Organizatorzy pragną uczcić tę rocznicę organizując wydarzenie kulturalne. Celem koncertu jest zapoznanie z osiągnięciami Polski na przestrzeni ostatnich dwóch dekad.
Wstępując do Unii Europejskiej Polacy pragnęli dorównać krajom zachodnim i mieć szansę modernizacji kraju. Jak dzisiaj społeczeństwo postrzega członkostwo w UE? Czy nadal przejawiamy entuzjazm? Czy mamy swoją wizję rozwoju i współpracy dla wspólnoty?
Na te i wiele innych pytań będziemy starali się odpowiedzieć podczas naszej uroczystości. Dość uznać, że do Polski trafiło ponad 235 mld euro. W ramach Polityki Spójności dostaliśmy 153 mld euro. Ogromne pieniądze pozyskaliśmy również na rozwój rolnictwa - 74 mld euro. W tym czasie Polska wpłaciła do wspólnego unijnego budżetu ponad 78 mld euro. Dzisiaj wspólnotę tworzy 27 różnych państw, których przywódcy polityczni, dalecy od prowadzenia wojny, zasiadają wokół stołu, by prowadzić dialog, negocjować i podejmować wspólne decyzje, które dotyczą ponad 500 milionów ludzi. Robert Schuman tworząc podwaliny wspólnoty byłby z pewnością dumny z tego co Unia Europejska prezentuje dzisiaj. Unikalną cechą UE jest to, że choć wszystkie państwa członkowskie pozostają suwerenne i niepodległe, zdecydowały się one połączyć część swojej „suwerenności” w obszarach, w których przynosi to wartość dodaną. To zadania aktualne, mądre, uniwersalne, ponadczasowe i bardzo potrzebne Polakom. Najważniejsze jest, aby tę wartościową zasadę kontynuować. Koncert jest skierowany do mieszkańców powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego. Mamy nadzieję, że spotkanie będzie dobrą okazją do prezentacji dorobku Unii Europejskiej, wymiany poglądów i opinii przez uczestników zadania. Ufamy, że rezultaty wydarzenia przełożą się w bezpośredni sposób na rozwój społeczeństwa obywatelskiego, a także przyczynią się do większej współpracy między obywatelami w imię tworzenia lepszej przyszłości - przekonują organizatorzy koncertu z Klubu Sportowego „Koziołek” w Kędzierzynie-Koźlu.
W ramach wydarzenia prowadzone będą konkursy, warsztaty, marszobieg dla Europy, regaty oraz prezentacje zespołów tanecznych i muzycznych na scenie poświęcone członkostwu Polski w UE.
Koncert będzie doskonałą okazją do zaprezentowania umiejętności artystycznych mieszkańców regionu. Zastosujemy nową grę terenową pn. „Kędzierzyn-Koźle wczoraj i dziś”, która bazować będzie na przygotowanej trasie turystycznej City Walk wybudowanej z funduszy europejskich. Będzie też szereg innych atrakcji takich jak: warsztaty w wykonywaniu szlajfki i zapaski śląskiej oraz śpiewu i tańca.
Niesamowitą atrakcją będą regaty na cześć wejścia Polski do UE. Uczestnicy koncertu będą mogli wziąć udział w konkursie wiedzy na temat Unii Europejskiej. Wszystkie wymienione działania będą odbywały się podczas całego dnia. Zaczynamy w południe od regat, aby następnie przejść do gry terenowej. Tuż przed wydarzeniem muzycznym i w jego trakcie prowadzone będą warsztaty z tańca i tkanin śląskich. Obok sceny wystawione będą stoiska z prezentacją dorobku i atrakcjami przygotowanymi przez naszych partnerów wśród których znaleźli się: Towarzystwo Aktywności Obywatelskiej, Bunker King, Ochotnicza Straż Pożarna, Nadleśnictwo Kędzierzyn, Hufiec Pracy z Kędzierzyna-Koźla, Związek Międzygminny „Czysty Region” oraz liczne stowarzyszenia i szkoły, które korzystają z funduszy europejskich. Zespół ratowniczy LIFE prowadzić będzie szkolenie z udzielania pierwszej pomocy. Podopieczni hufca pracy będą zajmowali się malowaniem twarzy i wykonywaniem figur z balonów. Dzieci uczestniczyć będą w zabawie na dmuchańcach.
Z kolei atrakcyjne nagrody zachęcą mi.in do udziału w teście wiedzy o Unii Europejskiej, regatach, marszobiegu i grze terenowej.
W wydarzeniu wezmą udział artyści prowadzący projekt „Dobre Koncerty”: Agnieszka Zabrzeska-Webber, Kaja Kosowska, Wojciech Poprawa, którzy przeniosą uczestników wydarzenia w czasie, w towarzystwie arcydzieł muzyki klasycznej oraz największych przebojów muzyki popularnej z całego świata.
Damian „Struna” Surow z przyjaciółmi zaprezentuje utwory autorskie. Artysta znany jest ze sceny krajowej, grał u boku takich gwiazd, jak: Mateusz Ziółko, Michał Grobelny, Grzegorz Hyży i wielu innych. Występował na prestiżowych festiwalach jak chociażby KFPP w Opolu, Top Tendy, Festiwal Piosenki Rosyjskiej w Zielonej Górze, jak również w programach telewizyjnych: Must Be The Music, Jaka to Melodia, Szansa na Sukces, Kawa czy Herbata, Pytanie na Śniadanie.
Nieco starsi artyści zrzeszeni w Stowarzyszeniu Zespołu Pieśni i Tańca Komorno zaprezentują się z repertuarem Polskich Tańców Narodowych. Przez lata swojej działalności ZPiT „Komorno” uczestniczył w licznych przeglądach, konkursach, imprezach w krajowych i zagranicznych. Cieszy się dużą popularnością, czego wyrazem są liczne nagrody i wyróżnienia. Wielokrotnie uczestniczył w nagraniach telewizyjnych i radiowych. Popularyzuje obrzędy i zwyczaje regionu śląskiego jak również innych regionów Polski. Zespół posiada bogaty repertuar, na który składają się tańce, pieśni oraz bogaty zestaw kostiumów z różnych regionów Polski. Podczas koncertu z „Koziołkiem” wystąpi również grupa taneczna „Folk Fantazja”, która zaprezentuje się w przepięknych strojach z okresu Księstwa Warszawskiego. Na scenie wystąpią podopieczni ze Szkoły Tańca „Orian – Show” tj. dziecięcy zespół „Cuxy” z Polskiej Cerekwi wraz z solistką Agatką Griner z Zakrzowa. Pieśni i tańce naszego regionu zaprezentuje na scenie Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca „Większyce”.
Koncert „Europejskie Opolskie - 20 lat członkostwa w Unii Europejskiej - Koncert z Koziołkiem” będzie mieć także wymiar charytatywny. W jego trakcie prowadzona będzie zbiórka dla dwuletniej Amelii Petryszyn, która cierpi na zespół Retta. Wykryto go u niej w połowie maja 2023 roku i jest to choroba uwarunkowana genetycznie. Spotyka się go niemal wyłącznie u dziewczynek, chłopcy zazwyczaj umierają jeszcze przed narodzinami. Zaburzenie ujawnia się zwykle między 6 a 18 miesiącem życia dziecka, kiedy to następuje regres, który z każdym miesiącem odbiera maluchowi sprawność i nabyte umiejętności, jak mowę czy zdolność chodzenia.
Do przeprowadzenia koncertu wybrano miejsce dostępne i przystosowane do prowadzenia podobnych imprez i spotkań w Miejskiej Strefie Relaksu. Przygotowany zostanie darmowy poczęstunek (kołacz śląski i napoje).
Szczegóły na poniższym plakacie.
Napisz komentarz
Komentarze