Jak nas poinformowano, choć na ten moment nie zostały podjęte żadne działania zmierzające do likwidacji szkoły w Roszowickim Lesie, w samorządzie bacznie przyglądają się placówkom oświatowym na swoim terenie i przeliczają koszty funkcjonowania szkół podstawowych.
Spośród 38 uczniów uczęszczających obecnie do Publicznej Szkoły Podstawowej w Roszowickim Lesie 7 dzieci to pierwszoklasiści, 6 to drugoklasiści, a 9 - trzecioklasiści. W klasie IV uczy się 7 dzieci, a w klasie VII – 9. Brak oddziałów klas V, VI i VIII.
- Trwa nabór do klas pierwszych szkół podstawowych w roku szkolnym 2023/2024. W obwodzie szkoły w Roszowickim Lesie zamieszkuje 7 uczniów. Tylko dwóch z nich zostało zapisanych do tej szkoły. Natomiast w całej północnej części gminy, tj. w miejscowościach: Landzmierz, Cisek, Roszowicki Las, Sukowice i Steblów, od września naukę w klasie I rozpocznie 18 dzieci - mówi wójt gminy Cisek Rajmund Frischko.
Dodaje, że stosunkowo najlepsze warunki rozwojowe uczniów stwarzają średnio liczne grupy klasowe. I wyjaśnia, że w takiej właśnie grupie najwięcej rodzajów potrzeb społecznych jest zaspokojonych na optymalnym i umiarkowanym poziomie.
- Podstawową wadą klas mało licznych jest zbyt mała liczba kolegów i koleżanek i w konsekwencji zatarcie poziomu rywalizacji, satysfakcji i prawidłowych relacji między uczniami - tłumaczy wójt Frischko. - Liczebność klas na tak niskim poziomie w żaden sposób nie pozwala na efektywne zarządzanie placówką, a mimo iż aspekt finansowy nie może być główną determinantą decyzji o likwidacji szkoły, jest to jednak istotny czynnik, który w obecnej sytuacji musi być brany pod uwagę - nadmienia.
W stosunku do liczby uczniów, koszty funkcjonowania szkoły w Roszowickim Lesie są wysokie. W przeszłości istniały plany - na wypadek jej likwidacji - adaptacji budynku na cele opieki nad młodszymi dziećmi.
- Możliwość powstania na terenie gminy Cisek żłobka lub klubu malucha mieliśmy już w 2019 roku, kiedy to gmina pozyskała 450 tys. zł z programu Maluch+ na utworzenie klubiku dziecięcego. W planach gminy było wtedy zamknięcie PSP w Roszowickim Lesie i przekształcenie budynku właśnie na potrzeby takowego klubiku - przypomina Rajmund Frischko. - Niestety, opolski kurator oświaty, mając na uwadze sprzeciw rodziców uczniów uczęszczających do tej placówki, nie wyraził zgody na jej zamknięcie. Z tego powodu gmina została zmuszona do rezygnacji z dofinansowania i zwrócenia środków - precyzuje.
Dodaje, że w nowym programie Maluch+, którego nabór prowadzony był w tym roku, zgodnie z algorytmem, dla gminy Cisek przewidziano środki na utworzenie miejsc w klubiku w kwocie ok. 500 tys. zł.
- Niestety, jest to kropla w morzu potrzeb, gdybyśmy chcieli mówić o budowie nowego budynku - nie ukrywa włodarz.
Napisz komentarz
Komentarze