Nauka zdrowej rywalizacji i doskonalenie umiejętności pracy w zespole. To także cele, które od lat poprzez wymianę młodzieży realizują Publiczna Szkoła Podstawowa w Cisku i Erlenbachschule w Hamm.
W tym roku to Niemcy przez tydzień gościli w Polsce – siedmioro uczniów i dwie opiekunki.
Z polskiej strony zaangażowanych w projekt było siedmioro uczniów klas siódmych wraz z ich rodzicami, a także Barbara Kochańska – koordynator, Sybila Stania – opiekun oraz Małgorzata Szczygieł-Pander – dyrektor PSP w Cisku.
Dzieci były zakwaterowane u rodzin swoich partnerów z wymiany.
Program tegorocznej wymiany młodzieży sprzyjał wyrabianiu pozytywnych nawyków spędzania czasu na świeżym powietrzu. Młodzież miała okazję poznać walory przyrodnicze gminy Cisek oraz ogrodu botanicznego we wschodniej części Raciborza. Dodatkowo uczniowie poszerzyli swoją wiedzę na temat dzikich zwierząt z różnych rejonów świata oraz zapoznali się z funkcjami ogrodów zoologicznych jako placówek edukacyjnych i ekologicznych w zakresie ochrony zagrożonych gatunków – mówi Barbara Kochańska.
Największe wrażenie na uczestnikach wymiany zrobiły eksponaty ścieżki edukacyjnej "Mieszkańcy lasu Obora w skali makro" w Arboretum Bramy Morawskiej w Raciborzu. Goście z Niemiec byli również pod wrażeniem uroku Opola. Podziwiali malownicze położenie stolicy województwa opolskiego, zabytki i życie kulturalne miasta. Poznali także specyfikę pracy w Urzędzie Gminy w Cisku i w lokalnej firmie produkującej artykuły oświetleniowe.
Spędzając weekend u polskich rodzin, młodzież miała doskonałą okazję poznać tradycje i obyczaje w nich panujące. Uczestniczyły w uroczystościach rodzinnych i festynach, integrując się ze środowiskiem lokalnym.
Nie lada wyzwaniem okazały się warsztaty krawieckie. Pod okiem instruktora uczniowie samodzielnie uszyli dwie poduszki z wybranych przez siebie materiałów. Jedną z nich podarowali swojemu partnerowi z wymiany, dołączając bilecik z odręczną dedykacją.
Spotkanie w formie dialogu międzykulturowego przyczyniło się do wzmocnienia europejskich wartości wśród uczestników. Zaplanowane przez nas działania pomogły młodym ludziom zdobyć nowe doświadczenia i zastosować nabytą wiedzę w praktyce – mówi Barbara Kochańska. – Udało nam się rozbudzić w dzieciach chęć poznawania otaczającego ich świata, języków obcych oraz nowych kultur, tradycji i obyczajów. Wymiana młodzieży jest niepowtarzalną okazją do poznawania nowych ludzi i odkrywania samego siebie – dodaje.
Projekt dofinansowała Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży.
Napisz komentarz
Komentarze