Reklama
sobota, 23 listopada 2024 05:17
Reklama
Reklama
Reklama

Anna Marszewska o pisaniu i poezji. Każde miejsce Koźla jest jak słowo

Przez wielu mieszkańców Kędzierzyna-Koźla kojarzona jest głównie z przedszkolem. Lubi ludzi, dobrą muzykę i impresjonizm w malarstwie. Od kilku lat Anna Marszewska na poważnie zajmuje się pisaniem.
Anna Marszewska o pisaniu i poezji. Każde miejsce Koźla jest jak słowo
Anna Marszewska pisanie traktuje hobbystycznie

Autor: Archiwum prywatne

Z Kędzierzynem-Koźlem związana jest od zawsze. Do przedszkola nr 1 przy ul. Bolesława Chrobrego (obecnie Publiczne Przedszkole nr 12) trafiła jako dziecko – później, po latach nauki, by piastować stanowisko dyrektora tej placówki. Jak sama o sobie mówi: nie pozwala wydorośleć swojemu wewnętrznemu dziecku. Gdy w 2016 roku uporządkowała swoje zapiski, zaczęła pisać więcej.

- Tak naprawdę publikuję od 2018 roku. W kolejnym roku wydałam debiutancki tomik poezji „Pod połową nieba” z przepiękną grafiką Grzegorza Fuławki. Po raz pierwszy zaprezentowałam go na wieczorku poetyckim w oddziale Miejskiej Biblioteki Publicznej „Studnia” - wspomina Anna Marszewska.

Współtworzyła Antologie Pisarzy Współczesnych w cyklach: „Modlitwy”, „Wiersze sercem pisane” i „Miłość niejedno ma imię”. Dzięki współpracy z wydawnictwem KryWaj oraz wydawnictwem EDU-ART powstały kolejne antologie: „Przemijanie”, „Rozkołysanie” i „Magia wersów – odcienie”, gdzie również zamieszczono po kilkanaście jej utworów.

Z inicjatywy Roberta Tondery – aktora filmowego, dubbingowego i teatralnego, pracującego w teatrze Rampa na warszawskim Targówku, a także poety, animatora kultury, twórcy poetyckiego cyklu „Czwartkowe Ogrody” i wielu innych projektów kulturalnych, powstała „Antologia wierszy Polaków z całego świata. Czytam wasze wiersze”. Swoją premierę miała 27 lutego 2021 roku w Pałacu w Jabłonnie.

- Fakt, że znajduje się w niej i mój wiersz, sprawia mi dużą satysfakcję - przyznaje nasza rozmówczyni.

Choć jej dorobek artystyczny robi wrażenie, to pisanie traktuje hobbystycznie. To, o czym pisze, uważa nie za swoją prywatność, lecz sumę emocji zebraną w kontaktach międzyludzkich.

- Pisząc, nie odczuwam świadomie. Słowa po prostu sypią się na klawiaturę, ale kończąc, czuję się jak po chłodnej kąpeli w upalny dzień. Jak człowiek, który wraca do domu po długich i obfitych zakupach i odstawia je, wreszcie uwalniając ręce. W mojej opinii dobry wiersz to taki, który zostawia po sobie poczucie ulgi - uważa Anna Marszewska.

W swoich utworach autorka nie boi się poruszać trudnych, wymagających tematów.

- Często mówię o tęsknocie, przemijaniu, poczuciu osamotnienia czy stylu życia opartego na filozofii miłości. Powszechnie są to emocje z kategorii skrywanych. Traktowane jako przejaw niedoskonałości, słabości człowieka, jako coś wstydliwego. Jestem odmiennego zdania. Uważam, że mówienie o tym wprost daje skutek uwalniający. Boimy się nieznanego, niewiadomego, a nazwanie lęków powoduje złagodzenie ich intensywności - twierdzi poetka i dodaje: - Każde miejsce Koźla jest jak słowo, które dzięki pamięci urasta do rozmiaru rozdziału książki – mojej książki z opisem zdarzeń, z ludzkimi twarzami i życiorysami.

A czym, według niej, jest poezja?

– Jest różnorodnością, wielokształtem człowieka, nazwaniem nienazwanego. Słowem, które posiada zdolność przeistaczania się w zdania, w opowieści pełne barw, dźwięków i odczuć - uważa Anna Marszewska.

Najbliższą jej definicję poezji podali R. Frost i T. S. Eliot: Poezja jest wtedy, gdy emocje znajdują swoje myśli, a myśli znajdują swoje słowa” oraz Poezja nie służy wyładowaniu emocji, lecz ucieczce od emocji; nie służy wyrażeniu osobowości, lecz ucieczce od osobowości. Ale oczywiście tylko ci, którzy mają osobowość i emocje, wiedzą, co to znaczy chcieć od tego uciec”.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Sierota po pisieTreść komentarza: Gdzie w woj.opolskim Urząd Marszałkowski planuje budowe ośrodka dla uchodźców?? KONKRETNIE, jaki wydział planuje? Chcę wysłać protest, żeby to nie był KK i was ochronić!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 23:22Źródło komentarza: Droga krajowa nr 45 w rejonie Krapkowic, jeszcze długo będzie nieprzejezdnaAutor komentarza: LLLTreść komentarza: Budowa takich placówek to część rządowej strategii migracyjnej. Wstępnie na CIC przeznaczono 432 mln zł. "Centra są tworzone przez urzędy marszałkowskie we współpracy z innymi instytucjami zajmującymi się migrantami w poszczególnych miejscowościach. Partnerstwo wdrożeniowe w każdym obszarze musi obejmować urząd wojewódzki odpowiedzialny za legalizację pobytu migrantów (...)"Data dodania komentarza: 22.11.2024, 23:11Źródło komentarza: Droga krajowa nr 45 w rejonie Krapkowic, jeszcze długo będzie nieprzejezdnaAutor komentarza: NiktTreść komentarza: Bardzo ogólna treść. Nie piszecie nic o słabych stronach EPS grafitowego. Wytrzymałość 100kpa? Wytrzymałość na co? EPS ma przynajmniej trzy różne rodzaje wytrzymałości... Może coś o montażu mechanicznym? Wymaganych obecnie parametrach cieplnych przegród? Klasyfikacji ogniowej?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 20:36Źródło komentarza: Jaką grubość styropianu wybrać na ocieplenie domu?Autor komentarza: Uwe AmplerTreść komentarza: Demontujesz swoim wpisem pisowską manipulację, a oni tego nie lubią ;)Data dodania komentarza: 22.11.2024, 19:52Źródło komentarza: Droga krajowa nr 45 w rejonie Krapkowic, jeszcze długo będzie nieprzejezdnaAutor komentarza: EhhTreść komentarza: Jak można zapomnieć zeskanować reklamówkę, w każdym sklepie musimy za nią musimy zapłacić a tu jeszcze bon dostałData dodania komentarza: 22.11.2024, 19:44Źródło komentarza: Policja wezwana do klienta, który nie zapłacił za reklamówkę. Sieć przeprasza i daje 10 zł na zakupyAutor komentarza: JadwigaTreść komentarza: Tylko grzecznie zapytam, gdzie tam na zdjęciach są pracownicy socjalni? Ci wszyscy emeryci, panie sprzątające, gotujące? Ciekawi mnie to bardzo.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 19:12Źródło komentarza: W „Magnolii” też świętowano Dzień Pracownika Socjalnego. ZDJĘCIA
Reklama
słabe opady śniegu

Temperatura: 0°C Miasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1011 hPa
Wiatr: 9 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna