Na ten moment mamy zarejestrowanych sześć akcji. Dwie odbędą się w Kędzierzynie-Koźlu. Zaangażowało się w to II Liceum Ogólnokształcące w Kędzierzynie-Koźlu oraz Związek Międzygminny „Czysty Region”. Ponadto i to już w przyszłym tygodniu zostaną zorganizowane akcje w Opolu, na Małej Panwi. Zaplanowane jest również sprzątanie na odcinkach śląskich, a mianowicie od Ciechowic do Turza, jak również rzeki Olzy, która jest prawostronnym dopływem Odry oraz Szotkówki, która z kolei jest prawostronnym dopływem Olzy – wyjaśnia Anna Piróg, regionalna koordynatorka akcji na odcinku od Bohumina do Opola.
Jeśli ktoś chce zorganizować akcję na odcinku od Bohumina przez Racibórz, Kędzierzyn-Koźle, Krapkowice do Opola może zebrać ekipę i zgłosić się do Anny Piróg-Nowak, która przyjmuje zgłoszenia mailowo na adres: stowarzyszenie.plywadla@gmail.com.
- To czwarta edycja akcji „Czysta Odra”, dlatego też jestem u państwa już po raz czwarty. Jest to wydarzenie, które narodziło się po cyklu podróży przez całą Polskę. Natomiast wszystko zaczęło się od polskiego Wybrzeża, które miałem okazję zwiedzić na przestrzeni lat praktycznie od Świnoujścia po piaski na Mierzei Wiślanej - wspomina Dominik Dobrowolski, ekolog, podróżnik i zarazem pomysłodawca całej akcji, który czuwa nad jej przebiegiem. - Zdjęcia, które trzymamy w rękach, przedstawiają wszystko to, co niestety znalazłem na polskich plażach. Nie są to muszle, ani piękne kawałki bursztynu, ale rzeczy, które spływają do Bałtyku polskimi rzekami. I właśnie tam narodziła się ta idea i pomysł, aby te wszystkie działania związane z ochroną Bałtyku rozpocząć na polskich rzekach. Wszystko dlatego, że 80 procent zanieczyszczeń w naszym morzu, stanowią śmieci spływające rzekami.
Anna Piróg-Nowak, która wspiera tę akcję praktycznie od samego początku zaprasza do współpracy grupy nieformalne, OSP, kluby kajakowe, samorządy, szkoły... wszystkich miłośników naszych pięknych, nadodrzańskich terenów.
W tym roku akcja będzie trwała od 1 kwietnia do końca maja.
- Związek Międzygminny „Czysty Region”, od wielu lat jest partnerem akcji „Czysta Odra”. Od zeszłego roku również nasi pracownicy osobiście zaangażowali się w tę akcję, poprzez sprzątanie odcinka rzeki zarówno z lądu, jak i na wodzie. Jest to wspaniała integracja na łonie natury. Pożytecznie spędzamy ten czas bo niestety, jak widać, nadal istnieje potrzeba sprzątania Odry, w której nieustannie odnajdujemy rozmaite śmieci – przekonuje Karina Kacperczyk, przewodnicząca Zarządu Związku Międzygminnego „Czysty Region”.
Dzięki wsparciu Credit Agricole Bank Polska oraz EFL - Wiedza i Biznes, 10 lokalnych organizatorów akcji sprzątania otrzyma zwrot kosztów do 500 zł. Można tę kwotę przeznaczyć na wypożyczenie kajaków, zakup rękawiczek czy poczęstunek dla uczestników, samemu decydując jak sprzątać - z brzegu, z kajaka, pływadła, a nawet pod wodą.
Napisz komentarz
Komentarze