Reklama
środa, 22 stycznia 2025 22:58
Reklama
Reklama
Reklama

Jak się bronić przed piratami domenowymi?

Czy wiesz co oznacza pojęcie cybersquatting? Jest to jeden z bardzo poważnych problemów, na który jako przedsiębiorca musisz być przygotowany. O co chodzi? O szantaż domenowy przez tzw. piratów domenowych. Wiele osób myśli, że samo „kupienie” firmowej domeny daje im prawa do marki. To mit. O silną ochronę nazwy i logo musisz zadbać sam. Poniżej wyjaśnię Ci w jaki sposób możesz przygotować się na niebezpieczeństwa czyhające w świecie internetu.
  • Źródło: Materiał partnera
Jak się bronić przed piratami domenowymi?

Domena internetowa - czyli tak naprawdę co?

Większość przedsiębiorców pozostaje w mylnym przekonaniu, że są właścicielami domeny. W żadnym wypadku tak nie jest. Jako abonent zyskujesz jedynie prawo do korzystania z konkretnej domeny przez określony czas. Co więcej, choć korzystasz od lat z domeny, to może być ona formalnie zastrzeżona na kogoś innego, np. Twojego pracownika. To niebezpieczne, bo jeżeli dojdzie między Wami do konfliktu, to taka osoba może Cię odciąć od firmowej skrzynki mailowej.

A czym w ogóle od strony prawnej jest domena?

Jest to po prostu adres, pod którym można odnaleźć Twoje treści. Powszechnie nie używa się bowiem adresów IP (czyli ciągów cyfr), a nazw domen, które są czytelne dla człowieka. Kto odpowiada za rejestrację i utrzymywanie domen w Polsce? Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa. Wiele komercyjnych firm, które umożliwia rejestrację adresu domeny, to w praktyce pośrednicy pomiędzy NASK a abonentem.

Zobacz również:

 

Kim są piraci domenowi i jak działają?

Najprościej rzecz ujmując, są to osoby, które w oparciu o wolne domeny internetowe próbują na tym zarobić. Nie byłoby w tym nic złego, gdyby nie to, że wybierają domeny z cudzymi nazwami firm i próbują je później takim podmiotom odsprzedać. 

Istnieje kilka rodzajów szantażu domenowego:

  • Cybersquatting - tutaj pirat rejestruje domenę z użyciem Twojej nazwy firmy i oferuje Ci jej odsprzedaż. Brzmi bezczelnie? Oczywiście, że tak. Tym bardziej, że bez ogródek pirat poinformuje Cię, że w razie Twojej odmowy domenę zaoferuje Twoim konkurentom.
  • Typosquatting - czyli klasyczny czeski błąd, pozorna literówka w nazwie firmy, którą wielu użytkowników sieci może przeoczyć. Np. zamiast adresu Google.com jest Gogle.com.
  • Cyberwildcatting - jest to cybersquatting na skalę masową. Co więcej, może tu dojść nawet do rejestracji fikcyjnych domen, które dopiero mają szansę pojawić się na rynku.
  • Cybersmearing - tutaj chodzi o ośmieszanie firmy, która działa pod konkretną nazwą przez jej karykaturalne przedstawienie. Zazwyczaj chodzi tu o prześmiewcze przeredagowanie nazwy firmy lub dodanie ośmieszającej grafiki, np. do logo w treści strony.

 

Czy prawo chroni adres domeny internetowej?

Kto może być piratem domenowym? Tak naprawdę każdy. Co gorsza, może nim być także Twój były wspólnik lub pracownik. Być może Cię zaskoczę, ale w pewnych sytuacjach korzystnym wyjściem będzie dogadanie się z taką osobą. Chodzi o przypadek, kiedy taka osoba jest abonentem domeny, na której stoi Twój sklep czy skrzynka mailowa. Istnieje bowiem ryzyko, że bardzo łatwo odetnie Cię wtedy od klientów.

Trzeba zacząć od tego, że źródeł ochrony domeny należy szukać w ramach prawnej ochrony marki. Jeżeli będziesz w stanie wykazać, że przysługuje Ci prawo do nazwy albo logo, to masz realne szanse skutecznie walczyć z szantażem domenowym. 

Teoretycznie istnieją darmowe regulacje prawne, na podstawie których możesz żądać zaprzestania naruszeń Twoich praw do marki firmy. Niemniej w praktyce wszystko jest w rękach sądu, który będzie rozstrzygał ewentualny spór. W takim przypadku będziesz musiał zebrać obszerny i przekonujący materiał dowodowy. No chyba, że posiadasz zarejestrowany znak towarowy.

 

Ustawa o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji a cybersquatting

Jej przepisy mają na celu ochronę rynku i działających na nim przedsiębiorców przed czynami nieuczciwej konkurencji. Szantaż domenowy niewątpliwie takim czynem jest. To działanie sprzeczne z dobrymi obyczajami.

Nawet sam fakt wykupienia domeny i brak aktywności na stronie może być tak zakwalifikowany. U klientów może to wywoływać mylne przeświadczenie, że dana marka nie jest obecna w internecie albo co gorsza zniknęła z rynku. Prawo zabezpiecza nazwę firmy nawet bez rejestracji w Urzędzie Patentowym, jednak poziom tej ochrony jest zwykle mocno ograniczony.


Dobra osobiste a cybersmearing i typosquatting

Ośmieszanie przedsiębiorcy w oczach konsumentów może naruszać jego dobra osobiste w sytuacji, gdy domena składa się z imienia i nazwiska. Te dane zazwyczaj pozwalają na identyfikację w kontekście konkretnej branży. To samo dotyczy pseudonimu.

Jeżeli więc Twój niezadowolony klient złośliwie zarejestruje domenę, która w adresie i treści będzie Cię oczerniać, to możesz spornie próbować mu ją przejąć.

 

Prawo autorskie do adresu domeny?

Bardzo często osoby, które wymyśliły nazwę dla swojej firmy, żyją w przekonaniu, że przysługują im do niej prawa autorskie. Tym bardziej są przekonane, że skoro ta nazwa znalazła się w adresie domeny internetowej, to w oparciu o te przepisy jest ona chroniona.

To czysta teoria. W praktyce bowiem na taką ochronę zasługują jedynie na tyle długie i skomplikowane słowa, że można w nich odnaleźć piętno twórcze artysty. Zwykle dostatecznie złożone dzieła słowne to wiersze bądź książki. Krótkie jednostki słowne się do tego nie nadają. A wynika to z tego, że znak towarowy, czy to zarejestrowany czy niezarejestrowany, ma zapadać w umyśle odbiorcy. Im jest prostszy tym lepiej. Tylko to przekreśla myślenie o ochronie prawnoautorskiej.

 

Czy rejestracja znaku towarowego pomoże w ochronie domeny?

Nie zaskoczę Cię stwierdzeniem, że świadectwo ochronne wydane w związku z rejestracją znaku towarowego to fantastyczne zabezpieczenie przed piratami domenowymi. Dlaczego? Ponieważ w razie sporu z takim naciągaczem, kluczowe będzie wykazanie, że masz prawa do marki.

Przy formalnej rejestracji to banalnie proste. Pokazujesz jedynie świadectwo ochronne. To odwraca ciężar dowodowy. Skoro przeciwnik nie zgadza się z twierdzeniem, że masz wyłączność do danej nazwy to może próbować takie prawo unieważniać. Jak się domyślasz nie jest to proste ani tanie.

Jeżeli bazujesz tylko na darmowej ochronie, to istnieje duże ryzyko, że pirat bądź konkurent zarejestruje znak towarowy na siebie. Co wtedy? Czeka Cię spór nie tylko o odebranie domeny internetowej, ale również o unieważnienie znaku towarowego.

 

Kradzież domeny z pomocą Urzędu Patentowego

Powyższe stwierdzenie brzmi absurdalnie, ale w praktyce jest to możliwe! Dlaczego? Ponieważ w Urzędzie Patentowym obowiązuje zasada kto pierwszy, ten lepszy. Dlatego właśnie działanie i budowanie pozycji na rynku bez zarejestrowanego znaku towarowego jest bardzo ryzykowne.

Aktualny troll domenowy może się dodatkowo stać trollem patentowym. Jest to o tyle gorsza sytuacja, że uzyska wtedy narzędzie prawne, w oparciu o które łatwo usunie Cię z Allegro czy Facebooka. Wszystko bez udziału sądu czy prawników. Wystarczy jeden mail ze skargą oraz skan świadectwa ochronnego.

Jeżeli taka osoba równocześnie pozbawi Cię skrzynki mailowej, to właściwie odcięty od klientów stracisz płynność finansową. Wnioski z tego artykułu są więc dwa. Po pierwsze musisz być abonentem swojej domeny, a nie tylko opłacać za nią faktury. A po drugie, czym prędzej zastrzeż swój znak towarowy w Urzędzie Patentowym. Dzięki temu trolle patentowe nie będą Cię brać pod uwagę jako potencjalnej ofiary.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: AlinaTreść komentarza: Ależ ja podziwiam Pana Owsiaka za perfekcyjnie zorganizowany biznes. Jestem pewna, że nie można Mu zarzucić żadnych przestępstw przeciwko prawu. Moje uwagi dotyczą raczej odsłonięcia mechanizmów jak to wszystko się kręci. Np genialne oklejanie serduszkami darczyńców i niech się wstydzą wszyscy, którzy serducha przyklejonego nie mają. Np udostępnianie darmowo w mediach lokalnych i ogólnokrajowych czasu antenowego. Wspomaganie przez gminy bezpłatnie obsługi imprezy przez pracowników w czasie ich godzin pracy. itp, itd. Żadna inna organizacja czy fundacja nie ma takiego bezpłatnego wspomagania.Data dodania komentarza: 22.01.2025, 21:04Źródło komentarza: 33. finał WOŚP w Kędzierzynie-Koźlu. Będą koncerty, kwesta, licytacje i inne atrakcje A Autor komentarza: AnetaTreść komentarza: Mogę powiedzieć, że doktor Wątuła Tomasz, były prezydent miasta, który nadal jest lekarzem, niczego nie zatrzymuje! Nadal robi nielegalne rzeczy, najwyraźniej uważa, że ​​nikt mu nie może powiedzieć, że może robić, co chce i gdzie chce! Najwyraźniej nie boi się też więzienia ani procesu. Teraz pracuje w szpitalu w mieście Rawicz , I wyobraźcie sobie, że kieruje także oddziałem terapeutycznym, pracuje jako lekarz na oddziale geriatrycznym, a także na oddziale ZOL. Wyobraź sobie, że pracujesz 3 dni w tygodniu na trzech stanowiskach! Wykonanie tego efektywnie jest fizycznie niemożliwe! !! Moja babcia była na oddziale geriatrycznym, gdzie oficjalnie leczył ją doktor Wątuła ,ale w rzeczywistości okazało się, że po prostu zmusza lekarza z Białorusi, który nawet nie ma prawa wykonywania zawodu lekarza , być lekarzem, aby leczył za niego ludzi! Ten lekarz sam leczy ludzi, umawia się na wizyty, bada ludzi, robi wypisy pod nazwiskiem doktora Wąntuła, kiedy nawet nie jest w pracy. I doktor Wątuła, najwyraźniej otrzymuje za to pieniądze, wszystko mu się podoba, bo praca jest wykonywana, ale on nie pracuje! Tak więc doktor Wątuła znalazł pracę, zmusza innych do pracy dla niego, a sam otrzymuje przywileje! Myślę, że na oddziale terapeutycznym jest podobnie! Byłam zszokowana, gdy dowiedziałam się o tym wszystkim, a potem przeczytałam o nim w Internecie! Jak kierownictwo szpitala mogło w ogóle wyznaczyć taką osobę na stanowisko kierownicze!? Co oni myśleli? Osoba ta w dalszym ciągu dopuszcza się czynów niezgodnych z prawem, ukrywając się za maską życzliwej i współczującej osoby! Przyzwyczaiłam się do sprawdzania osób, którym powierzam swoje zdrowie i zdrowie mojej rodziny! I bardzo się zdenerwowałam, gdy dowiedziałam się, jak działa doktor Wątuła i jak od niego zależy zdrowie i życie chorych ludzi !Data dodania komentarza: 22.01.2025, 21:01Źródło komentarza: Tomasz Wantuła, były prezydent miasta, oraz jego zastępca zostali uznani za winnych złamania prawaAutor komentarza: AnetaTreść komentarza: Mogę powiedzieć, że doktor Wątuła Tomasz, były prezydent miasta, który nadal jest lekarzem, niczego nie zatrzymuje! Nadal robi nielegalne rzeczy, najwyraźniej uważa, że ​​nikt mu nie może powiedzieć, że może robić, co chce i gdzie chce! Najwyraźniej nie boi się też więzienia ani procesu. Teraz pracuje w szpitalu w mieście Rawicz , I wyobraźcie sobie, że kieruje także oddziałem terapeutycznym, pracuje jako lekarz na oddziale geriatrycznym, a także na oddziale ZOL. Wyobraź sobie, że pracujesz 3 dni w tygodniu na trzech stanowiskach! Wykonanie tego efektywnie jest fizycznie niemożliwe! !! Moja babcia była na oddziale geriatrycznym, gdzie oficjalnie leczył ją doktor Wątuła ,ale w rzeczywistości okazało się, że po prostu zmusza lekarza z Białorusi, który nawet nie ma prawa wykonywania zawodu lekarza , być lekarzem, aby leczył za niego ludzi! Ten lekarz sam leczy ludzi, umawia się na wizyty, bada ludzi, robi wypisy pod nazwiskiem doktora Wąntuła, kiedy nawet nie jest w pracy. I doktor Wątuła, najwyraźniej otrzymuje za to pieniądze, wszystko mu się podoba, bo praca jest wykonywana, ale on nie pracuje! Tak więc doktor Wątuła znalazł pracę, zmusza innych do pracy dla niego, a sam otrzymuje przywileje! Myślę, że na oddziale terapeutycznym jest podobnie! Byłam zszokowana, gdy dowiedziałam się o tym wszystkim, a potem przeczytałam o nim w Internecie! Jak kierownictwo szpitala mogło w ogóle wyznaczyć taką osobę na stanowisko kierownicze!? Co oni myśleli? Osoba ta w dalszym ciągu dopuszcza się czynów niezgodnych z prawem, ukrywając się za maską życzliwej i współczującej osoby! Przyzwyczaiłam się do sprawdzania osób, którym powierzam swoje zdrowie i zdrowie mojej rodziny! I bardzo się zdenerwowałam, gdy dowiedziałam się, jak działa doktor Wątuła i jak od niego zależy zdrowie i życie chorych ludzi !Data dodania komentarza: 22.01.2025, 20:57Źródło komentarza: Tomasz Wantuła, były prezydent miasta, oraz jego zastępca zostali uznani za winnych złamania prawaAutor komentarza: hihiTreść komentarza: ale ta Pani ma ładne oczyData dodania komentarza: 22.01.2025, 18:45Źródło komentarza: Kibice ZAKSY Kędzierzyn-Koźle wspierają nasze schronisko dla zwierzątAutor komentarza: lolTreść komentarza: ale jaja mam autyzm!!!Data dodania komentarza: 22.01.2025, 18:45Źródło komentarza: Salwy śmiechu w Kameleonie. Królował stand-up. ZDJĘCIAAutor komentarza: XxxTreść komentarza: Pablito mentalnie to chyba w głębokim prl-u siedzisz. Państwo nie jest od kupowania sprzętu do szpitali, tylko od płacenia za świadczenia zdrowotne.Data dodania komentarza: 22.01.2025, 18:16Źródło komentarza: 33. finał WOŚP w Kędzierzynie-Koźlu. Będą koncerty, kwesta, licytacje i inne atrakcje
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 1°C Miasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1014 hPa
Wiatr: 21 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna