Większość potrzebujących nie stroni od różnych form pomocy, które zostają im zaoferowane. Jednak zależy to od danej osoby, czy zechce skorzystać z tego, co otrzymuje, czy też nie.
Od lat zdecydowaną większość bezdomnych beneficjentów pomocy społecznej stanowią mężczyźni. W 2017 roku wśród 93 osób objętych pomocą tutejszego MOPS było 75 mężczyzn, 15 kobiet oraz 3 dzieci, w 2018 roku wśród 106 klientów było 89 mężczyzn, 13 kobiet i 4 dzieci, w 2019 roku pośród 149 podopiecznych było 122 mężczyzn, 22 kobiety i 5 dzieci, natomiast w 2020 roku, jak już zostało wspomniane, do tej pory zgłosiło się 130 osób - 106 mężczyzn, 21 kobiet i 3 dzieci. Zdecydowana większość, bo aż 89 spośród tych osób zostało objętych różnymi formami pomocy przez tutejszy MOPS. Natomiast pozostałe 41 osób przebywało w różnych miejscach niemieszkalnych na terenie Kędzierzyna-Koźla. Są to zarówno byli mieszkańcy naszej gminy, jak i osoby, które swój ostatni meldunek posiadały poza terenem Kędzierzyna-Koźla. Wszyscy byli monitorowani przez streetworkerów.
Reasumując, w porównaniu do lat 2017-2019 w 2020 roku zaobserwowano tendencję wzrostową, jeśli chodzi o liczbę osób bezdomnych w Kędzierzynie-Koźlu.
W miarę możliwości dla dorosłych mężczyzn i kobiet gmina Kędzierzyn-Koźle zapewnia schronienie w Stowarzyszeniu MONAR - Schronisku dla Osób Bezdomnych MARKOT w Kędzierzynie-Koźlu. Matki z dziećmi mają zapewnione schronienie w Stowarzyszeniu MONAR - Domu dla Samotnych Matek z Dziećmi MARKOT w Zopowych. Dla osób bezdomnych wyżej wymienione placówki zapewniają nie tylko całodzienne schronienie, ale również stały dostęp do urządzeń sanitarnych, standardowy pakiet higieniczno-sanitarny, całodzienne wyżywienie, dostęp do podstawowej opieki zdrowotnej, stały kontakt z tutejszym MOPS-em.
Ponadto osoby bezdomne mają szeroki wachlarz innych form pomocy, z których mogą skorzystać, zarówno pomocy finansowej - w formie zasiłków, jak i niefinansowej, między innymi posiłków w jadłodajni przez 7 dni w tygodniu, okresowo paczek żywnościowych, potwierdzenia prawa do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, uzyskania odzieży, skorzystania z łaźni, czy też skorzystania z porad terapeuty. Nadmienić należy, że matki z dziećmi nigdy nie przebywają „na ulicy”, każdorazowo są kierowane do całodobowej placówki dla osób bezdomnych dedykowanych matkom z dziećmi.
Zobacz poniższy film Macieja Niemasa
Napisz komentarz
Komentarze