Regulacje prawne wymagają od rolników uprawiających rośliny strączkowe, by do zasiewu używali nasion kwalifikowanych, zgodnych z normami Ustawy o nasiennictwie. W zamyśle ustawodawcy ma to gwarantować wysoką jakość nasion, a co za tym idzie – także plonów. Niestety, szczytny zamysł często zderza się z rzeczywistością „piractwa nasiennego”, wynikającego z oszczędności lub braku świadomości. Niektórzy rolnicy wysiewają nasiona z niewiadomych, niesprawdzonych źródeł – fałszowane lub sprzedawane nielegalnie, które charakteryzują się gorszą jakością i przynoszą niższe plony. Nierzadko dzieje się to nie w złej wierze, ale z powodu niewiedzy. Dodatkowo, nawet kwalifikowane nasiona mogą stracić na jakości, jeśli są przechowywane zbyt długo, mimo przestrzegania standardów magazynowania.
Aby rozwiązać ten problem, utworzyliśmy konsorcjum z udziałem Agroyoumis sp. z o.o. – producenta i dostawcy certyfikowanych nasion soi – oraz Natural Fibers Advanced Technologies, firmy specjalizującej się w zaawansowanych technikach papierniczych. Wspólnie opracowaliśmy innowacyjne opakowania, które pozwalają na bezpieczne przechowywanie nasion nawet w niekorzystnych warunkach, chroniąc ich wartość i jakość.
Opakowanie wyposażono w kilkupoziomowy system zabezpieczeń przed fałszerstwem oraz rozwiązania umożliwiające łatwą identyfikację pochodzenia nasion. Co więcej, opakowanie jest biodegradowalne. Finalnie przyjmuje formę trzywarstwowego worka papierowego, wyposażonego w aktywną powłokę biostatyczną i hydrofobową, chroniącą nasiona przed wilgocią. Impregnacja papieru została opracowana w taki sposób, by nie wpływać na jego biodegradowalność. Nasz zespół naukowców stworzył emulsję na bazie parafiny i wody, która uszczelnia opakowanie, pozostając nietoksyczną i przyjazną środowisku. Jak wykazały testy, taki papier niemal nie absorbuje wody.
Sam papier do produkcji opakowań został starannie wybrany i przebadany, z uwzględnieniem możliwości pozyskania go z makulatury. Dzięki temu nie tylko nie generujemy nowych odpadów, ale również pomagamy zagospodarować już istniejące.
Zanim nowa technologia opakowań trafi na rynek, została poddana rygorystycznym testom. Wykorzystano w nich komorę symulującą ekstremalne warunki przechowywania, takie jak wysoka wilgotność i wysoka temperatura. Nasiona przechowywane w innowacyjnych opakowaniach i poddane surowym warunkom zostały następnie wysiane, aby ocenić ich zdolność do kiełkowania. Wyniki pokazały, że nasiona zachowują zdolność kiełkowania na poziomie nie mniejszym niż 80%, nawet po długim magazynowaniu.
Praca ta jest współfinansowana przez NCBR w ramach projektu ACTIPAC POIR.04.01.04-00-0022/18-00.
Dr inż. Julia Woch
O autorce:
Dr inż. Julia Woch ukończyła studia na Wydziale Chemicznym Politechniki Śląskiej w Gliwicach, a w 2018 r. obroniła pracę doktorską na Uniwersytecie Opolskim. W Sieć Badawcza Łukasiewicz - Instytucie Ciężkiej Syntezy Organicznej "Blachownia" pełni funkcję Zastępcy Lidera Grupy Badawczej Chemia Specjalistyczna. Specjalizuje się w tworzeniu mieszanin koloidalnych, które znajdują zastosowanie jako specjalistyczne produkty przemysłowe oraz ich charakterystyki metodami spektroskopowymi.
Napisz komentarz
Komentarze