Z tej okazji w czwartek, 1 grudnia w siedzibie Łukasiewicz - ICSO "Blachownia" odbyła się konferencja, podczas której zaprezentowano m.in. innowacyjne procesy i przełomowe technologie. Jednym z tematów była kawa oraz wykorzystanie jej fusów po wypiciu.
Ta konferencja jest takim ukoronowaniem obchodów jubileuszu siedemdziesięciolecia naszego instytutu. Kawa jest elementem naszej działalności badawczej. Wiele aspektów i procesów związanych zarówno z przechowywaniem, jak i wypalaniem kawy związanych jest ściśle z procesami chemicznymi, badaniami analitycznymi, fizykochemicznymi, czy badaniami mechanicznymi. Rysują się już kolejne plany związane z wykorzystaniem fusów, z których wytwarzane są chociażby kosmetyki - powiedziała Iwona Szwach, dyrektor Sieci Badawczej Łukasiewicz - ISCO "Blachownia".
W ramach obchodów 70-lecia odbyło się uroczyste otwarcie nowego Centrum Gospodarki o Obiegu Zamkniętym, gdzie na gości czekała niespodzianka w postaci występu Teatru Ognia "Nam-TERA", który zaprezentował LED Show. Podpisano także listy porozumienia o współpracy pomiędzy Łukasiewicz - ICSO "Blachownia", a Wojskowym Instytutem Higieny i Epidemiologii im. gen. Karola Kaczkowskiego, OnlyBio.life S.A. oraz Advances Biocomponents Poland sp z o.o.
Nowy budynek będzie gościł w swoich murach grupę badawczą procesów ciśnieniowych, której działalność ukierunkowana będzie na rozwój technologii wpisujący się w gospodarkę obiegów zamkniętych. Oprócz tych procesów wodorowych, wysokociśnieniowych, będą również prowadzone badania z wykorzystaniem amoniaku. Rozpoczynamy również badania w kierunku rozwijania nowego obszaru dla naszego instytutu, czyli recyklingu chemicznego. I to są nasze wyzwania na przyszłość, które ulokujemy w tym nowym budynku. Będziemy go też doposażać na przestrzeni czasu w najnowszą aparaturę do tego typu badań - dodała Iwona Szwach.
W związku z powstaniem nowej hali w Łukasiewicz - ICSO "Blachownia" odbywa się proces rekrutacji na nowych pracowników. Jak zaznaczyła dyrektor sieci - instytut czeka na młodych pasjonatów w zakresie prowadzenia badań w obszarze chemii organicznej, ale także fizyków i informatyków.
Dzisiejszy jubileusz jest świetną okazją, aby mogli się spotkać przedstawiciele biznesu, uczelni, i innych instytutów badawczych, których gościmy w naszych progach. Jest to czas i miejsce, aby porozmawiać nie tylko o tym, co aktualnie robimy, ale także o planach na przyszłość - powiedziała dyrektor Sieci Badawczej Łukasiewicz - ISCO "Blachownia", życząc współpracownikom i pracownikom kolejnych jubileuszy i aby to było miejsce do realizacji ich pasji oraz celów zawodowych.
Napisz komentarz
Komentarze