Parafia przygotowuje się też do wyłonienia firmy, która zagospodaruje teren wokół kościoła i wykona ogrzewanie w świątyni. Szczególnie w tym ostatnim przypadku nie jest to prosta sprawa, bo oferta na wykonanie instalacji grzewczej, zdecydowanie przerastała możliwości finansowe wspólnoty parafialnej. Zatem prawdopodobnie zadanie to będzie wymagało pewnego przeprojektowania, które ograniczy nieco koszty inwestycji.
- Jednak niewątpliwie najważniejsza i najbardziej czasochłonna w przypadku tej inwestycji będzie konserwacja oraz restauracja elewacji zewnętrznej i ścian wewnętrznych kościoła. Do końca tego roku całe zadanie powinno zostać sfinalizowane - zapowiada ks. Marek Biernat.
Pieniądze na to przedsięwzięcie pozyskano z Regionalnego Programu Operacyjnego. Wartość całego projektu sięga 4,484 mln zł, a jego dofinansowanie unijne wynosi 3,811 mln zł (czyli 85 procent). Wkład własny kozielskiej parafii stanowi pozostałe 15 procent kosztów kwalifikowanych. Parafia realizuje go razem z partnerami: Towarzystwem Ziemi Kozielskiej, parafiami Ducha Świętego i NMP Matki Kościoła oraz p.w. świętego Urbana, a także Towarzystwem Społeczno-Kulturalnym Niemców na Śląsku Opolskim.
Choć przyznane pieniądze są zagwarantowane (mimo opóźnień w realizacji zadania nie ma zagrożenia, że mogą one przepaść), to zachodzi ryzyko, iż inwestycja będzie droższa niż pierwotnie szacowano, gdyż koszty materiałów i usług budowlanych znacząco wzrosły - zauważa ksiądz proboszcz, który mimo nieustannych przeciwności losu, cały czas stara się być dobrej myśli.
Inwestycja obejmuje: przygotowanie pełnej dokumentacji technicznej, konserwację oraz restaurację elewacji zewnętrznej i ścian wewnętrznych kościoła, modernizację źródła ciepła i instalacji c.o., wykonanie ogrzewania podłogowego pod ławkami, prezbiterium i zakrystią, dostosowanie obiektu do potrzeb osób niepełnosprawnych, a także zakup i montaż nagłośnienia zewnętrznego kościoła.
Ponadto projekt zakłada rewitalizację placu wokół świątyni m.in. poprzez uporządkowanie terenu, przebudowę ciągów pieszych, remont ogrodzenia, remont schodów prowadzących na plac kościelny, utworzenie miejsc postojowych w tym również dla osób niepełnosprawnych, oświetlenie terenu i samego kościoła, urządzenie szaty roślinnej oraz montaż małej architektury, a w szczególności bloku kamiennego symbolizującego ołtarz zewnętrzny, podświetlane gabloty informacyjne, ławki, stojaki na rowery. Powstanie nowa strona internetowa parafii wraz z zakładką dla słabowidzących. Wydane też zostaną materiały promocyjne, a mianowicie foldery w 4 językach.
Przypomnijmy, tutejsza świątynia posiada najstarszy, bo pochodzący z 1420 roku obraz w Diecezji Opolskiej. Jest to obraz Matki Bożej z Koźla, który na czas remontu kościoła trafił wraz z innymi obrazami i rzeźbami do Muzeum Ziemi Kozielskiej.
Napisz komentarz
Komentarze