Reklama
wtorek, 28 stycznia 2025 23:14
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Tak dziś wygląda dawna potęga na Odrze. Zobaczcie zdjęcia Koźla-Portu z lotu ptaka

Port w Koźlu, niegdyś symbol potęgi transportu wodnego, dziś jest cichym świadkiem minionej świetności. Wybudowany w latach 1891–1908, był największym portem rzecznym na Odrze i drugim pod względem przeładunków portem rzecznym w Europie. Obsługiwał dziennie kilkadziesiąt barek, przeładowując nawet 5 mln ton towarów rocznie, transportowanych najpierw Kanałem Kłodnickim, a następnie Kanałem Gliwickim z terenów przemysłowych Górnego Śląska.
Tak dziś wygląda dawna potęga na Odrze. Zobaczcie zdjęcia Koźla-Portu z lotu ptaka

Autor: Bart Kaczmarek

Statki z Koźla-Portu odpływały Odrą do portów w środkowych i północnych Niemczech. Port był centrum życia gospodarczego regionu. W jego bezpośrednim sąsiedztwie powstała fabryka papieru i celulozy, która korzystała z dogodnej lokalizacji nad Odrą. Jednak Koźle-Port to nie tylko miejsce gospodarcze - odegrał on również kluczową rolę w wydarzeniach historycznych.

Podczas III powstania śląskiego, 10 maja 1921 roku, oddziały powstańcze pod dowództwem ppor. Walentego Fojkisa zdobyły Kłodnicę i Koźle-Port, wypierając Niemców na drugi brzeg Odry. Zaledwie kilka tygodni później, 4 czerwca 1921 roku, niemieckie siły przeprowadziły kontrofensywę, odzyskując Koźle-Port, Kłodnicę i Kędzierzyn. W lipcu 1922 roku powiat kozielski został oficjalnie przekazany administracji niemieckiej i włączony do Niemiec.

W okresie międzywojennym, w ramach niemieckiej polityki gospodarczej, rozpoczęto budowę Kanału Gliwickiego (1934–1938), który połączył Gliwice z Koźlem-Portem. Uroczyste otwarcie Kanału miało miejsce 8 grudnia 1939 roku w obecności ministra Rudolfa Hessa. Podczas II wojny światowej port pozostał strategicznym punktem na mapie transportowej regionu. 31 stycznia 1945 roku został zajęty przez Armię Czerwoną, a dwa miesiące później, 21 marca, rozpoczęło się przejmowanie obiektów gospodarczych w powiecie kozielski przez polskie władze.

Dzisiejszy widok Koźla-Portu to połączenie historii i zaniedbania. Zdjęcia z drona ukazują rozległe, zarastające tereny, dawne rampy przeładunkowe, zamarznięte kanały oraz opuszczone budynki przemysłowe. Mimo upływu czasu port wciąż budzi podziw swoim rozmachem i strukturą przypominając o minionej świetności tego miejsca, które kiedyś stanowiło jeden z filarów transportu rzecznego w Europie.

Zdjęcia zostały wykonane 26 stycznia przez Bart Kaczmarek



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Cała Prawda 27.01.2025 16:04
Nie dziwne że u nas port niszczeje. Bo ta dziwna spółka KKT nawet nie walczy by projekt stał się rzeczywistością. Rzeka Odra też jakby zapomniana i nie chciana. PIS jak rządził wszystko robił by ta inwestycja nie powstała. Lecz pieniądze poszły gdzie indziej. Był taki plan by reaktywować linie kolejowe lub autobusowe. Nazywało się to „wykluczeniem komunikacyjnym”. Nie wiele powstało ale PIS z funduszów europejskich wyremontował linie kolejową nr. 35 Ostrołęka – Szczytno. Była zamknięta sporo lat. Lecz skupmy się jednak na jej fragmencie. Chodzi o przystanek Chorzele. Trzy nowe tory i nowy peron wyspowy. Jeździ tylko parę szynobusów w jedną i drugą stronę / na dzień. Niewiele ludzi z tego korzysta a do samej miejscowości jest parę kilometrów. Kawałek od owego przystanku odchodzi tor od linii 35 który się rozwidla tworząc coś w stylu stacji zdawczo-odbiorczej składów towarowych.. Tor zasadniczy tej bocznicy dalej zapętla się zamykając spory obszar tworząc strefę ekonomiczną. Wszystko jest nowe z 2023roku, tory, drogi i nikt nie stawia tam fabryk czy innych obiektów przemysłowych. Jednym słowem kupę milionów w błoto. A u nas nie chcą podłączyć portu do linii nr. 137 i cała przez to inwestycja stoi. Zmiana władzy i dalej nic. Mało tego koleje niemieckie DB chcą budować na terenie Blachowni podobną inwestycję co w porcie. Czy to nie jest dziwne ? I to już za rządu Tuska który z Niemcami za pan brat. Co ukazuje sprzedaż portu Szczecińskiego….

nikt ważny jak tutaj inni 27.01.2025 09:18
3... 2... 1 Potwierdźcie mi tylko, że to wina Niemiec, nie jestem na 100% ale Wy wiecie lepiej.

Ostatnie komentarze
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 8°C Miasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1003 hPa
Wiatr: 19 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna