Każdego roku uczniowie ciseckiej placówki witają wiosnę w ramach jakiegoś wspólnego przedsięwzięcia. W tym roku możliwości są ograniczone, dlatego postanowiono... zaprogramować wiosnę. Atrakcji było co niemiara.
- Zaprosiliśmy do współpracy Wyższą Szkołę Zarządzania i Administracji w Opolu. Pierwszego dnia gościliśmy przedstawiciela uczelni, który przeprowadził warsztaty dla uczniów i nauczycieli z kodowania i programowania Genibotów. To programowalne roboty edukacyjne, które można kodować również bez dostępu do internetu - wyjaśnia Monika Gallar, nauczyciel języka niemieckiego oraz edukacji wczesnoszkolnej, która obejmuje również edukację informatyczną.
Opolska uczelnia na tydzień wypożyczyła placówce w Cisku sprzęt, tak że każda klasa mogła go wykorzystać podczas zajęć.
Cisecka szkoła ma na stanie trzy zestawy robotów. Uczniowie programują je dzięki aplikacji zainstalowanej na tabletach.
Do dyspozycji nauczycielek klas 1-3 są stoliki interaktywne. Dzięki nim nauka matematyki, np. figur geometrycznych, które niektórym sprawiają trudności, daje świetne rezultaty.
- Dzieciom o wiele bardziej podobają się lekcje, podczas których używane są nowe technologie. Zdobywają dzięki temu dużo więcej wiedzy, szybciej ją przyswajają. To uczenie się przez doświadczenie, bardziej efektowne i efektywne niż nauka teoretyczna - podkreśla Monika Gallar.
Ponieważ pogoda nie zachęcała na opuszczenia murów szkoły, zajęcia sportowe przeprowadzono na podłodze interaktywnej. Można ją np. zaprogramować na miniboisko do piłki nożnej z interaktywną piłką.
Podsumowanie projektu wyznaczono na 22 marca. Jako że był to pierwszy dzień powrotu do nauki zdalnej klas 1-3, pokazy filmów, zdjęć i relacje przeniesiono do sieci. Tego dnia obchodzono Dzień Nowych Technologii w Edukacji - inicjatywa Ministerstwa Edukacji i Nauki, której celem jest popularyzowanie technologii informacyjno-komunikacyjnych wykorzystywanych w pracy z uczniami w szkole i poza nią.
Czy tego chcemy czy nie, technologia coraz bardziej wkracza w nasze życie. Szczególnie widać to podczas pandemii. To ważne, że zaprzyjaźniamy się z nią od młodych lat. Wszystkie urządzenia, które szkoła otrzymała w ramach projektu, będą wykorzystywane na zajęciach lekcyjnych, kiedy dzieci powrócą do szkolnych ław.
Napisz komentarz
Komentarze