Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Kędzierzynie-Koźlu wraz ze Stowarzyszeniem Uniwersytetu Trzeciego Wieku „Ziemi Kozielskiej” przeprowadza cyklicznie akcje edukacyjne z przedstawicielami poszczególnych oddziałów tutejszego szpitala.
Dzisiejsze spotkanie (13 marca) zorganizowane w Domu Kultury Koźle, przy ul. Skarbowej poświęcono profilaktyce jaskry i zaćmy.
Szacuje się, że w naszym kraju na jaskrę choruje 800 tysięcy osób, z czego ponad połowa wciąż nie została zdiagnozowana i właśnie w tym momencie nieodwracalnie traci wzrok. Dlatego tak ważna jest szybka diagnoza. I dlatego tak wartościowe są inicjatywy, jak ta obecna.
- Problem jaskry jest dotkliwy zwłaszcza dla naszej społeczności, bo jednak zaczyna on narastać po 60. roku życia. Nasza inicjatywa oraz SP ZOZ-u sprowadza się do spotkań z ordynatorami wszystkich oddziałów kozielskiego szpitala. Mamy już za sobą spotkania z kierownikami oddziału wewnętrznego i urologicznego. Dziś mamy przedstawicielkę oddziału okulistycznego. Są to comiesięczne spotkania, otwarte dla wszystkich chętnych. Każdy może przyjść posłuchać i zadawać pytania. Cieszy mnie wysoka frekwencja i to, że ludzie zaczęli naprawdę dbać o swoje zdrowie. Ten cykl spotkań mamy do czerwca, potem nastąpi wakacyjna przerwa i ponownie ruszamy od października - zapowiada prezes Uniwersytetu Trzeciego Wieku „Ziemi Kozielskiej”, Teresa Bączkowska.
- Przeprowadzamy cykliczne spotkania w różnych specjalizacjach i cieszę się, że słuchacze UTW tak chętnie korzystają z tej możliwości. Ta frekwencja jest mniej więcej o 15-20 procent wyższa niż na poprzednim spotkaniu. Liczymy na to, że tych osób będzie przybywać, ponieważ profilaktyka jest kluczem do tego, aby cieszyć się dobrym zdrowiem jak najdłużej - przekonuje Jarosław Kończyło, dyrektor SP ZOZ w Kędzierzynie-Koźlu.
Kierownik oddziału okulistycznego kozielskiego szpitala Anna Banaś-Cebula przekonywała podczas spotkania, że warto zadbać o swoje zdrowie i skorzystać z nieodpłatnych badań profilaktycznych w kierunku jaskry.
- Aktualnie obchodzimy Światowy Tydzień Jaskry, w którym nasz oddział bierze czynny udział. Codziennie przeprowadzamy badania profilaktyczne w kierunku jaskry. Mamy zaplanowane przebadanie około 200 osób po 18 roku życia, także jest to bardzo duża grupa pacjentów. Natomiast problem jaskry dotyczy nawet dzieci. Zatem każdy powinien dbać o swoje oczy, zarówno osoby powyżej 20. 30. czy też 40. roku życia, a nie tylko seniorzy. Prowadziliśmy zapisy telefoniczne na te badania. Zainteresowanie było tak ogromne, że lista osób zakwalifikowanych do przebadania jest już zamknięta - wyjaśniła pani kierownik.
Napisz komentarz
Komentarze