Tradycyjnie już samorządy z całego kraju do wspólnej zabawy zaprosiła Bydgoszcz. Miasto nad Brdą przygotowało aplikację „Aktywne Miasta” z którą na rowerowe wycieczki ruszyły tysiące ludzi. W Kędzierzynie-Koźlu wyzwania podjęło się ponad 450 osób, a na najaktywniejszych uczestników czekały atrakcyjne nagrody o łącznej wartości 15 tysięcy złotych.
Mistrzowie z Kędzierzyna-Koźla
W Urzędzie Miasta odbyła się konferencja podsumowującą tegoroczną rywalizację w Kędzierzynie-Koźlu. Prezydent Sabina Nowosielska z dumą podkreśliła, że nasi mieszkańcy ponownie pobili lokalny rekord i to o 30 tysięcy kilometrów! Ogromną motywacją dla całego miejskiego peletonu byli jego liderzy. Zgodnie z zapowiedzią najlepsza szóstka za swoje niesamowite wyniki otrzymała atrakcyjne nagrody pieniężne. Po raz czwarty z rzędu wygrał Marek Grabowski, który w ciągu 30 dni pokonał dystans 4500 kilometrów. Tuż za nim był Jacek Lech (3170 kilometrów) oraz Mariusz Jarosławski (3115 kilometrów). Rywalizacja wśród Pań była niemniej zacięta. Najlepszą zawodniczką okazała się Lucyna Pogorzelska (3148 kilometrów), a podium uzupełniły Alicja Gajewska (2874 kilometry) oraz Dorota Słupina (1807 kilometrów). Jak co roku ścigały się także miejskie placówki oświatowe. Najwięcej punktów wykręciła Publiczna Szkoła Podstawowa nr 3. Ponadto podczas lokalnej konferencji wyróżniono grupę „Aktywny Staruszek”, która skupiała najbardziej zaangażowanych kolarzy w Kędzierzynie-Koźlu.
Rozbiegówka
W Kędzierzynie-Koźlu rywalizacja o tytuł „Rowerowej Stolicy Polski” rozpoczęła się 1 czerwca, już kilka chwil po północy. Mieszkańcy od pierwszych sekund pokazali, że są gotowi do walki. Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji zorganizował nocny przejazd do Sukowic. Nie bacząc na godzinę kilkunastu śmiałków pokonało pierwsze kilometry. W następnych dniach ich śladem pojechało kolejnych 400 osób, które przez 4 tygodnie nie schodziły z siodełka.
Tour de Kędzierzyn-Koźle
Kilometry dla miasta zbierano nie tylko indywidualnie. Cenne punkty dla Kędzierzyna-Koźla wpadały także podczas organizowanych rajdów rowerowych. Na finiszu zmagań rodzinną wycieczkę ponownie zorganizował MOSiR. Uczestnicy mieli przed sobą malowniczą trasę prowadzącą urokliwymi zakątkami Nadleśnictwa Kędzierzyn. Rezultat samorządu dodatkowo wzmocnili członkowie Klubu Sportowego „Koziołek”. Zaprosili mieszkańców do wzięcia udziału w rajdzie prowadzącym m.in. do pałacu w Pławniowicach oraz zamków w Toszku i w Ujeździe, a każdy z zawodników w nogach miał ponad 70 kilometrów. Cenną inicjatywą były również wspólne wyprawy integracyjne przygotowane przez zakłady pracy. Dobry przykład dali m.in. miejscy urzędnicy, którzy spotykali się co tydzień, aby wspólnie kręcić kilometry dla Kędzierzyna-Koźla.
Wizyta ambasadora
W czerwcu Kędzierzyn-Koźle odwiedził ultrakolarz Krzysztof Fechner. Ambasador RPS przemierzył cały kraj zatrzymując się w miastach biorących udział w rywalizacji. Codziennie pokonywał ponad 300 kilometrów. W ten sposób pobił oficjalny rekordu kraju - 10 tysięcy kilometrów w ciągu miesiąca. Podczas krótkiego przystanku odwiedził miasteczko ruchu drogowego przy Szkole Podstawowej nr 18 w Cisowej. Spotkał się z uczniami placówki, aby osobiście pogratulować aktualnym wicemistrzom Polski w turnieju Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.
Na arenie krajowej
Po intensywnym miesiącu rywalizacji wszyscy zawodnicy dotarli do symbolicznej mety. Każdy z uczestników „Rowerowej Stolicy Polski” dał z siebie wszystko, a indywidualne rekordy przełożyły się na znakomity wynik Kędzierzyna-Koźla. W Bydgoszczy, w mieście organizatora, odbyła się konferencja podsumowująca tegoroczne zmagania o tytuł RSP. Wzięli w niej udział przedstawiciele kilkudziesięciu gmin, które brały czynny udział w zabawie. Była to okazja nie tylko do nagrodzenia najlepszych cyklistów, ale i wymiany doświadczeń oraz promowania aktywności wśród mieszkańców. Nasz samorząd reprezentował zastępca prezydenta Tomasz Radłowski.
Napisz komentarz
Komentarze