Reklama
piątek, 10 stycznia 2025 04:13
Reklama
Reklama
Reklama

Z tych pieniędzy coś już można zdziałać. Fundusz sołecki znów w górę

Choć to środki finansowe wydzielane z budżetu gminy, w sprawie wydatkowania pieniędzy z funduszu sołeckiego liczy się każdy głos. Głos mieszkańca. O ile wyrazi go, uczestnicząc we wrześniowym zebraniu wiejskim.
Zdj. ilustracyjne

Autor: W

To właśnie udział w spotkaniach w sprawie wydatkowania środków z funduszu sołeckiego daje prawo do głosu. Warto zatem w nich uczestniczyć. Zanim jednak odbędą się spotkania, samorządy informują o pieniądzach, jakie w ramach funduszu będą miały do wydania w kolejnym roku poszczególne wsie. Zrobiła to już m.in. gmina Reńska Wieś (patrz: załącznik). Pula środków przekazanych do funduszu wzrosła w niej o 32 tys. zł przede wszystkim dzięki wzrostowi dochodów własnych samorządu. Tym samym w 2022 r. fundusz sołecki na całą gminę Reńska Wieś wyniesie przeszło 415 tys. zł.

W przypadku, gdy któreś sołectwo chce w ramach funduszu realizować zadanie inwestycyjne, powinno być one przeprowadzane na mieniu gminy. Trzy podstawowe warunki, których spełnienie jest wymagane w przypadku zadań: muszą być zadaniami własnymi gminy, służyć poprawie warunków życia mieszkańców oraz być zgodne ze strategią rozwoju gminy.

Do wniosku, które sołtys przygotowuje do przegłosowania na zebraniu wiejskim, można zgłaszać swoje pomysły. Po zgromadzeniu i zweryfikowaniu propozycji zadań, zostaną one poddane głosowaniu podczas zebrania wiejskiego. Warto wiedzieć, że wnioski zadań może przedstawić do głosowania na zebraniu wiejskim również grupa 15 pełnoletnich mieszkańców sołectwa. Ponadto, gdyby sytuacja epidemiczna pogorszyła się na tyle, że rządzący wprowadziliby ograniczenia w ilości osób mogących się spotykać, możliwe jest dopuszczenie możliwości, w której o podziale funduszu sołeckiego decyduje rada sołecka.

 

   



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: LauraTreść komentarza: Sądzę, że do Baborowa pociągi przestały jeździć po 1997 r., kiedy to powódź zniszczyła tory kolejowe w tamtym kierunku.Data dodania komentarza: 9.01.2025, 21:03Źródło komentarza: PKP 25 lat temu. Zobacz jak wyglądał niegdyś kędzierzyński dworzec kolejowy. FILMAutor komentarza: Cała PrawdaTreść komentarza: O kurde, chwalą nas... Kto ? - Wy mnie, a ja was!Data dodania komentarza: 9.01.2025, 16:10Źródło komentarza: Opolscy kryminalni podsumowali ubiegły rok. Mieli pełne ręce robotyAutor komentarza: Cała PrawdaTreść komentarza: czy rządzący upadłym miastem coś w tej kwestii zrobili ?Data dodania komentarza: 9.01.2025, 16:09Źródło komentarza: Uwaga może być ślisko! Ostrzeżenie meteorologiczne o oblodzeniuAutor komentarza: MonikaTreść komentarza: Piękny orszak-brawo ojcowie Oblaci.Data dodania komentarza: 9.01.2025, 11:48Źródło komentarza: Piękny Orszak Trzech Króli na osiedlu Pogorzelec. ZDJĘCIAAutor komentarza: MonikaTreść komentarza: Pani prezydent, a gdzie sklep, przedszkole itp. Dlaczego osiedle traktowane jest od macochy? Radni i działacze nic nie robią tylko ludziom ulotki wciskają do skrzynek-żenada.Data dodania komentarza: 9.01.2025, 11:47Źródło komentarza: Nowa zagroda w ramach kampanii ekologiczno-edukacyjnej „Zabierz baLASt”Autor komentarza: GrzegorzTreść komentarza: To że nie strzelasz w sylwestra to za to Ci chwała tylko nie miej do mnie pretensji że pieski Twoich sąsiadów robią Ci pod blokiem. My mieszkamy na wsi a piesków do miasta nie wypuszczamy.Data dodania komentarza: 9.01.2025, 09:33Źródło komentarza: Niunia dalej boi się huku petard. Wracamy do niezwykłej historii psa odnalezionego po 58 dniach
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 3°C Miasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1008 hPa
Wiatr: 27 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna