad 5 milionów złotych. Planowane pozyskanie drewna (cięciami odnowieniowymi) na terenie powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego na lata 2021-2030, ma objąć powierzchnię 1452 ha (Kędzierzyn-Koźle – 754,63 ha, Bierawa – 570,20 ha, Pawłowiczki -58,33 ha, Reńska Wieś – 69,48 ha) - informuje Beniamin Godyla.
Ministerstwo udzieliło informacji, że drzewostany w okolicach Kędzierzyna-Koźla są w słabej kondycji m.in. ze względu na zanieczyszczenia przemysłowe i wymagają przebudowy. Zapewniono również, że nadleśnictwa zaplanują spotkania z mieszkańcami większych osiedli przed rozpoczęciem planowanych cięć. Na terenach tych będzie prowadzona tzw. zrównoważona gospodarka leśna, która nie będzie prowadziła do zmniejszenia powierzchni leśnej, a nadleśnictwa będą przez najbliższe dekady odtwarzały lasy promując m.in. gatunki biocenotyczne tj. owocodajne i nektarodajne.
Pełna treść odpowiedzi z ministerstwa dostępna jest poniżej.
Napisz komentarz
Komentarze