Mimo bardzo trudnej sytuacji, strażacy z pomocą kilku mieszkańców uratowali tę część Kędzierzyna-Koźla przed zalaniem. W ruch poszły pompy wodne, a worki z piaskiem częściowo uszczelniły przepust. Kiedy niebezpieczeństwo powodzi już minęło, kilku mieszkańców, głównie ulicy Młynarskiej, która jest w pierwszej linii zagrożenia zalaniem wodą, zgłosiło się do naszej redakcji z prośbą o nagłośnienie sprawy.
Pisaliśmy o tym tutaj:
Mieszkańcy Koźla Port oczekuję, że niesprawny przepust zostanie naprawiony i zapewni bezpieczeństwo w sytuacji zagrożenia powodziowego. W ich imieniu skontaktowaliśmy się z Wodami Polskimi, które po części odpowiadają za stan urządzeń hydrotechnicznych na terenie naszego powiatu. Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach zapewniło, że uszkodzony przepust wodny zostanie naprawiony.
Przepust wałowy, usytuowany w prawym wale rzeki Odry w rejonie ul. Młynarskiej w Kędzierzynie-Koźlu wykazał nieszczelność zasuwy w czasie przejścia wysokich wód wezbraniowych. Dlatego też na miejscu konieczna była interwencja służb i wykonanie zabezpieczenia wlotu do przepustu od strony zawala rzeki przez wypełnienie workami z piaskiem. Wypełnienie to nie stanowiło całkowitego zamknięcia wlotu do przepustu, ale uszczelniło go na czas gdy stan wody wzrastał. Po przejściu fali powodziowej udrożniono wlot do przepustu oraz podniesiono problematyczną zasuwę na przyczółku wylotowym przepustu aby umożliwić odprowadzenie wody do koryta rzeki Odry. Stan wody w Odrze wciąż pozostaje zbyt wysoki aby możliwe było jednoznaczne stwierdzenie przyczyn nieszczelności zasuwy. Ze wstępnych obserwacji PGW Wody Polskie w Gliwicach nie stwierdzono uszkodzeń części mechanicznych zamknięcia. Po opadnięciu wód w korycie rzeki Odry i Młynówki PGW Wody Polskie w Gliwicach dokonają szczegółowego przeglądu zamknięcia. W zależności od wyników tej rewizji stanu urządzenia będą podejmowane adekwatne kroki, by przywrócić jego sprawność. Jeżeli zasuwa będzie wymagała remontu, zostanie on zlecony zewnętrznemu wykonawcy i obejmie naprawę mechanizmu zamknięcia na wale. Natomiast prace konserwacyjne urządzenia i jego udrożnienie zostanie z kolei zrealizowane przez Wody Polskie w Gliwicach i będzie polegało przede wszystkim na odmuleniu i oczyszczeniu elementów przepustu, w tym przewodu w korpusie wału i odcinka rowu odprowadzającego wody do rzeki Odry. W przedmiotowym zakresie nawiązano współpracę z Miejskim Centrum Zarządzania Kryzysowego w Kędzierzynie Koźlu. Zaplanowano również na początek października spotkanie w celu omówienia sytuacji tego urządzenia. Przepust i obwałowanie rzeki są poddawane obligatoryjnym kontrolom stanu technicznego: rocznym oraz pięcioletnim. Kontrole zakończyły się oceną dobrą stanu technicznego – poinformowała nas Linda Hofman, Rzecznik Prasowa regionalnego zarządu Wód Polskich w Gliwicach.
Napisz komentarz
Komentarze