Rodzina Dobruckich żyła w Czortkowie na Kresach Wschodnich II RP. Podczas wojny uratowała co najmniej kilkunastu Żydów, w tym maleńką Izę Hauser, która do końca działań zbrojnych, czyli do 1945 roku zdana była wyłącznie na opiekę polskiej rodziny.
Po wojnie pani Maria Dobrucka osiadła wraz z rodzicami Kędzierzynie-Koźlu i tu żyła przez wiele lat. Podjęła studia we Wrocławiu, a następnie wzięła ślub w naszym mieście. Umarła w 2017 roku w Jakubowicach. Jeszcze za życia przyznano jej Order Odrodzenia Polski.
Twórcy Bunker Kinga zdołali zebrać informacje na temat jej bohaterskiego, wręcz heroicznego czynu. Uratowała bowiem od pewnej śmierci Izę Hauser, dziewczynkę żydowskiego pochodzenia, która dzięki temu przetrwała Holokaust. Gdy dorosła, wyszła za mąż. Po mężu nazywała się Izabela Huber. Po wojnie wyjechała do USA i tam mieszkała do końca życia (zmarła rok temu). Zdążyła jeszcze napisać książkę, która opisywała tę niezwykłą historię. Przed śmiercią dwukrotnie spotkała się ze swoją wybawczynią. Przez kilkadziesiąt lat utrzymywały też stały kontakt listowny i telefoniczny.
W 1983 roku Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holokaustu Jad Waszem w Jerozolimie nadał całej rodzinie Dobruckich najwyższe izraelskie odznaczenie cywilne nadawane nie-Żydom znane pod nazwą Sprawiedliwy wśród Narodów Świata.
Odznaczenie to otrzymało 27 712 osób (stan na styczeń 2020) przy czym największą grupę odznaczonych, bo aż 7 112 stanowią Polacy.
Źródło: Wikipedia
Zapraszamy do obejrzenia filmu
Napisz komentarz
Komentarze