Reklama
sobota, 2 listopada 2024 19:15
Reklama
Reklama
Reklama

W wodzie stwierdzono obecność chlorków. To jednak nie może być przyczyną śnięcia ryb

Odpowiedź na pytanie, co jest źródłem zanieczyszczenia wód Kanału Gliwickiego, mogą dać wyniki badań, jakie przeprowadza Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Opolu. Badania są rozciągnięte w czasie, tak by wykluczyć zdarzenie pojedyncze.
W wodzie stwierdzono obecność chlorków. To jednak nie może być przyczyną śnięcia ryb

Autor: W

Odpowiedź na pytanie, co jest źródłem zanieczyszczenia wód Kanału Gliwickiego, mogą dać wyniki badań, jakie przeprowadza Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Opolu. O działaniach opolskiego WIOŚ pisaliśmy w materiale Śnięte ryby w Kanale Gliwickim. Niebawem poznamy wyniki badań WIOŚ.

Kiedy 4 sierpnia skontaktowaliśmy się z rzecznik prasową WIOŚ w Opolu Sylwią Stemplewską, znane były wyniki badań próbek wody pobranych z Kanału Gliwickiego 14 lipca.

- Pierwsze wyniki badań wykazały obecność chlorków. Jednak, co podkreślamy, nie mogły być one przyczyną śnięcia ryb. Stwierdzono też podwyższone wartości tlenu rozpuszczalnego i nieznacznie podwyższone PH. Nie znaleziono żadnych innych substancji - informuje Sylwia Stemplewska.

Badania wciąż trwają. Próbki wody pobierane są w pięciu punktach Kanału Gliwickiego, w tym w okolicy mostu kolejowego na Kanale Gliwickim w rejonie śluzy Nowa Wieś. Inspektorzy pobrali próbki wody również 29 lipca - wówczas byli na odcinku Kanału Gliwickiego, który zaczyna się w okolicach Niezdrowic, a kończy przy śluzie Kłodnica. Pobrali też wodę z syfonu rzecznego, w którym kanał łączy się z Odrą. Ostatnio inspektorzy pobierali próbki wody 3 sierpnia. Jak wyjaśnia rzecznik WIOŚ w Opolu, takie rozciągnięcie procesu w czasie ma na celu wykluczenie zdarzenia pojedynczego bądź znalezienie przyczyny śnięcia ryb.

- To jest priorytet naszych służb. Dlatego cały czas przeprowadzamy badania. Jak na razie, po pierwszych analizach stwierdzono jedynie występowanie w pobranych próbkach wody chlorków. Zachodzi też trochę podwyższony tlen oraz nieco podwyższone pH - mówi Sylwia Stemplewska. Dodaje, że cały czas temperatura wody w Kanale Gliwickim oscyluje w granicach 25-27 st. C. Pomimo tego woda nie jest niedotleniona.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
pochmurnie

Temperatura: 5°CMiasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1032 hPa
Wiatr: 9 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna