Reklama
sobota, 2 listopada 2024 19:14
Reklama
Reklama
Reklama

Mówią stop przemocy! Akcja licealistek z Kędzierzyna-Koźla

Grupa uczennic z II Liceum Ogólnokształcącego w Kędzierzynie-Koźlu przygotowała projekt dotyczący przemocy wśród młodzieży. Dziewczyny nie tylko uświadamiają swoich rówieśników, ale też uczą samoobrony.
  • Źródło: II LO
Mówią stop przemocy! Akcja licealistek z Kędzierzyna-Koźla

„Czy jestem przeciwnikiem przemocy?” To pytanie kierujemy do każdego z was. Dzięki naszej inicjatywie chcemy przerwać milczenie i uświadamiać młode społeczeństwo, jak powszechnym problemem jest przemoc. Chcemy szerzyć wiedzę o tym jak wiele twarzy przybiera prześladowanie i jak na nas wpływa, jednak przede wszystkim, aby powiedzieć mu - dość!

,,Po drugiej stronie” stworzyłyśmy nawiązując do przemocy jako zjawiska niezauważalnego wśród społeczeństwa. Nasze logo prezentuje obite jabłko, które symbolizuje ślady takie jak siniaki czy blizny. Z zewnątrz zazwyczaj nie dostrzegamy takich rzeczy. Dopiero po drugiej stronie, zagłębiając się w problem, próbując zrozumieć - możemy to zobaczyć.

Jesteśmy grupą uczennic, które nie stoją obojętnie wobec przemocy. Organizujemy projekt w ramach olimpiady „Zwolnieni z teorii” – platformy dla studentów i licealistów. Jesteśmy tutaj dla was, aby pokazać wam i uświadomić jak ważny jest to temat. Na terenie naszej szkoły – II Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika przeprowadzamy warsztaty, a także zajęcia samoobrony, które mają na celu podnieść świadomość młodzieży na temat tego problemu społecznego. Zależy nam, aby ofiary dotknięte przemocą nie bały się wyjść zza muru, który buduje lęk, bezradność i obawy. Chcemy wspólnie powiedzieć dość i pokazać, że znęcanie psychiczne i fizyczne w każdym stopniu pozostawia ślad. Taki, który pozostaje w nas na zawsze.

Chcemy podnieść świadomość społeczną na temat przyczyn i skutków stosowania przemocy oraz możliwościach uzyskania pomocy. Chcemy pomóc w samodzielnym radzeniu sobie w trudnych sytuacjach życiowych i normalnego funkcjonowania w społeczeństwie osób doznających przemocy.

Każdy z nas był, jest lub będzie jej świadkiem. Nasze społeczeństwo często zakłada ,,klapki na oczy” i nie zdaje sobie sprawy, że to co mówi bądź robi jest przemocą. Projekt kierujemy jednak głównie do młodzieży naszego miasta, wśród której problem jest aktualny. W ubiegłym roku około 76000 osób zostało dotkniętych przemocą. Aż 57 proc. dzieci w ciągu swojego życia doznało przemocy ze strony rówieśnika, 41 proc. doświadczyło jej ze strony rodziny lub znajomych, a 32 proc. nastolatków padło ofiarą napaści. Zdając sobie sprawę również i z własnych doświadczeń wiemy, że ilość naszych rówieśników dotkniętych przemocą jest bardzo duża. Chcemy pokazać im, że pomimo poczucia strachu trzeba powiedzieć ,,nie!” i poprosić o pomoc.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
pochmurnie

Temperatura: 5°CMiasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1032 hPa
Wiatr: 9 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna