Reklama
środa, 25 grudnia 2024 06:14
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Mija dekada od nadania placówce imienia ks. Jana Twardowskiego. Uroczyście w społecznej szkole w Mechnicy

W ubiegłym roku w Społecznej Szkole Podstawowej w Mechnicy świętowano 20-lecie powstania placówki. Od nadania szkole imienia ks. Jana Twardowskiego mija w tym roku 10 lat. Z tej okazji przygotowano uroczystą galę upamiętniającą tamten moment. O samej uroczystości, tygodniu z patronem szkoły, ale i o wyzwaniach związanych z nauczaniem w czasach pandemii oraz sukcesie w naborze do I klasy rozmawialiśmy z dyrektor SSP w Mechnicy Elżbietą Dziudą-Kampą.
Archiwalne zdjęcia, z 12 stycznia 2012 r. uroczyste odczytanie aktu erekcyjnego przez dyrektora szkoły Elżbietę Dziudę-Kampę oraz ceremonia otwarcia sali gimnastycznej przez Halinę Bilik, ówczesną opolską kurator oświaty, oraz Mariana Wojciechowskiego, ówczesnego wójta gminy Reńska Wieś

Autor: Fot. Społeczna Szkoła Podstawowa w Mechnicy

Uroczystość 10-lecia nadania Społecznej Szkole Podstawowej w Mechnicy imienia ks. Jana Twardowskiego - wspaniałego człowieka i poety - odbyła się 12 stycznia.

Jak podkreśla dyrektor placówki Elżbieta Dziuda-Kampa, z którą rozmawiamy tuż po uroczystości, spotkanie było okazją nie tylko do przedstawienia historii wyboru patrona szkoły i poświęcenia jej sztandaru, ale także przypomnienia, że 10 lat temu odbyło się uroczyste otwarcie nowo wybudowanej sali gimnastycznej.

- Uczniowie, dziś ubrani na galowo, wykazali się świetną wiedzą na temat życia i twórczości ks. Jana Twardowskiego oraz wartości, jakimi kierował się w życiu. Wysłuchaliśmy pięknej recytacji wierszy naszego „księdza od biedronek” oraz interpretacji muzycznej niektórych jego utworów w wykonaniu dzieci - relacjonuje pani dyrektor.

Z okazji 10-lecia nadania szkole w Mechnicy imienia ks. Jana Twardowskiego uczniowie i nauczyciele przygotowali dekoracje tematyczne. Rzecz jasna, najważniejszym elementem były biedronki, będące nieodłącznym symbolem patrona szkoły - przyozdobiono nimi budynek. Uroczystość zakończyła się słodkim akcentem.

Chcąc podnieść rangę święta, postanowiono, by cały tydzień w placówce poświęcić patronowi. Odbyło się wiele ciekawych i inspirujących przedsięwzięć, w których uczestniczyli uczniowie i pracownicy SSP w Mechnicy.

- Każda klasa przygotowała piękne prace upamiętniające sylwetkę naszego patrona. Pojawiły się kolaże literackie, przekład intersemiotyczny (tłumaczenie znaków, które należą do odmiennych systemów; zwykle jest to artystyczne przełożenie treści utworu - na przykład literackiego na taki, który posługuje się innym systemem znaków, język filmu czy teatru - red. za supertlumacz.pl.), wyklejanki plastyczne, symbole nawiązujące do tradycji poetyckiej ks. Jana Twardowskiego. Nauczyciele przygotowali szereg zagadnień upamiętniających osobę naszego patrona, np. zadania matematyczne inspirowane twórczością poety, ciekawą prezentację biograficzną o Janie Twardowskim. Uczniowie rozwiązywali krzyżówki tematycznie związane z poetą - mówi dyrektor szkoły w Mechnicy. - Odbyły się także rozgrywki sportowe dla wszystkich klas, które były okazją do wręczenia dyplomów okolicznościowych. Atrakcyjność zajęć bardzo pozytywnie wpływa na rozwój wyobraźni i abstrakcyjnego myślenia, a nauka staje się  łatwiejsza i przyjemniejsza. Myślę, że organizacja zajęć pod hasłem "Tydzień z patronem" pozwoliła całej społeczności szkolnej lepiej poznać i zrozumieć twórczość poetycką "księdza od biedronek". Bardzo dziękuję wszystkim uczniom, nauczycielom oraz pracownikom szkoły za udział i zaangażowanie w przygotowaniu uroczystości oraz organizacji "Tygodnia z patronem" - dodaje.

Nauka zdalna z pewnością wyrządziła wiele złego, lecz zdaniem rozmówczyni należy wspomnieć także o jej zaletach, takich jak zdobycie lub doskonalenie umiejętności stosowania technologii teleinformatycznych, kształtowanie samodzielności czy odpowiedzialności za swoje działania.

- Myślę, że wielu uczniów i rodziców dostrzegło także ogromną potrzebę istnienia szkoły. Nie chodzi tu tylko o szkołę jako  miejsce zdobywania wiedzy czy sprawowania opieki nad dzieckiem, ale głównie chodzi mi o szkołę, która zaspokaja potrzebę kontaktu z rówieśnikami. Jest on niezbędny do prawidłowego rozwoju każdej jednostki, szczególnie dzieci i młodzieży - podkreśla Elżbieta Dziuda-Kampa. 

Podczas nauki zdalnej szkoła organizowała w każdy wtorek konsultacje i egzaminy próbne dla ósmoklasistów. Dzięki temu uczniowie nie tylko powtarzali materiał przed egzaminem, ale także mieli kontakt z koleżankami, kolegami i z nauczycielami. Choć udział w zajęciach nie był obowiązkowy, to zdecydowana większość, aż 86 proc. uczniów, skorzystała z tej formy przygotowania do egzaminu.

- Dzieci dojeżdżające miały zapewniony transport. Oczywiście, gdy robi się coś dobrego, zawsze znajdzie się ktoś, kto zamiast pomóc, zrobi wszystko, żeby to zepsuć. Więc i tym razem straciłam wiele cennego czasu na udowodnienie, że organizacja konsultacji w naszej szkole to było coś dobrego, słusznego i zgodnego z przepisami - przyznaje rozmówczyni.

Już jesienią 2021 r. do klasy I na rok szkolny 2022/23 zgłoszonych było 26 uczniów.

- Na dzień dzisiejszy 24 rodziców złożyło wniosek o przyjęcie dziecka do szkoły, a dwoje rodziców nie jest jeszcze do końca zdecydowanych, więc praktycznie możemy ogłosić, że mamy tylko dwa miejsca wolne do klasy I na przyszły rok szkolny. Dzieje się tak dlatego, że rodzice zapisują swoje dzieci do pierwszej klasy z rocznym, a nawet z dwuletnim wyprzedzeniem. Tak było i tym razem - mówi dyrektor SSP w Mechnicy. Dodaje, że regulamin rekrutacji SSP w Mechnicy umożliwia wcześniejsze złożenie wniosku, zatem rodzice często korzystają z tego zapisu, co gwarantuje im przyjęcie dziecka do pierwszej  klasy.

Chcąc przenieść dziecko w starszych klasach z innej szkoły do placówki w Mechnicy, uczeń musi spełniać dwa warunki: uzyskać na świadectwie z poprzedniej szkoły średnią ocen min. 4,0 oraz mieć zachowanie co najmniej dobre. Dlatego najkorzystniej zapisać dziecko do szkoły w Mechnicy od pierwszej klasy. Później może to być trudne lub nawet niemożliwe.

Nauka w szkole w Mechnicy jest bezpłatna, darmowy jest również dowóz dzieci.

- Najważniejsze dla naszej szkoły, ale myślę, że również i dla innych szkół, a szczególnie uczniów, jest to, aby odciążyć podstawę programową i ustabilizować system finansowania oświaty. Niestety, ale podobnie jak inflacja, koszty utrzymania szkół szybko rosną, a wysokość subwencji relatywnie spada, a może jeszcze ulec zmniejszeniu w związku z planowanym obniżeniem subwencji oświatowej na naukę języków mniejszościowych. To rodzi wiele obaw, a to, czego najbardziej potrzebujemy, to przecież zdrowie, spokój i normalność, czego wszystkim czytelnikom życzę  - przyznaje na koniec rozmówczyni.

***

Zdawalność egzaminu ósmoklasisty w 2020 r. na przykładzie języka polskiego: SSP Mechnica - 71 proc., gmina Reńska Wieś - 61 proc., powiat kędzierzyńsko-kozielski - 61 proc., województwo opolskie - 60 proc., kraj - 59 proc.

Zdawalność egzaminu ósmoklasisty w 2021 r. na przykładzie matematyki: SSP Mechnica - 54 proc., gmina Reńska Wieś - 47 proc., powiat kędzierzyńsko-kozielski - 44 proc., województwo opolskie - 45 proc., kraj - 47 proc.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Proboszcz z PiSTreść komentarza: Lekkie rozczarowanie, miałem nadzieję na szturm a tu jedynie garstka. A wystarczyło DAĆ masło z 4,99Data dodania komentarza: 24.12.2024, 13:13Źródło komentarza: Wielkie otwarcie sklepu Dealz w Kędzierzynie-Koźlu! ZDJĘCIA i WIDEOAutor komentarza: OkiTreść komentarza: Szczur ucieka z pokładu ! Nie ma dużej kasy nie ma grania! Gwiazdorzy!!! Wstyd wstydData dodania komentarza: 23.12.2024, 18:42Źródło komentarza: Bartosz Kurek zapowiedział odejście z ZAKSY po sezonie 2024/2025!Autor komentarza: MaxTreść komentarza: Rychu ty to pewnie nie korzystasz z dobroci techniki itp no i pewnie mieszkasz w ziemiance?!Data dodania komentarza: 23.12.2024, 18:39Źródło komentarza: Wielkie otwarcie Dealz w Kędzierzynie-Koźlu! Sprawdź co kupisz i w jakich cenachAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: ...ktoś mi powie kto to mógł wymyślić???Data dodania komentarza: 23.12.2024, 17:12Źródło komentarza: Potężny podświetlany kaseton z hasłem "ZAKOCHAJ SIĘ W KK" stanie obok lokomotywyAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: ...ktoś mi powie, kto to wymyślił??? Czy to może taki świąteczny żart???Data dodania komentarza: 23.12.2024, 17:11Źródło komentarza: Potężny podświetlany kaseton z hasłem "ZAKOCHAJ SIĘ W KK" stanie obok lokomotywyAutor komentarza: kibicTreść komentarza: To po co tu się zapisał? Mógł od razu do Nysy jechać.Data dodania komentarza: 23.12.2024, 15:23Źródło komentarza: Bartosz Kurek zapowiedział odejście z ZAKSY po sezonie 2024/2025!
Reklama
słabe opady deszczu

Temperatura: 2°C Miasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1035 hPa
Wiatr: 2 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna