W skali całego kraju na czarnej liście Narodowego Funduszu Zdrowia znalazło się 59 podmiotów z 10 województw. Najsurowiej działalność lekarzy oceniał NFZ w Wielkopolsce, gdzie kontrakty straci 15 przychodni. W małych miejscowościach może pojawić się problem, ponieważ pacjenci nie będą mieli ani lekarza, ani teleporady.
Jak czytamy na stronie NFZ: „Poradnia POZ, do której jesteś zapisany, udzielała ponad 90% teleporad. Ten poziom nie mógł zagwarantować bezpieczeństwa i właściwej opieki nad pacjentem. Umowa tej placówki z NFZ wygasa 30 czerwca, ale Fundusz nie zamierza jej przedłużyć”.
Informację uzupełnia wykaz placówek, gdzie w tej sytuacji pacjenci mogą liczyć na niezbędną pomoc medyczną od 1 lipca.
„Możesz skorzystać ze świadczeń medycznych w najbliższych poradniach POZ w Twoim miejscu zamieszkania, w sąsiedniej gminie lub w swoim powiecie. Adresy tych poradni znajdziesz w tabeli poniżej. Poza godzinami pracy POZ, w nagłych przypadkach zachorowania, przyjmą Cię placówki Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej (NiŚOZ). Kontakt i adres do najbliższej placówki NiŚOZ podajemy w tabeli poniżej. W sytuacji poważnego zagrożenia życia i zdrowia zadzwoń pod numer 112 i wezwij Zespół Ratownictwa Medycznego. Jeśli masz pytania lub wątpliwości koniecznie skontaktuj się z infolinią NFZ. Zadzwoń pod bezpłatny i całodobowy numer 800 190 590, a konsultant na infolinii przekaże Ci wszystkie niezbędne dane do placówek medycznych, które udzielą Ci pomocy” - czytamy w komunikacie.
Wprowadzenie od 1 lipca kar za teleporady to realizacja zapowiedzi ministra zdrowia Adama Niedzielskiego ze środy, 23 czerwca. Ich powodem, jak mówił minister, jest nadużywanie teleporad w placówkach.
NFZ ogłosił również wielkość premii dla lekarzy, którzy będą przyjmować pacjentów osobiście i w gabinetach.
„W przypadku lekarza POZ, który udziela mniej niż 25 proc. świadczeń zdalnie, podstawowa stawka kapitacyjna wzrośnie ze 171 do 179,55 zł” - podał NFZ.
Czarną listę NFZ znajdziesz TUTAJ
Napisz komentarz
Komentarze