„Z uwagi na prognozowane zagrożenie wywołane czwartą falą pandemii oraz pojawianie się kolejnych odmian wirusa SARS-CoV-2, apelujemy o podjęcie natychmiastowych działań zmierzających do przyspieszenia procesu immunizacji polskiego społeczeństwa” - pisze do rządu Rada Przedsiębiorczości, zrzeszająca największe organizacje przedsiębiorców.
Pod apelem podpisali się przedstawiciele organizacji należących do Rady Przedsiębiorczości: Krajowej Izby Gospodarczej, Federacji Przedsiębiorców Polskich, Związku Liderów Sektora Usług Biznesowych-ABSL, Konfederacji Lewiatan, Polskiej Rady Biznesu, Pracodawców RP, Związku Pracodawców Business Centre Club, Związku Banków Polskich, Związku Rzemiosła Polskiego.
Zdaniem Rady Przedsiębiorczości „problem niezaszczepionych obywateli nie tylko zagraża systemowi ochrony zdrowia, ale także finansom publicznym”. Dodano, że niezaszczepienie może w bliskiej perspektywie wiązać się m.in. ze skutkami finansowymi prowadzącymi do upadku firm i likwidacji miejsc pracy.
Rada Przedsiębiorczości apeluje m.in. o „wyposażenie podmiotów dysponujących określonymi miejscami lub decydujących o pojęciu określonych czynności w uprawnienie do żądania okazania zaświadczenia o poddaniu się szczepieniu”.
Postuluje też zapewnienie „zwolnienia przedsiębiorcy odmawiającego dostępu osobom nieszczepionym do świadczonych przez siebie usług z ewentualnych negatywnych konsekwencji na płaszczyźnie prawa cywilnego, prawa wykroczeń i innych przepisów”.
Mówiąc wprost - żeby przedsiębiorca nie miał problemów z prawem, jeśli nie będzie chciał obsługiwać niezaszczepionych. Przypomnijmy, że podobny system wprowadziły niedawno władze Francji czy Grecji.
Polski biznes proponuje też wprowadzenie zmian do Kodeksu pracy, które miałyby na celu m.in. unormowanie przepisów w zakresie BHP, wprowadzających obowiązkowe szczepienia przeciw COVID-19 konkretnych grup zawodowych i umożliwienie pracodawcom pozyskiwania danych na temat szczepień i ich przetwarzania.
Rada rekomenduje też „niezwłoczne wprowadzenie Funduszu Kompensacyjnego wyłącznie dla szczepień przeciw COVID-19, który zapewni pacjentom m.in. odszkodowania za niepożądane działania szczepionek”.
Napisz komentarz
Komentarze