Reklama
sobota, 23 listopada 2024 21:16
Reklama
Reklama
Reklama

Sponatniczny protest mieszkańców w sprawie pików benzenu

Występujące od kilku dni piki benzenu w Kędzierzynie-Koźlu poważnie zaniepokoiły część mieszkańców. Niektórzy skrzyknęli się i w piątek 25 października zorganizowali protest w centrum miasta.
Kliknij aby odtworzyć
Drogi użytkowniku! Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.

Przez kilka kolejnych dni stacja pomiarowa Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska zlokalizowana na osiedlu Piastów wykazywała wysokie stężenie benzenu w godzinach nocnych i porannych. Apogeum nastąpiło 25 października o piątej rano, gdy wskaźniki pokazały 164,2 µg/m3. Problem w tym, że w Polsce obowiązują normy średnioroczne, a ta dla benzenu wynosi 5 µg/m3 i w naszym mieście od kilku lat nie jest przekraczana.

To jednak nie przekonuje wszystkich i wielu zaniepokojonych mieszkańców wyraża swoje opinie na portalu społecznościowym. Tam też padł pomysł, by zorganizować spontaniczny protest. W piątek o godz. 16 przed Domem Kultury „Chemik” zebrało się kilkadziesiąt osób.

- Chcemy zwrócić uwagę na problem, który dotyka mieszkańców tego miasta. Od wielu lat mówi się o benzenie. Piki pojawiają się regularnie, ale odnosimy wrażenie, że nikomu nie zależy na tym, aby ukrócić to zjawisko. Gdzie są władze miasta, powiatu i województwa? Gdzie są politycy i parlamentarzyści, którzy tyle obiecywali w trakcie kampanii wyborczych? - padały opinie mieszkańców.

Następnie około 50 osób zaczęło przechadzać się wokół ronda im. Konstantego Chmielewskiego, utrudniając ruch kierowcom. Ci w większość wykazywali się zrozumieniem i cierpliwie czekali na swoją kolej, żeby przejechać.

Na dniach Komitet Ochrony Powietrza, działający w Kędzierzynie-Koźlu, ma zamiar zorganizować protest na większą skalę, najprawdopodobniej przed urzędem miasta. Głośno myśli się też o blokadzie zakładów przemysłowych na terenie miasta, które są na liście potencjalnych emitentów benzenu.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

and 30.10.2019 09:31
Panie radny Piasecki co Pan obiecywał na temat benzenu w trakcie kampanii wyborczej co Pan dotychczas zrobił w tym temacie jesteśmy bardzo ciekawi

Cv 28.10.2019 18:26
Dla mnie jest to nie normalne, wiadomo kto to robi, a urzędnicy z Panią Sabinką udają wariatów.... Ze benzen powstaje w przydomowych kotłowniach. Mnie osobiście w Kędzierzyn nic nie trzyma. W nie dalekiej przyszłości będę musiał się stąd wyprowadzic. Nie będę tu prowadził firmy i płacił podatków. Mija 11 lat jak tu zamieszkalem i początkowo nie zdawałem sobie sprawy co tu się dzieje. Popieram protesty ludzi i mam nadzieję że wkoncu coś się zmieni.

Andrzej. 27.10.2019 08:00
Psy szczekają a karawana idzie dalej. Niech sam minister Ochrony środowiska przyjedzie i nic nie zrobi. Dlaczego??? Bo trzeba by zamknąć jak Czarnobyl cały teren Holdingu Blachownia. Tykającą bombę zegarową z nieczynnymi instalacjami, zbiornikami i basenami pełnymi różnego rodzaju,, syfem,, typu smoła, naftalen, pak płynny itd. Większość tego chemicznego gówna jest na bazie benzenu. Druga rzecz. Grupa Azoty i Arcelor Mittal Steel. Dwa potężne koncerny. Jeden jest odbiorcą benzenu drugi pośrednio producentem. Produkcja koksu wiąże się z wytwarzaniem benzolu koksowniczego jako produktu ubocznego który jest przetwarzany na benzen w Petrochemii Blachownia. Z tamtąd dalej w świat. Azoty, Ostrawa, Brzeg Dolny. Niemożliwe jest zamknięcie lub likwidacja dwóch największych w województwie zakładów które dają zatrudnienie kilku tysiącom ludzi.Kontrole oczywiście odbywają się a jakże. I co??? A no nic. Firmy oczywiście inwestują w ochronę środowiska z jakim skutkiem to widzimy. Proponowałbym panom i paniom z WIOŚ łaskawie ruszyć cztery litery w teren a nie patrzyć na tabelki i wykresy w laptopie lub komputerze. Udawać że niby wszystko jest ok bo nie jest. Sytuacja patowa jest i była. Problemu nie usunie się ale można go zminimalizować w jakiś sposób.

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: kibiceTreść komentarza: A kto w przyszłym sezonie za Janusza? I innych?Data dodania komentarza: 23.11.2024, 18:50Źródło komentarza: ZAKSA Kędzierzyn-Koźle pewnie pokonała Barkom Każany Lwów. ZDJĘCIAAutor komentarza: WiesławTreść komentarza: Styropian biały zwykły o grubości 10 cm. jest moim zdaniem wystarczający do ocieplenia i izolacji z zewnątrz ścian budynku przy ścianach z pustaka białego. Fachowiec badał termoizolacyjność ścian i wyszła znakomicie.Data dodania komentarza: 23.11.2024, 15:52Źródło komentarza: Jaką grubość styropianu wybrać na ocieplenie domu?Autor komentarza: inżbudTreść komentarza: Izolację termiczną dobiera się na podstawie obliczeń aby spełnić normowy współczynnik U. Zależy to od grubości, rodzaju i materiału przegrody zewnętrznej oraz kilku innych czynników. Nie od pana Mietka z hurtowni, który wam powie że na dach daje się tyle i już.Data dodania komentarza: 23.11.2024, 15:25Źródło komentarza: Jaką grubość styropianu wybrać na ocieplenie domu?Autor komentarza: MałoszlachetnyTreść komentarza: Są 13stki, 14stki, 800+, kredkowe, zapomogi, dopłaty do czynszów, bezpłatna opieka zdrowotna, darmowe leki dla seniorów, ulgi na dzieci itp. Chcecie zobaczyć prawdziwą biedę to przejedźcie się do Afryki.Data dodania komentarza: 23.11.2024, 15:21Źródło komentarza: Ruszyła Szlachetna Paczka. Tysiące rodzin czeka na wsparcieAutor komentarza: Wysoki brunetTreść komentarza: Ja ociepliłem willę 5 lat temu jedynie 20cm styropianu. Przy obecnych cenach gazu już żałuję, że tylko tyle.Data dodania komentarza: 23.11.2024, 14:15Źródło komentarza: Jaką grubość styropianu wybrać na ocieplenie domu?Autor komentarza: WojtekTreść komentarza: Kiedyś według norm i specjalistów warstwą nieprzemarzalną i najlepszą było 5cm a teraz najlepiej dom wykroić z jednego kawałka styropianu i to z malutką dziurką do wchodzenia.Data dodania komentarza: 23.11.2024, 12:37Źródło komentarza: Jaką grubość styropianu wybrać na ocieplenie domu?
Reklama
zachmurzenie małe

Temperatura: 0°C Miasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1025 hPa
Wiatr: 18 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklamadotacje rpo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna