Reklama
sobota, 23 listopada 2024 00:28
Reklama
Reklama
Reklama

Ponad osiemdziesiąt uwag. Sprawa dotyczy zintegrowanej sieci tras rowerowych województwa opolskiego

Sugestie i uwagi dotyczące koncepcji głównych tras rowerowych zlokalizowanych w naszym regionie można było zgłaszać poprzez interaktywną mapę, którą przygotowano w ramach projektu "Opolskie na rowery".
  • Źródło: UMWO
Ponad osiemdziesiąt uwag. Sprawa dotyczy zintegrowanej sieci tras rowerowych województwa opolskiego

Autor: W

- Państwa zaangażowanie i chęć współpracy przerosły nasze najśmielsze oczekiwania. Dziękuję za wszystkie przesłane uwagi, propozycje tras, mapy oraz wskazówki, a w szczególności za czas poświęcony na spotkania konsultacyjne online oraz na terenie całego województwa - powiedział, cytowany przez portal Samorządu Województwa Opolskiego, marszałek Andrzej Buła. Dodał, że wszystkie otrzymane uwagi dokładnie przeanalizowano, a gdy było to możliwe, uwzględniono w obecnej wersji koncepcji.

Wśród uwag nie zabrakło tych zgłoszonych przez instytucje i osoby z naszego powiatu.

W Urzędzie Miasta w Kędzierzynie-Koźlu zawnioskowano o połączenie naszego miasta z Głogówkiem/Racławicami Śląskimi i Głubczycami. "W Kędzierzynie-Koźlu zbiega się 6 tras (w tym dwie główne i pomocnicza z Górnego Śląska) i brakuje "odejścia" na zachód, co stanowi naturalny i częsty cel turystów" - argumentowano w kozielskim magistracie. Uwagi jednak nie uwzględniono, argumentując to następująco:

W ramach koncepcji wyznaczono trasę nr 655 relacji Zdzieszowice (prom na rzece Odrze, gmina Zdzieszowice) - Stradunia (gmina Walce) – Grocholub (gmina Walce) – Walce (gmina Walce) – Rozkochów (gmina Walce)- Głogówek (gmina Głogówek, Powiat Prudnicki). Na terenie Gminy Walce są planowane prace polegające na budowie dróg rowerowych w nowym śladzie oraz modernizacji dróg transportu rolnego. Odnosząc się do ewentualnego bezpośredniego skomunikowania trasą rowerową Kędzierzyna-Koźla z Głogówkiem należy zaznaczyć, iż z pozyskanych informacji od GDDKIA Opole (zarządcy drogi krajowej nr 40) wynika, że w najbliższych latach nie planuje się budowy wydzielonej infrastruktury rowerowej. Wobec dużego natężenia ruchu w ciągu drogi krajowej, który w znaczący sposób obniża poczucie komfortu i bezpieczeństwa rowerzysty oraz niskich walorów turystycznych zasadne jest wyznaczenie szlaku lokalnego znakami typu R-1 na drogach publicznych niższej kategorii o niskim natężeniem ruchu lub na drogach transportu rolnego relacji Większyce-Radziejów-Bytków-Urbanowice-Wróblin-Głogówek.

Gmina Reńska Wieś zgłosiła trzy uwagi, z czego uwzględniono dwie.

Pierwsza dotyczyła połączenia ścieżki rowerowej "Szlakiem Kolejowym" z projektowaną ścieżką rowerową w gminie Kędzierzyn-Koźle oraz dalszego poprowadzenia po nasypie kolejowym w kierunku Koźle-Rogi i połączenia z trasą Blue-Velo.

Trasa rowerowa '"Szlakiem Kolejowym" zostanie powiązana z inwestycją zaplanowaną i zgłoszoną przez Gminę Kędzierzyn-Koźle - napisano w opinii.

Uwzględniono także propozycję kontynuacja ścieżki rowerowej "Szlakiem kolejowym" z Polskiej Cerekwi w kierunku Baborowa. Tak argumentował decyzję wnioskujący:

Mimo obiektywnych trudności i nieprzejednanej postawy PKP nie zarzucałbym całkowicie kontynuacji "Szlakiem Kolejowym" po dalszej części nieczynnego torowiska w kierunku Baborowa. Można tę trasę zaprojektować jako alternatywną, na wypadek zmiany podejścia w PKP.

W odpowiedzi uzyskał: 

Koncepcja wskazuje dwa warianty poprowadzenia trasy w kierunku Baborowa. Z uwagi na wstrzymanie przekazywania terenów należących do PKP na rzecz Gmin został wytyczony wariant alternatywny wykorzystujący drogi transportu rolnego oraz drogi powiatowe. Należy również mieć na uwadze, że trasa po dawnej linii kolejowej we wskazanym miejscu posiada wydłużenie trasy w kierunku Baborowa w stosunku do wariantu drugiego. 

Nie uwzględniono za to propozycji zaprojektowania łącznika od ścieżki rowerowej "Szlakiem kolejowym" w Polskiej Cerekwi w kierunku trasy Blue-Velo, np. do Podlesia lub okolic Miejsca Odrzańskiego, argumentując to następująco:

Koncepcja wskazuje główne kierunki rozwoju tras rowerowych o znaczeniu międzynarodowym, krajowym i wojewódzkim. Krótkie łączniki będzie można zrealizować w ramach zgłoszonych ZIT.

Z pozostałymi uwagami, w tym również dotyczącymi naszego powiatu, można się zapoznać TUTAJ.

  

 

 

 

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Sierota po pisieTreść komentarza: Gdzie w woj.opolskim Urząd Marszałkowski planuje budowe ośrodka dla uchodźców?? KONKRETNIE, jaki wydział planuje? Chcę wysłać protest, żeby to nie był KK i was ochronić!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 23:22Źródło komentarza: Droga krajowa nr 45 w rejonie Krapkowic, jeszcze długo będzie nieprzejezdnaAutor komentarza: LLLTreść komentarza: Budowa takich placówek to część rządowej strategii migracyjnej. Wstępnie na CIC przeznaczono 432 mln zł. "Centra są tworzone przez urzędy marszałkowskie we współpracy z innymi instytucjami zajmującymi się migrantami w poszczególnych miejscowościach. Partnerstwo wdrożeniowe w każdym obszarze musi obejmować urząd wojewódzki odpowiedzialny za legalizację pobytu migrantów (...)"Data dodania komentarza: 22.11.2024, 23:11Źródło komentarza: Droga krajowa nr 45 w rejonie Krapkowic, jeszcze długo będzie nieprzejezdnaAutor komentarza: NiktTreść komentarza: Bardzo ogólna treść. Nie piszecie nic o słabych stronach EPS grafitowego. Wytrzymałość 100kpa? Wytrzymałość na co? EPS ma przynajmniej trzy różne rodzaje wytrzymałości... Może coś o montażu mechanicznym? Wymaganych obecnie parametrach cieplnych przegród? Klasyfikacji ogniowej?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 20:36Źródło komentarza: Jaką grubość styropianu wybrać na ocieplenie domu?Autor komentarza: Uwe AmplerTreść komentarza: Demontujesz swoim wpisem pisowską manipulację, a oni tego nie lubią ;)Data dodania komentarza: 22.11.2024, 19:52Źródło komentarza: Droga krajowa nr 45 w rejonie Krapkowic, jeszcze długo będzie nieprzejezdnaAutor komentarza: EhhTreść komentarza: Jak można zapomnieć zeskanować reklamówkę, w każdym sklepie musimy za nią musimy zapłacić a tu jeszcze bon dostałData dodania komentarza: 22.11.2024, 19:44Źródło komentarza: Policja wezwana do klienta, który nie zapłacił za reklamówkę. Sieć przeprasza i daje 10 zł na zakupyAutor komentarza: JadwigaTreść komentarza: Tylko grzecznie zapytam, gdzie tam na zdjęciach są pracownicy socjalni? Ci wszyscy emeryci, panie sprzątające, gotujące? Ciekawi mnie to bardzo.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 19:12Źródło komentarza: W „Magnolii” też świętowano Dzień Pracownika Socjalnego. ZDJĘCIA
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 0°C Miasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1009 hPa
Wiatr: 9 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna